Uczestnicy projektu e-Sołectwo odebrali certyfikaty

We wtorek, 25 stycznia w świetlicy wiejskiej w Budziskach odbyła się konferencja podsumowująca europejski projekt e-Sołectwo. Zobacz materiał video.

e-Sołectwo. Budowa społeczeństwa informacyjnego w Budziskach i Rudzie to tytuł projektu, jaki za sprawą Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Budziska rozpoczął się w sierpniu 2010 r. O sprawie pisałem w listopadzie ubiegłego roku. Konferencję swą obecnością zaszczycili: radny Bernard Kowol – przewodniczący komisji oświaty, Piotr Dominiak z organizacji pozarządowej Inkubator w Raciborzu oraz sołtysi Budzisk i Rudy – Ingeborga Depta i Jan Stanek.

- reklama -

 

Do udziału w projekcie zgłosiło się 59 osób, chociaż – jak podkreśla Tadeusz Koral – chętnych było znacznie więcej. Jednak ze względów pojemnościowych sali, w której odbywały się zajęcia, nie można było zrekrutować większej liczby mieszkańców. Głównym celem projektu było nabycie nowych umiejętności, związanych z komputerem, internetem czy informatyką. Uczestnicy kursu, który trwał w sumie 40 godzin, kształcili się pod okiem dwóch wykładowców: Piotra Nienartowicza i Piotra Magdziaka.

 
– To był nasz pierwszy projekt. Startowaliśmy do niego dwukrotnie, ale w konkursach – jak w sporcie – raz się przegrywa, a raz wygrywa. Za drugim razem się udało – mówi T. Koral. W zakres projektu – poza kursem komputerowym – wchodziły także panele dyskusyjne oraz konkursy dla dzieci: plastyczny pt. "Jak wyobrażam sobie swoją miejscowość za 20 lat" oraz multimedialny, zatytułowany "Co chciałbym zmienić w swojej miejscowości". – Ten ostatni to bardzo ciekawy materiał dla naszych radnych, gdyż pokazuje propozycje ewentualnych zmian na wsiach – powiedział Tadeusz Magdziak, dyrektor szkoły w Budziskach.

Na konkurs plastyczny wpłynęło w sumie 38 prac. Jury miało nie lada problem, by wybrać spośród nich te, które z jednej strony spełniały wymogi tego konkursu oraz te, które zachwycały swoim wyrazem artystycznym. Pierwsze miejsca (po dwa w każdej z trzech kategorii wiekowych) uzyskali: Gloria Depta, Andrzej Grzesik, Rafał Wranik, Krzysztof Brzoska, Martyna Nowak oraz Dominik Depta. Wyróżnienia natomiast powędrowały do: Wiktorii Ryszki, Daniela Frosa, Andrzeja Czogały, Alicji Klukowicz, Łukasza Grzesika, Mireli Kieś, Emilii Blokesz i Mateusza Stefaniszyna. Nagrody otrzymali również autorzy prac multimedialnych: Adam Ryszka, Mateusz Pawłowski, Dominik Depta.

W trakcie konferencji podsumowującej projekt wygłoszono trzy referaty związane z tematem kończącego się kursu. O kształceniu ustawicznym mówiła Anna Wyżgoł, Piotr Nienartowicz zaprezentował kwestie związane ze społeczeństwem informacyjnym, a o trzecim sektorze organizacji pozarządowych opowiedziała Justyna Szyndler.

Spotkanie stało się też doskonałą okazją do podziękowań. Wyrazy uznania z ust prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Budziska Bronisława Depty popłynęły do Ireny Kowol i Kornelii Blokesz za  to, że podjęły się trudu realizowania tego projektu oraz księgowej Lidii Walczak za prowadzenie dokumentacji całego kursu.

Ostatnim punktem konferencji było wręczenie uczestnikom kursu certyfikatów poświadczających ukończenie szkolenia.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj