Czytelnik Portalu raciborz.com.pl, zastanawia się nad dziwną formą wyrazu dąb w powiedzeniu pleść duby smalone.-Skąd się ona wzięła?- pyta. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, wiemy skąd się wzięło powiedzenie pleść duby smalone, jednak Czytelnik Portalu zastanawia skąd w nim nietypowa forma duby?
Prof. Jan Miodek: Starą alternacją słowiańską jest szereg ę:ą:u. Widzimy te alternacje w szeregach poręczyć: rąk: porucznik, jest dziś wnuk, wnuczka, ale nie tak dawno były wariantywne postacie wnęk i wnęka. Proszę zauważyć, że są Kęty Małopolskie, Kąty Wrocławskie, ale między Poznaniem a Warszawą leży Kutno. To są wszystko nazwy miejscowe wywiedzione od kątów, kutów, czyli takich ustronnych miejsc położonych w kącie. Tak samo jest dąb, którego odpowiednikiem chociażby w językach wschodniosłowiańskich jest dub, tak samo jest ząb, a w języku rosyjskim zub. W zwrocie pleść duby, zachowała się ta druga postać nazwy drzewa.
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.
/ab/
—————–
Portal raciborz.com.pl i Gazeta Informator polecają:
Słownik polsko@polski z Miodkiem
Słownik polsko@polski z Miodkiem. Rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata to jeden z ciekawszych poradników językowych dostępnych na rynku, który ze względu na atrakcyjny układ treści i bogactwo ilustracji w przyjazny i zabawny sposób uczy, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim i jak nie wpaść w gramatyczne, ortograficzne, stylistyczne, a nawet fonetyczne pułapki. Książka stanowi zapis rozmów Profesora Jana Miodka o polszczyźnie prowadzonych z telewidzami z kraju i z całego świata.
Więcej informacji o słowniku szukaj na stronie internetowej wydawnictwa MARINA.