Kuźniańscy fotografowie niczym „Kalwaryjscy Pielgrzymi”

W sobotnie popołudnie 9 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyła się trzecia odsłona warsztatów fotograficznych. Zobacz videorelację i zdjęcia.

Tym razem miłośnicy fotografii spotkali się z Marcinem Liberskim – członkiem Zarządu Stowarzyszenia Fotograficznego "Pozytyw", nauczycielem Technikum, Fotograficznego w Katowicach.

- reklama -

Warsztatom towarzyszyła wystawa zdjęć katowickiego fotografa, zatytułowana "Pielgrzymi". Jest to zestaw 15 czarno-białych zdjęć o wymiarach 50×70, które powstały na przestrzeni ośmiu lat (1998-2006) prezentujących miejsca związane z pielgrzymkami i drogą krzyżową. – Temat jest na czasie, zwłaszcza, że zbliża się Wielki Tydzień, a zaraz potem święta wielkanocne. Zdjęcia pochodzą z różnych miejsc, m. in. Kalwarii Zebrzydowskiej czy Pacławskiej – powiedział na wstępie Marcin Liberski.

 

Teorię i praktykę poprzedziła 15-minutowa prezentacja, ukazująca wiele innych zdjęć związanych z omawianą tematyką. Za pośrednictwem tego pokazu, autor starał się omówić kwestie (kompozycja, kolor), które mają wpływ na powstanie tego czy innego zdjęcia. Uczestnicy warsztatów mieli okazję obejrzeć fotografie ze zjazdu Chasydów w Lelowie i Leżajsku czy misterium kalwaryjskiego. W trakcie fotografowania M. Liberski koncentrował się bardziej na emocjach pielgrzymów niż na samej inscenizacji. Slajdom towarzyszyła muzyka Petera Gabriela dobrana tak, by w trakcie wyświetlania zdjęć budowała napięcie.

– Jeżeli ma powstać jakiś zestaw dokładnych i wiarygodnych zdjęć – mówił do uczestników spotkania fotograf – to należy zbudować pomysł, który będzie realizować się tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Niezwykle ważnym elementem jest kadr i perspektywa. – Fotografia ma być zrozumiała dla każdego – podkreślał M. Liberski. Jak zaznaczył w dalszej części spotkania absolwent Uniwersytetu Śląskiego, dziś już są takie czasy, że każdy może robić zdjęcia. Do wykonywania zdjęć nie jest jednak konieczny super sprzęt za kilka tysięcy złotych. Wystarczy aparat za 300-400 zł. – Bo to, że chcemy mieć aparaty coraz droższe i lepsze, zaszczepili nam ich producenci – mówił katowicki fotograf.

 

Miłośnicy fotografii usłyszeli również rady, jak należy zachowywać się w przypadku wykonywania zdjęć ludziom w terenie (tzw. fotografia reportażowa). Podstawowym krokiem jest przełamanie bariery, kto i co może w tym momencie powiedzieć. Ciekawostką jest to, że najtrudniej takie zdjęcia wykonuje się właśnie w Polsce. – Ludzie nie rozumieją tego, że można im robić zdjęcia – dodał wykładowca.

 

Podczas warsztatów wywiązała się luźna dyskusja dotycząca obiektywizmu, subiektywizmu i manipulacji w fotografowaniu. – Nie ma w fotografii czegoś takiego, jak obiektywizm, To my decydujemy, co pokazać na zdjęciach, a to już jest subiektywne – tłumaczył Marcin Liberski. Podobnie rzecz ma się z manipulacją. To świadome bądź nieświadome pokazywanie (bądź nieokazywanie) czegoś, co może nieraz zaszkodzić. – Każdy fotoreportaż, każda relacja może być swojego rodzaju manipulacją – dodał. Autor "Pielgrzymów" wyjaśnił ponadto kuźniańskim fotografom na czym polega balans bieli, a także to, gdzie jest granica wykorzystania czyjegoś zdjęcia czy rozpowszechniania wizerunku.

Po części teoretycznej, nastąpiła część praktyczna. W tym celu uczestnicy warsztatów udali się do drugiej sali, gdzie przy pomocy odpowiedniego reflektora i blend, można było poćwiczyć różne ustawienia aparatu i przekonać się, jaki wpływ na zdjęcie ma odpowiednie oświetlenie obiektu, który fotografujemy. Nie zabrakło wyjaśnień choćby takich, czym się różni rozszerzenie pliku "raw" ("surowy") od popularnego "jpg". – To surowy zrzut z matrycy. To, co tam powstaje, jest zapisywane w sposób niemodyfikowany przez przetwornik aparatu na karcie. Podczas, gdy w rozszerzeniu "raw" można dokonać pewnych zmian, w "jpg" niczego już się nie zmieni – tłumaczył M. Liberski.

 

Ostatnim etapem sobotnich zajęć było wyjście z wykładowcą Technikum Fotograficznego w plener, gdzie można było na świeżo sprawdzić wiedzę nabytą w trakcie warsztatów.

 

Czytaj również:

 

Warsztaty fotograficzne z Wojaczkiem w tle

 

Centrum Fotografii powstanie w Kuźni?

 

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj