Budując dom skorzystaj z porad specjalistów

0

Myśląc o budowie i przeglądając katalogi zwróć uwagę nie tylko na rozkład pomieszczeń i ich funkcjonalność ale również  na koszty budowy i koszty użytkowania. Swoje marzenia, wizje i wiadomości  potwierdź u specjalistów, którzy pomogą Ci w rozwianiu wątpliwości.

- reklama -

Firma Lady W Energooszczędne Systemy Grzewcze w Raciborzu głównie zajmuje się doborem, kompletowaniem i montażem instalacji grzewczych, słonecznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych ich uruchamianiem i serwisowaniem. W tym artykule chcemy zająć się często słyszanym w naszej firmie stwierdzeniem: "Szkoda, że nie przyszedłem do państwa szybciej bo poprawiłbym ocieplenie, zwróciłbym uwagę na prawidłowy montaż okien i na likwidacje mostków ciepła, niepotrzebnie zbudowałem dwa kominy, zmieniłbym wentylację i ogrzewanie domu, zrobiłbym w niektórych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe a może nawet i ścienne ogrzewanie itd.".

 

Takie konsultacje pozwalają potwierdzić zamierzenia a nieraz je zweryfikować i obniżyć koszty inwestycyjne i przyszłe użytkowania domu. W naszej firmie takie doradztwo energetyczno-budowlane udziela mgr inż. Jerzy Witkoś (502 089 581) posiadający również państwowe uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych budynków (MI/ŚE/1882/2009). Już na etapie przeglądania katalogów domów możemy zwrócić uwagę na zawarte w nich informacje dotyczące nie tylko kosztów inwestycyjnych ale również kosztów użytkowania i czy w  takim domu będą komfortowe warunki przebywania.

 

 

 
 Schemat instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem
w powiązaniu z GWC – gruntowym wymiennikiem ciepła.

 

 

Czy chcemy zbudować dom 120 m2 z piwnicą i użytkowym poddaszem i  z garażem 20 m2 za 350 tys. zł i kosztami ogrzewania 180 tys. zł/30 lat czy też zbudować taki sam dom ale w wykonaniu niskoenergetycznym też za 350 tys. zł (bez piwnicy) i kosztami ogrzewania 60 tys. zł/30 lat? Czy lepiej mieć dom w wykonaniu niskoenergetycznym i wysokim komforcie mieszkania z ogrzewaniem praktycznie czystym i bezobsługowym (kocioł gazowy lub pompa ciepła) płacąc 2,5 tys. zł na rok czy dom w wykonaniu standardowym i z piecem węglowym i kosztami większymi rzędu 3 000 – 3 500 zł/rok szczególnie, że za kilka lat ceny energii z gazu i węgla zrównają się.

 

Mgr inż. Jerzy Witkoś doradzi, jak ocieplić i zlikwidować mostki ciepła, czy zamontować GWC-gruntowy wymiennik ciepła i mieć w letnie gorące dni praktycznie darmową klimatyzację, czy chcemy czuć świeże powietrze bez strat ciepła (rekuperator), jaki i po co zastosować układ słoneczny, czy kupić kominek z płaszczem wodnym i ile będzie kosztować nas rocznie gaz, węgiel, olej, prąd, pellety.

 

Renomowane biura projektowe podają w swoich informacjach wskaźniki zużycia ciepła:

EA – jest to wskaźnik zużycia ciepła na ogrzewania w kWh/m2 na rok;

EK – jest to wskaźnik zużycia energii końcowej to jest energii do ogrzewania i produkcji ciepłej wody z uwzględnieniem sprawności systemu w kWh/m2 na rok;

EP – jest to wskaźnik zużycia energii pierwotnej i uwzględnia również energię elektryczną do napędu pomp i wentylatorów oraz uwzględnia wpływ użytej energii na środowisko (wskaźnik ten może być dla użytkownika mylący bo z jednej strony preferuje użycie biomasy do ogrzewania domu a zupełnie inaczej traktuje zużycie prądu).

 

Najlepsze efekty daje równoczesne zastosowanie wielu rozwiązań przy ułożeniu i budowie domu oraz projektowanych instalacjach grzewczych, słonecznych i wentylacyjnych.

 

Jerzy Witkoś

 

 

Zapraszamy do naszej firmy codziennie od 8.00 do 16.00 (300 m za cmentarzem Jeruzalem ). Istnieje możliwość umówienia się w naszej firmie lub poza nią po godz. 16.00 i w soboty.  Racibórz ul. Ocicka 157

 

 

Przeczytaj najnowsze wydanie Gazety-Informatora

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here