Migalski w obronie białoruskiej opozycji

– Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec skandalicznego aktu tłamszenia białoruskich obywateli  – apeluje europoseł do Aleksandra Łukaszenki .  Migalski w trybie pilnym wystosował interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie ostatnich wydarzeń w tym kraju

O podjętej akcji Marek Migalski informuje na swym blogu. Oprócz interpelacji eurodeputowany zaapelował do szefa Delegacji EU – Bielarus (w której pełni rolę zastępcy członka) w Parlamencie Europejskim o natychmiastowe zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia owego ciała. Akcję w obronie białoruskiej opozycji prowadzi także na gruncie krajowym: do polityków, w tym do wszystkich parlamentarzystów bez względu na przynależność partyjną rozesłał list z prośbą o poparcie. Bardzo chciałbym, by akcja ta odbyła się ponad podziałami politycznymi. O jej efektach poinformuję opinię publiczną w czwartek – deklaruje.

- reklama -

 

Treść apelu do Aleksandra Łukaszenki

 

„Szanowny Panie Prezydencie,

Cały świat z uwagą przyglądał się ostatnim wyborom prezydenckim na Białorusi, mając nadzieję, na ich wolny i demokratyczny przebieg. Niestety ostatnie wydarzenia wywołały zdecydowany protest i oburzenie całego świata.

19 grudnia br., podlegające władzom Białorusi, OMON i Specnaz dokonały brutalnej pacyfikacji opozycyjnej demonstracji w Mińsku. Wielu działaczy opozycji zostało pobitych. Aresztowano ponad 400 osób. Los większości z zatrzymanych działaczy jest nieznany. Pobici zostali m.in. opozycyjni kandydaci w wyborach prezydenckich – Wital Rymaszeuski, Uładzimir Nieklajeua, Andriej Sannikow, Rygor Kostujew. Wśród zatrzymanych jest m.in. Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi. W nocy z 19 na 20 grudnia zostały zrewidowane placówki organizacji opozycyjnych i niezależnych mediów.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tego skandalicznego aktu tłamszenia białoruskich obywateli i odbierania im prawa swobodnego głoszenia i demonstrowania swoich poglądów. Białoruska opozycja, posiada prawo czerpania z uniwersalnych wartości, jakimi są m.in. podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność słowa oznaczające swobodne głoszenie własnych poglądów – w tym politycznych, bez groźby pobicia, więzienia, czy jakichkolwiek innych represji i nacisków ze strony władz.

Jednocześnie żądamy od Pana Prezydenta oraz przedstawicieli Rządu Białorusi natychmiastowego zaprzestania brutalnych działań łamiących podstawowe prawa człowieka, wypuszczenia zatrzymanych działaczy i dziennikarzy oraz zadośćuczynienia ofiarom represji.

Z poważaniem,”

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here