Książka o raciborskich Żydach jaskółką do dalszych opracowań

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu promującym książkę pt. "Zapomniana historia Żydów na Raciborszczyźnie", które odbyło się w sobotę, 18 czerwca w raciborskim MDK-u.

Publikacja jest owocem kilkumiesięcznej pracy uczniów raciborskich szkół – ZSM i II LO. Na czele siedmioosobowej grupy stał Marcin Lewicki, który był jednocześnie koordynatorem całego przedsięwzięcia. Pozostałymi realizatorami projektu byli: Michał Lewicki, Adam Dylus, Sebastian Fitzon, Mateusz Małecki, Jakub Pytko i Marek Wyrostek. Opiekunem naukowym, a jednocześnie doradcą w zakresie zredagowania książki był dr Piotr Sput oraz dr Renata Sput, która przełożyła wydawnictwo na język niemiecki. Realizacji projektu patronował prezydent Mirosław Lenk, starosta Adam Hajduk oraz poseł Henryk Siedlaczek.

- reklama -

 
Praca pt. "Zapomniana historia Żydów na Raciborszczyźnie" nie powstałaby, gdyby nie pomoc i życzliwość wielu osób oraz instytucji. Poza wspomnianymi wyżej, w projekt włączył się m. in raciborski TMZR, Muzeum, a także zwykli mieszkańcy Raciborza, interesujący się historią swojego miasta (m. in. Alfred Otlik i Henryk Sowik).

Projekt, którego celem było przypomnienie nieznanych (bądź słabo rozpowszechnionych) dziejów raciborskich Żydów realizowany był od grudnia 2010 r. do kwietnia 2011 przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu Młodzież w działaniu. Zadanie – jak zaznaczyła na wstępie wiceprezes TMZR Halina Misiak – nie należało do łatwych, tym bardziej że do badań przystąpili w dużej mierze uczniowie szkoły o profilu mechanicznym, a nie humanistycznym.

 
Materiałów do przyszłej publikacji uczniowie szukali w bibliotekach, archiwach, a także w zbiorach osób prywatnych. Wydatnej pomocy udzielili młodym badaczom m. in. prof. dr hab. Jerzy Maroń z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz raciborzanie: Sylwester Potocki i Paweł Newerla. Do zadań uczniów należało również wygłaszanie prelekcji związanych z opracowywanym tematem. Interesujących wywodów mogli posłuchać m. in. członkowie Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej czy uczniowie kilku placówek oświatowych.

W trakcie poszukiwań wiadomości o raciborskich Żydach, uczniowie dotarli do wielu znamienitych nazwisk, wśród których byli zarówno lekarze, jak i światowej sławy naukowcy m. in. Benno Baginsky, Paul Guttmann, Arnold Ludwig Mendelssohn czy rodzina Traube. Świadectwem na istnienie Żydów w Raciborzu była m. in. synagoga rozebrana w latach 50. XX w. oraz nieistniejący już kirkut (żydowski cmentarz) z pięknymi macewami (nagrobkami) wykonanymi z czarnego marmuru. – Dziś po Żydach nie pozostał już żaden ślad, dlatego ważne jest to, by ich historię ponownie przypomnieć – powiedział w trakcie spotkania dr P. Sput.

 
Ostatnim punktem były pytania od uczestników spotkania oraz propozycje, które warto wziąć pod uwagę w przypadku dalszych badań nad historią Żydów na Raciborszczyźnie. Zdaniem jednego z uczestników, wydawnictwo to ma być przyczynkiem (jaskółką) do kolejnych, ważnych opracowań.

Publikacja, która została wydana w dwóch językach i zawiera szereg unikatowych niejednokrotnie ilustracji, zostanie wkrótce rozkolportowana do wszystkich bibliotek i instytucji na terenie całego powiatu raciborskiego.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj