Ogórkowa panika w Europie. Sanepid uspokaja

0

Cały kontynent drży przed ogórkami z Hiszpanii. – Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że w Polsce nie ma przypadków zatruć podobnych do tych z Niemiec i nie nakazał nam żadnych działań – uspokajają w raciborskim sanepidzie

Przypuszcza się, że źródłem epidemii są ogórki pochodzące z Hiszpanii, której rząd odrzuca jednak takie oskarżenia. Tymczasem różne źródła mówią o kilkuset do nawet tysiąca kilkuset zarażonych w kilku europejskich krajach. Wszystkie ofiary zaraziły się enterokrwotocznym szczepem bakterii E. coli (EHEC). Typowe objawy to krwawa biegunka i bóle brzucha. EHEC może również powodować ostrą niewydolność nerek, a nawet śmierć.

- reklama -

 

Służby sanitarne kontrolują targowiska i hurtownie warzyw, pobierane są próbki do badań mikrobiologicznych – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Tymczasem w raciborskim sanepidzie uspokajają. – Na razie nie mamy zaleceń z GIS do podjęcia kontroli lub innych działań. Główny inspektorat zapewnia, że do Polski nie docierają warzywa z tego regionu Hiszpanii – tłumaczy Karina Talabska z PSSE w Raciborzu. Nie wyklucza jednak, że wraz z rozwojem sytuacji GIS zdecyduje się takie zalecenia wydać. Na razie służby sanitarne monitorują sytuację i apelują o zachowanie higieny, częste mycie rąk oraz warzyw, również obranych. Odradzają też kupowanie warzyw niewiadomego pochodzenia. Wskazana jest szczególna ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia.

 

Tymczasem w raciborskich warzywniakach i na targu nie zauważono paniki. – Ludzie co prawda pytają, z jakiego kraju mamy ogórki, ale nie zauważyłam spadku sprzedaży tych warzyw – twierdzi pani Ada. – Sprzedaję ogórki polskie, klienci kupują tyle samo co zawsze – dodaje pani Michalina z warzywniaka na Ogrodowej.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here