Nie chce, aby jej dziecko nosiło nazwisko ojca

"Ojciec mojego dziecka jest w areszcie, nie chcę aby mój syn nosił jego nazwisko…" – z takim problemem zwróciła się do kancelarii InterLex jedna z naszych Czytelniczek. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Na te i inne pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii InterLex.

Czytelniczka:
Witam. Jestem mężatką i mam dwójke dzieci. Mój obecny mąż nie jest biologicznym ojcem pierwszego dziecka, które nosi nazwisko po swoim ojcu. Ojciec dziecka siedzi w areszcie i od około trzech lat nie zajmował się nim. Alimenty na dziecko są mi wypłacane przez komornika. Jest to kwota około 100 zł miesięcznie. Uważam, że to mój mąż jest tak na prawde prawdziwy ojcem syna, ponieważ to on się nim opiekuje i daje mu wskazówki na przyszłość. Chcielibyśmy żeby nasza cała rodzina miała takie samo nazwisko i żeby mąż był prawny opiekunem, ponieważ różne są sytuacje w życiu.

- reklama -

InterLex:
W tym przypadku Pani mąż musi wystąpić do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie Pani dziecka. Wówczas dziecko nabędzie nazwisko Pani męża oraz wszystkie prawa tak jak by było dzieckiem biologicznym.

Czytelniczka:
Witam serdecznie. Od roku wynajmuję wraz z mężem i dziećmi mieszkanie. Regularnie płacimy wszystkie rachunki. Właściciel mieszkania nagle zażądał aby ktoś z rodziny bądź znajomych podpisał oświadczenie, że w razie gdyby nas eksmitował ta osoba nas weźmie do siebie. Żąda do tego umowy mieszkaniowej osoby trzeciej. Właściciel twierdzi, że taki jest przepis, że aby w razie czego nas eksmitować musi mieć do kogo. Żąda aby ktoś takie zobowiązanie podpisał. Czy jest to zgodne z prawem? Czy jest taki wymóg przy wynajmowaniu mieszkania? Można tak po roku sobie umowę najmu zmienić?

Interlex:
W tym przypadku właściciel mieszkania nie może od Państwa żądać podpisania takiego zobowiązania przez kogoś z z rodziny bądź bliskich.


Czytelnik:

Witam. Otrzymałem spadek po ojcu razem z moim rodzeństwem i mamą. Chcemy żeby wszystko przepisać na jedną osobę tyle, że jest problem zebrania wszystkich w tym samym czasie i w jednym miejscu (mieszkaja za granica) żeby udać się do notariusza. W związku z tym mam pytanie. W jaki sposób to przeprowadzić i jakie potrzebuje dokumenty ewentualnie jak te dokumenty maja wyglądać (szczególnie chodzi o rodzeństwo które jest za granica) żeby można wszystko przepisać na jedną osobę, która mieszka w kraju? Spadek jest już prawomocny.

InterLex:
Myślę, że najprościej w tym przypadku byłoby to załatwić w formie darowizn, jeżeli jest to najbliższa rodzina to nie powinno być problemu z ewentualnym podatkiem. Należy jednak w ciągu 6 miesięcy od dokonania tej darowizny bezwzględnie to zgłosić aby uniknąć płacenia podatku. Jeżeli obdarowani zaliczają się do I grupy wówczas po dokonaniu takiego zgłoszenia nie zapłacą podatku w ogóle. Co do kwestii formalnych proszę się skontaktować z najbliższym notariuszem, który pokieruje sprawą. Zgłoszenia tego można dokonać osobiście w urzędzie skarbowym bądź za pośrednictwem notariusza.

 

Czytaj inne artykuły z cyklu "Bezpłatne porady prawne":

 

Wypadek przy pracy cz.1

 Wypadek przy pracy cz.2

Przedawnienie roszczeń za wyrządzoną szkodę

Jak odzyskać należność od dłużnika?

Czy można postawić słup energetyczny na prywatnej działce?

Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się

Kolizja, wypadek i co dalej?

Co zrobić gdy obowiązany nie chce płacić alimentów?

Samochód zastępczy

Użytkowanie wieczyste

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj