Jak radzą sobie w życiu absolwenci raciborskiej uczelni?

0

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu sprawdziła jak radzą sobie w życiu jej absolwenci. Okazało się, że niektórzy pracodawcy poddają w wątpliwość kompetencje zawodowe byłych studentów uczelni.

Przyszły rok dla wielu z nas będzie rokiem niezwykłym. Nie ze względu na słynne EURO 2012, ale ze znacznie ważniejszego powodu: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu będzie świętować swoje dziesiąte urodziny. W związku z tą rocznicą z inicjatywy JM Rektora prof. nadzw. dr hab. Michała Szepelawego oraz prof. nadzw. dr hab. Mariana Kapicy, zrodziła się idea wydania publikacji, prezentującej działalność naszej uczelni w pierwszej dekadzie jej istnienia. Nie może tam zabraknąć informacji, jak potoczyło się życie naszych absolwentów. Aby zdobyć wiedzę w tym zakresie, podjęliśmy badania, w trakcie których pytamy byłych studentów raciborskiej PWSZ , kończących naukę najpóźniej w lutym 2012 roku, o ich dalsze losy życiowe i zawodowe. W pierwszym etapie badań przygotowaliśmy narzędzia badawcze oraz sporządziliśmy bazę danych adresowych absolwentów trzyletnich studiów licencjackich z lat 2005-2009, a następnie wysłaliśmy prawie cztery tysiące listów z ankietą do absolwentów. W dobie Internetu nie mogło zabraknąć możliwości udzielenia odpowiedzi na pytania ankietowe w wersji elektronicznej. Ku naszemu zaskoczeniu ten sposób kontaktu z uczelnią wybrało jak dotąd jedynie 222 respondentów. Znaczna większość skorzystała z tradycyjnej formy korespondencji. Do 28 kwietnia bieżącego roku otrzymaliśmy prawie tysiąc odpowiedzi, czyli – jak ustaliliśmy – co czwarty absolwent PWSZ zechciał podzielić się z nami swoimi uwagami i doznaniami tyczącymi się losów życiowych i zawodowych.

- reklama -

Dane pochodzące od naszych byłych studentów są dla uczelni bardzo cennym źródłem co do wartości dyplomów na rynku pracy. Uwagi absolwentów pozwalają nie tylko modyfikować treści kształcenia, ale i prognozować żywotność specjalności w ramach kierunków studiów. Okazało się także, co zgłaszają niejednokrotnie absolwenci, że niektórzy pracodawcy poddają w wątpliwość kompetencje zawodowe, a w szczególności przygotowanie pedagogiczne naszych byłych studentów. Wychodząc naprzeciw pojawiającym się wątpliwościom uczelnia wydaje – na życzenie zainteresowanych – zaświadczenia rozstrzygające te kwestie. Wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu, jesteśmy wdzięczni za cenne uwagi dotyczące ankiety, a także za życzenia owocnych wyników badań oraz pozdrowienia dla pracowników uczelni.

Część absolwentów, oprócz udzielenia odpowiedzi na zadane przez nas pytania, napisała kilka zdań wspomnień z okresu studiów. Pozwalamy sobie przytoczyć niektóre z nich:

„Wydaje się, że okres studiowania, jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, to tylko 5 lat. Rzeczywiście można powiedzieć „tylko”, ale biorąc pod uwagę, jak wiele w tym czasie może się zmienić, należałoby powiedzieć „aż” 5 lat. Studia rozpoczęłam w 2005 r. pełna oczekiwań i zapału, chcąc poznawać świat i nowych ludzi, miesiąc wcześniej kończąc swój trwający całą szkołę średnią związek. W wielkim skrócie – studia licencjackie kończyłam z pierścionkiem na palcu i dzidziusiem w brzuchu, natomiast do obrony pracy magisterskiej przygotowywałam się już jako żona, czując kopniaki drugiej pociechy. Tyle o życiu prywatnym. Sam okres studiowania w Raciborzu wspominam jako jeden z najpiękniejszych w moim życiu. Studiowałam zaocznie, w międzyczasie dorabiając w osiedlowym sklepiku. Podczas weekendowych zjazdów zatrzymywałam się u koleżanek, które wynajmowały mieszkanie, gdyż studiowały dziennie w PWSZ. Nie muszę dodawać, że zdarzało mi się przyjść na zajęcia strasznie niewyspaną, bo gdy ja miałam weekend szkolny, moje znajome odreagowywały cały tydzień nauki 😉 Co mi się podobało w uczelni? Przede wszystkim przejrzystość. W łatwy sposób można było wszędzie trafić, wszystko było proste i czytelne (w porównaniu do uczelni, gdzie robiłam studia magisterskie), połączenia telefoniczne też zazwyczaj dochodziły do skutku. (…) Bardzo dobrze wspominam zajęcia praktyczne, np. język migowy z Panem Lemańskim (nie dam sobie ręki uciąć, czy nie przekręciłam nazwiska), warsztaty terapii zajęciowej z Panią Mazur, czy nawet zajęcia fizyczne, których było sporo, a które były świetnym przerywnikiem podczas całodziennych zajęć w soboty od godziny 8:00 do 20:00. Czymś strasznym było, kiedy na I roku dołożono nam zjazdów (…) i na Uczelni spędzaliśmy każdy weekend przez dobre pół roku. Wiele osób nie dało rady (…) z powodu pracy. (…) Na szczęście pracodawca szedł mi na rękę i układał grafik tak, abym spokojnie mogła jeździć na zajęcia. I teraz z dumą mogę powiedzieć: DAŁAM RADĘ! Można by tak jeszcze długo, długo wspominać… W PWSZ w Raciborzu skończyłam pedagogikę socjalną w 2008 r. Mam nadzieję, że kiedy moje pociechy podrosną, uda mi się wykorzystać nabytą wiedzę w pracy zawodowej.”

 

„Nazywam się Łukasz Szlagor. Studia ukończyłem w 2006 r. w PWSZ w Raciborzu . Bardzo mile wspominam spędzony z koleżankami i kolegami czas, który spędziliśmy razem, miłe profesorki i profesorów. Gdyby można było cofnąć czas, to bardzo bym chciał od nowa kontynuować naukę. Bardzo tęsknię za Szkołą. Wspólnie z koleżanką studiowaliśmy, a teraz jesteśmy małżeństwem i mamy wspaniałą córeczkę.”

„(…) Racibórz to najlepsze, co mnie w życiu spotkało.”

„(…) Studia to były dobre czasy – znajomi i przyjaciele na całe życie, a nauka… to mogło zawsze poczekać.”

Wysoki odsetek wypowiadających się, ich uwagi i spostrzeżenia, a nade wszystko pozytywne, wzruszające wspomnienia z czasów studiów są dla nas ogromną motywacją do podjęcia kolejnych etapów badań. O udzielenie odpowiedzi na pytania ankietowe poprosimy tym razem absolwentów 3-letnich studiów licencjackich i 3,5-rocznych studiów inżynierskich z roku 2010, a także absolwentów uzupełniających studiów licencjackich i studiów podyplomowych z lat 2004- 2007. Z niecierpliwością oczekujemy dalszych wyników badań. Obiecujemy także podzielić się z Czytelnikami EUNOMII kolejnymi informacjami na ten temat.

mgr Anna Chrobok, mgr inż. Anna Wróblewska

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (45) / maj 2011

 

 

   Czytaj także:

 

         – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

         – inne artykuły związane z PWSZ w Raciborzu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here