Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę

Atrakcje Tygodnia Bibliotek, jak co roku przyciągnęły do oddziałów i filii raciborskiej Biblioteki tłumy chętnych. Hasło, towarzyszące tegorocznej edycji „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam-wchodzę” znalazło swoje odzwierciedlenie w liczbie odwiedzających ją osób.

Łącznie do Biblioteki „wstąpiło” prawie 1000 czytelników w każdym wieku! I nic w tym dziwnego, bo możliwość spotkania się z Agatą Passent, Romą Ligocką czy „koncert”… Michaela Jacksona to dla raciborzan nie lada gratka.

- reklama -

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od Konkursu Gwary Śląskiej „Łosprawiamy po naszymu”, organizowanego pod patronatem Starosty Powiatu Raciborskiego i Prezydenta Miasta Racibórz. W trzeciej już edycji konkursu, udział wzięło 32 uczestników w czterech kategoriach wiekowych. Gościem specjalnym była prof. dr hab. Jolanta Tambor, Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W przerwach między kolejnymi występami, publiczność mogła posłuchać występów zespołu „Krzanowickie Omy”, kierowanego przez Bożenę Kreis oraz zespołu „Buksliki" pod kierunkiem Barbary Gromotki.

 

 

 

 

 

Tymczasem, w Oddziale dla Dzieci, przedszkolaki z Przedszkola nr 10 „wyrywały rzepkę”. Dzieci wzięły udział w przygotowanej inscenizacji i wcieliły się w role wnuczka, pieska, kruczka, kotka, gąski, bociana, kurki, kawki i żabki. Największą uciechę wzbudził finał wiersza, czyli wyciągnięcie rzepki i przewrócenie się wszystkich pomocników na „trawkę”.

Popołudniową porą, pierwszego dnia Tygodnia Bibliotek, na Kasprowicza gościła Agata Passent – felietonistka i dziennikarka, córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. Pani Agata opowiadała o swoich zawodowych początkach, współpracy z czasopismem "Twój STYL" i miłym zaskoczeniem, związanym z pisaniem felietonów dla rodziców w miesięczniku „Twoje Dziecko”. Nasz gość chętnie odpowiadał na każde pytanie, wielokrotnie padały także podziękowania ze strony publiczności za „pielęgnowanie pamięci” o Osieckiej.

We wtorek, w Bibliotece od samego rana rządziły …dzieci!!! Wszystko za sprawą Dnia Otwartego, który wpisał się już w tradycję obchodów Tygodnia Bibliotek. Odwiedziło nas ponad 250 dzieci z raciborskich przedszkoli! Ich „biblioteczna trasa” przebiegała przez wszystkie najważniejsze pomieszczenia – od Wypożyczalni Głównej, zwanej przez przedszkolaków „Biblioteką dla Mamusi”, poprzez Oddział dla Dzieci, aż po gabinet Pani Dyrektor, Sekretariat i Dział Gromadzenia. Najwięcej emocji wzbudzały tradycyjnie gilotyna, niszczarka do papieru, dziurkownica do książek oraz…. cukierki u pani Dyrektor.

 

 

 

 

 

Spotkanie z przedszkolakami odbyło się tego dnia również w Filii nr 1 w dzielnicy Studzienna w Raciborzu. W prezentacji multimedialnej zatytułowanej „W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy” przedstawiono maluchom ciekawe epizody z życia autora Kaczki Dziwaczki oraz przypomniano mniej znane wiersze np. Jajko, Mleko.

Drugiego dnia Tygodnia Bibliotek, raciborzanie mieli wyjątkową okazję poznania tajemniczej „dziewczynki w czerwonym płaszczyku”. Bohaterka „Listy Schindlera”, pisarka, malarka, felietonistka – pani Roma Ligocka spotkała się ze swoimi fanami w Bibliotece na Kasprowicza. Spotkanie miało bardzo sentymentalny charakter; nasz gość wspominał swoje dzieciństwo w getcie krakowskim, towarzyszący całe życie strach i śmierć najbliższych osób.

