W tym roku szkolnym Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Raciborzu przystąpiła do realizacji I edycji programu edukacyjnego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.
Program kierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej. Celem programu jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy na temat roli wirusa HPV w powstawaniu raka szyjki macicy oraz kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko powstania tej choroby.
Program ten ma na celu także motywowanie młodzieży do podjęcia roli liderów edukacji zdrowotnej w ich środowisku oraz wpływanie na zachowania zdrowotne rodziców i opiekunów, a zwłaszcza wzrost zainteresowania badaniami profilaktycznymi, a w efekcie zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.
Zachorowalność (ok. 4 tys. kobiet rocznie) i umieralność (ok. 2 tys. kobiet rocznie) z powodu raka szyjki macicy w Polsce nie uległa zmniejszeniu od 25 lat, a odsetek kobiet przeżywający 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50%. Program "Wybierz Życie – Pierwszy Krok", który realizowany jest obecnie już w 8 województwach we współpracy z Fundacją Edukacji Społecznej i Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony nauczycieli jak i młodzieży.
W powiecie raciborskim w roku szkolnym 2010/2011 do programu przystąpiło pięć szkół ponadgimnazjalnych, w tym: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Zajęcia z uczniami poprowadzą nauczyciele oraz pedagodzy, którzy zostali szczegółowo przeszkoleni w zakresie problematyki raka szyjki macicy i metodyki programu oraz wyposażeni w niezbędne materiały metodyczne, takie jak poradnik, prezentacja multimedialna, zakładki oraz ulotki.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.pierwszykrok.edu.pl .
Opracowała: Aleksandra Foryś mł. asystent ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE Racibórz