Statua Zgody już przesunięta

Zabytkowy pomnik na Starej Wsi w Raciborzu zmienił swoje miejsce. Został przesunięty o kilkanaście metrów w głąb ulicy św. Mikołaja.

Po wybudowaniu nowego ronda okularowego, zasłaniał widok na znajdujące się tuż za nim przejście dla pieszych, na co wielokrotnie zwracaliśmy uwagę w  publikacjach ilustrowanych zdjęciami.

- reklama -

 

 

 

 

 

 

Tak misternej roboty podjęła się firma „Budimex” za kwotę 33. 550  złotych. Statuę w poprzednim miejscu od  spodu uzbrojono w szyny i metalowe podłoże. aby całość odciąć od murowanych fundamentów. Podobnie w nowym miejscu przygotowano fundament metalowy na betonie, który dokładnie przylega do metalowego fundamentu przesuniętego obiektu.

 

 

 

 

 

Teraz znacznie poprawiła się widoczność przejeżdżających przez rondo, a przejście dla pieszych stało się bezpieczne. Jednak wielu raciborzan nie może zrozumieć dlaczego projektanci tego, rzekomo nowoczesnego ronda popełnili tyle błędów które teraz trzeba kolejno korygować. Kto za to odpowiada?

/K.N./  Zdjęcia: Krystian Niewrzoł

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Prorocze ostrzeżenie o nietykalnoścu Statuły, sprawdziło się – duch biskupa Wawrzyńca ukarał raciborzan kolejną kadedncją starej nieudolnej, ale zcementowanej Władzy na następne cztery lata!

  2. Przyznaję Ci częściowo rację. Chociaż przesunięcie nastąpiło dopiero po wyborach ale decyzję prezydent podjął wcześniej. Teraz wypada nam czekać
    na kolejne decyzje o większym wyokrągleniu końcówek ronda okularowego i budowę okrągłego ronda przed apteką św. Mikołaja, aby samochodcy a szczególnie autobusy jadące od ul. Londzina nie musiały wracać do ronda na Placu Mostowym przy Matce Polce żeby dostać się na drugi pas Odrostrady w kierunku Opola i Głubczyc. To jest w tej chwili prowizorka prezydenta Lenka.Tylko kto płaci za nadrabianie ok.9oo metrów trasy przez miejskie autobusy?

  3. Czy kiedyś doczekam się tekstu Pana Niewrzoła, który będzie poprzedzony dogłębną analizą i konfrontacją z rzeczywistością? Panie Niewrzoł, skoro pomnik został zbudowany w XIX wieku – słownie w DZIEWIĘTNASTYM wieku, to o jakich ośmiu wiekach Pan piszesz. Pomnik został przesunięty o kilka metrów, a nie o kilkanaście. Może Pan używa jakiegoś specyficznego metra z 50 centymetrami, zamiast ze 100. Polecam udać się do Sevres we Francji i sprawdzić swoją miarę z tą wzorcową.

  4. Dziękuję poprzednikowi za zwrócenie mi uwagi dot. daty wybudowania Statuły Zgody. VIII wieków temu w 1287 roku doszło po 16 latach sporu do pojednania w kościele pomiędzy biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV.Natomiast pomnik został wzniesiony dla upamiętnienia tego wydarzenia
    w XVIII , inne źródła podają w XIX wieku w miejscu gdzie się spotkali.
    Być może odległość nowego miejsca ustawienia statuły od poprzedniego w linii prostej nie przekracza 10 m.Jeżeli Panem kieruje dociekliwość to proszę jeszcze zajrzeć do innych portali i Dziennika Zachodniego. Pozdrawiam.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here