Na półmetku odwiedzili nas przyjaciele z Biblioteki im. Petra Bezruče w Opawie. W ramach tzw. Dnia Czeskiego odbył się wykład dr Milana Kubački – „Obszary chronione Opawy i okolic”. Nasz gość opowiadał głównie o programie Natura 2000. W przerwie między kolejnymi prelekcjami połączonymi z prezentacją multimedialną, nastąpiła tradycyjna wymiana czeskich i polskich książek.

W tym samym czasie w  Filii nr 5 odbyło się spotkanie z pracownikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Stacji Meteorologicznej w Raciborzu, panem Beniaminem Kwaśnicą. Uczniowie klas V i VI zobaczyli i poznali działanie wielu urządzeń pomiarowych w Stacji Meteorologicznej, dowiedzieli się czym naprawdę najmuje się meteorologia oraz poznały klimat Europy i wpływ klimatu Afryki na klimat naszego kontynentu.
W środę także odbyło się spotkanie w bibliotece na Ostrogu z panią psycholog Haliną Rycerz-Kuligą. Uczestniczki dowiedziały się jak zachować równowagę w tym co jemy, jak jemy i kiedy jemy; jakie rodzaje żywności powodują stres organizmu a jaka żywność jest „odstresowującą”, a także co jeść przy stanach lękowych. Po tej porcji informacji wywiązała się szczera dyskusja, nastąpiła też wymiana przepisów na tzw. diety oczyszczające.

12 maja, w Filii Publiczno-Szkolnej nr 3, uczniowie III klasy ZSP 2, czyli tzw.  "Teatrzyk Kukiełkowy" zaprezentowali przedstawienie "Stan chorobowy".. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klasy I i II ZSP 2. Wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo – "Czytanie to moja pasja".
W Filii w Markowicach, odbyły się cztery spotkania, na które zaproszono przedszkolaków i uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. W trakcie zajęć „Czytam, więc myślę” została przypomniana rola biblioteki oraz omówiono zbiory wypożyczalni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone stolicom Polski oraz rycerzom. Na zakończenie Bibliotekę w Markowicach odwiedził gość, pani Anna Kilanowska, która opowiedziała o zawodzie stomatologa.

Filia nr 2 na Ostrogu zorganizowała dla młodych czytelników z klas V-VI Szkoły Podstawowej trzy spotkania, które miały na celu przybliżenie tematyki związanej z historią pisma, budową książki i funkcjonowaniem biblioteki. Wykorzystano obecność młodzieży do tego, by zachęcić do korzystania z zasobów biblioteki i pokazano jak korzystać z katalogu online naszej książnicy. Następnie umożliwiono za pomocą ćwiczeń dostęp do tego katalogu.

Filia nr 9 zorganizowała wycieczkę dla przedszkolaków do gospodarstwa państwa Dudków, którzy są pasjonatami i hodowcami zwierząt. Dzieci mogły podziwiać różnorodne zwierzęta: bażanty, kanarki, króliki, papużki, kaczki, kury i inne. Największy zachwyt wzbudził paw, który rozłożył swój okazały ogon z zielono – niebieskimi pięknymi piórami.

A na finał Tygodnia Bibliotek, do Raciborza zjechały światowe gwiazdy sceny muzycznej, a wśród nich Tina Turner, Celine Dion czy Elton John. Głównym sprawcą tego „zamieszania” był Krzysztof Falkowski i jego… marionetki, przypominające znane na całym świecie muzyczne gwiazdy. Krzysztof Falkowski, który w latach 1999 – 2009 pracował jako aktor Teatru Groteska w Krakowie obecnie jest Twórcą Teatru Animacji FalkoShow, wciągnął wszystkich do wspólnej zabawy.

Występ poprzedziły oficjalne obchody Dnia Bibliotekarza. Zaproszeni z tej okazji goście mieli możliwość powspominania w trakcie prezentacji multimedialnej wszystkich najważniejszych wydarzeń minionego roku. Wręczono także statuetki Bibliotekarza Roku, które w tym roku powędrowały do rąk pani Ewy Bedrunki i pani Małgorzaty Paletty. Zwycięzcom gratulowali Starosta powiatu raciborskiego pan Adam Hajduk i Prezydent Raciborza pan Mirosław Lenk. W trakcie uroczystości nie zabrakło również kwiatów i gratulacji dla wszystkich bibliotekarzy.  

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj