"Zaczarowany ogród", termomodernizacje, ograniczenie niskiej emisji i edukacja ekologiczna to tylko niektóre zadania gmin w zakresie ochrony środowiska na 2011 rok, które będą wspierane finansowo ze środków WFOŚiGW w Katowicach .
Miasto Racibórz będzie kontynuować zadania, które są dofinansowane ze środków Funduszu:
1. "Zaczarowany Ogród" w Arboretum Bramy Morawskiej.
2. Program Ograniczania Niskiej Emisji uwzględniający wykorzystanie energii odnawialnej tj. energii słonecznej.
3. Termomodernizacja budynku Przedszkola nr 14 przy ul. Słonecznej 31 w Raciborzu.
Miasto Kuźnia Raciborska:
1. Termomodernizacja MOKSiR realizawana od 2011 do czerwiec 2012. Będzie obejmować modernizację co, kotłowni, wentylacja, zakładanie urządzeń solarnych, wymiana okien i drzwi.
Miasto Krzanowice:
1. Termomodernizacja budynku Przedszkola wraz z modernizacją instalacji wewnętrznych – Krzanowice ul. Szpitalna.
2. Odbudowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych Polderu Górnego na Potoku Krzanowickim.
Gmina Nędza:
1.Budowa systemu kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków.
2.Realizacja zadań wynikających z Programu Ograniczania Niskiej Emisji na terenie Gminy Nędza.
3.Prowadzenie działań zmierzających do ochrony przeciwpowodziowej.
4.Zmiana systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – w przypadku zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
5.Zakończenie realizacji zadania pn. Termomodernizacja budynku Przedszkola Publicznego w Nędzy przy ulicy Mickiewicza 53 w gminie Nędza.
6.Realizacja zadania pn. Termomodernizacja budynku wielofunkcyjnego przy ulicy Raciborskiej 55 w Zawadzie Książęcej w gminie Nędza.
7.Rozpoczęcie procedury wnioskowania o środki finansowe na zadania pn. Termomodernizacja budynku wielofunkcyjnego przy ulicy Raciborskiej 55 a w Zawadzie Książęcej w gminie Nędza.
8.Rozpoczęcie procedury wnioskowania o środki finansowe na realizację przedsięwzięcia polegającego na kompleksowej termomodernizacji Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Nędzy.
Gmina Krzyżanowice: zadania z zakresu ochrony środowiska, w tym dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach:
1. Dofinansowanie do utylizacji azbestu.
2. Kontynuacja zadania ograniczania niskiej emisji – zostanie złożony wniosek do WFOŚiGW.
3. Pielęgnacja istniejącego drzewostanu na terenie gminy.
4. Dofinansowanie do zwalczania warrozy u pszczół.
5. Inwentaryzacja zasobów przyrodniczych gminy.
6. Odbudowa potoków po powodzi w sołectwach: Nowa Wioska, Krzyżanowice, Tworków (dofinansowanie z WFOŚiGW).
7. Kontynuacja zadania: ochrona przeciwpowodziowa sołectwa Owsiszcze.
8. Budowa urządzeń spowalniających spływ wód w Roszkowie.
9.Termomodernizacja przedszkola w Tworkowie – zostanie złożony wniosek do WFOŚiGW.
Planowane działania proekologiczne Starostwa Powiatowego w Raciborzu:
W zakresie edukacji ekologicznej: współorganizacja i współfinansowanie konkursów ekologicznych, przyrodniczych, warsztatów dla dzieci i młodzieży przedszkoli oraz szkół powiatu raciborskiego w tym m.in.: Powiatowy Konkurs Ekologiczny "Dla siebie i dla Ziemi”, Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „EKOMAT, Raciborski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza – corocznie organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, współfinansowany również przez WFOŚiGW oraz Urząd Miasta, Targi Ekologicznego Ogrzewania – Ciepło przyjazne środowisku "Eko- wystawa" – impreza corocznie odbywa się przy wsparciu finansowym Powiatu Raciborskiego, wspieranie działalności rolniczej opartej głównie na współorganizacji i współfinansowaniu konkursów, szkoleń dla rolników powiatu, w tym m.in.: Konkurs "Powiatowy Mistrz Wiedzy Rolniczej" – konkurs mający na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, rolnictwa, zasad BHP, produkcji roślinnej i zwierzęcej, Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" organizowany przez PZDR w Raciborzu, konkurs "Bezpieczne Rolnictwo Powiatu Raciborskiego” – konkurs z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w rolnictwie, ekologii, pożarnictwie, ubezpieczeń społecznych, konkursy "Sołtys liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie" oraz "Gospodynie wiejskie strażniczkami bezpieczeństwa pracy na wsi", włączenie się w ogólnopolską akcję "Sprzątanie świata", planowane jest również wydanie książki o walorach przyrodniczych powiatu, mającej na celu popularyzację ochrony środowiska i promocji powiatu.
Współpraca Starostwa z organizacjami pozarządowymi: w zakresie realizacji zadań publicznych związanych z szeroko pojętą ekologią, ochroną środowiska, ochroną zwierząt oraz ochroną dziedzictwa przyrodniczego. Wśród organizacji i stowarzyszeń, z którymi współpracujemy już od wielu lat można wymienić: Okręgowy Inspektorat Pracy, KRUS, Śląska Izba Rolnicza, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ARiMR, Śląski Ogród Botaniczny;
Udzielanie dotacji na działania proekologiczne: dla mieszkańców powiatu raciborskiego w zakresie unieszkodliwiania azbestu na terenie Powiatu, dla gmin powiatu w zakresie pomocy w utrzymaniu urządzeń melioracji wodnych, dla Gminy Rudnik, z przeznaczeniem na budowę kanalizacji w miejscowości Rudnik.
Finansowanie własnych zadań inwestycyjnych realizowanych przez Referat Inwestycji i Remontów, w tym: modernizacja oczyszczalni ścieków w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach, kontynuacja zadania inwestycyjnego pn. "Kompleksowa termomodernizacja budynków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach", rozpoczętego w 2010r. w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego.
Kontynuacja zadań rozpoczętych w latach wcześniejszych wynikających z obowiązujących przepisów: zadanie geologiczne pn. "Rozpoznanie terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych wraz z programem wykonania prac terenowych oraz dokumentowania osuwisk na obszarze Powiatu Raciborskiego" – kontynuacja zadania rozpoczętego w 2010r., wykonanie okresowych badań gleb i ziemi w gminie Rudnik – jest to kontynuacja badań rozpoczętych w 2005r.
/w/