Podsumowano darmowe badania dla mieszkańców

Zakończono realizację, finansowanych przez powiat raciborski, darmowych badań przesiewowych dla mieszkańców. Chociaż badaniom poddało się mniej osób niż w poprzednich latach to starosta zapewnia, że będą one kontynuowane.

Badania dotyczyły m.in. obecności toksoplazmozy i cytomegalii, wirusa HIV, nosicielstwa paciorkowca z grupy B dla ciężarnych mieszkanek powiatu. I tak  na 660 wykonanych badań na toksoplazmozę ujawniono ją u ponad 160 ciężarnych mieszkanek powiatu. Także na 190 badanych osób nosicielstwo paciorkowca wykryto u ponad 30. 140 osób zdecydowało się także na badanie obecności wirusa HIV. W tym przypadku wirusa nie wykryto u żadnej przebadanej osoby.

- reklama -

Organizatorzy przyznają, że badania z roku na rok cieszą się coraz mniejszą popularnością. – Chodziaż budżet na rok 2011 nie jest bogaty to mamy już zarezerwowane środki na te badania. Są one potrzebne, dają dobre efekty. U wielu osób wykrywa się choroby we wczesnym ich stadium, co pozwola im na szybsze leczenie, a w niektórych przypadkach badania te ratują ludziom życie – mówił starosta, Adam Hajduk.  

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here