Prof. Jan Miodek o dubach – LXIX

0

Czytelnik Portalu raciborz.com.pl, zastanawia się nad dziwną formą wyrazu dąb w powiedzeniu pleść duby smalone.-Skąd się ona wzięła?- pyta. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, wiemy skąd się wzięło powiedzenie pleść duby smalone, jednak Czytelnik Portalu zastanawia skąd w nim nietypowa forma duby?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek:  Starą alternacją słowiańską jest szereg ę:ą:u. Widzimy te alternacje w szeregach poręczyć: rąk: porucznik, jest dziś wnuk, wnuczka, ale nie tak dawno były wariantywne postacie wnęk i wnęka. Proszę zauważyć, że są Kęty Małopolskie, Kąty Wrocławskie, ale między Poznaniem a Warszawą  leży Kutno. To są wszystko nazwy miejscowe wywiedzione od kątów, kutów, czyli takich ustronnych miejsc położonych w kącie. Tak samo jest dąb, którego odpowiednikiem chociażby w językach wschodniosłowiańskich jest dub, tak samo jest ząb, a w języku rosyjskim zub. W zwrocie pleść duby, zachowała się ta druga postać nazwy drzewa.

 

Posłuchaj:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

 

/ab/

—————–

Portal raciborz.com.pl i Gazeta Informator polecają:

Słownik [email protected] z Miodkiem

Słownik [email protected] z Miodkiem. Rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata to jeden z ciekawszych poradników językowych dostępnych na rynku, który ze względu na atrakcyjny układ treści i bogactwo ilustracji w przyjazny i zabawny sposób uczy, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim i jak nie wpaść w gramatyczne, ortograficzne, stylistyczne, a nawet fonetyczne pułapki. Książka stanowi zapis rozmów Profesora Jana Miodka o polszczyźnie prowadzonych z telewidzami z kraju i z całego świata.

Więcej informacji o słowniku szukaj na stronie internetowej wydawnictwa MARINA.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here