Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu promującym książkę pt. "Zapomniana historia Żydów na Raciborszczyźnie", które odbyło się w sobotę, 18 czerwca w raciborskim MDK-u.
Publikacja jest owocem kilkumiesięcznej pracy uczniów raciborskich szkół – ZSM i II LO. Na czele siedmioosobowej grupy stał Marcin Lewicki, który był jednocześnie koordynatorem całego przedsięwzięcia. Pozostałymi realizatorami projektu byli: Michał Lewicki, Adam Dylus, Sebastian Fitzon, Mateusz Małecki, Jakub Pytko i Marek Wyrostek. Opiekunem naukowym, a jednocześnie doradcą w zakresie zredagowania książki był dr Piotr Sput oraz dr Renata Sput, która przełożyła wydawnictwo na język niemiecki. Realizacji projektu patronował prezydent Mirosław Lenk, starosta Adam Hajduk oraz poseł Henryk Siedlaczek.
Praca pt. "Zapomniana historia Żydów na Raciborszczyźnie" nie powstałaby, gdyby nie pomoc i życzliwość wielu osób oraz instytucji. Poza wspomnianymi wyżej, w projekt włączył się m. in raciborski TMZR, Muzeum, a także zwykli mieszkańcy Raciborza, interesujący się historią swojego miasta (m. in. Alfred Otlik i Henryk Sowik).
Projekt, którego celem było przypomnienie nieznanych (bądź słabo rozpowszechnionych) dziejów raciborskich Żydów realizowany był od grudnia 2010 r. do kwietnia 2011 przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu Młodzież w działaniu. Zadanie – jak zaznaczyła na wstępie wiceprezes TMZR Halina Misiak – nie należało do łatwych, tym bardziej że do badań przystąpili w dużej mierze uczniowie szkoły o profilu mechanicznym, a nie humanistycznym.
Materiałów do przyszłej publikacji uczniowie szukali w bibliotekach, archiwach, a także w zbiorach osób prywatnych. Wydatnej pomocy udzielili młodym badaczom m. in. prof. dr hab. Jerzy Maroń z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz raciborzanie: Sylwester Potocki i Paweł Newerla. Do zadań uczniów należało również wygłaszanie prelekcji związanych z opracowywanym tematem. Interesujących wywodów mogli posłuchać m. in. członkowie Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej czy uczniowie kilku placówek oświatowych.
W trakcie poszukiwań wiadomości o raciborskich Żydach, uczniowie dotarli do wielu znamienitych nazwisk, wśród których byli zarówno lekarze, jak i światowej sławy naukowcy m. in. Benno Baginsky, Paul Guttmann, Arnold Ludwig Mendelssohn czy rodzina Traube. Świadectwem na istnienie Żydów w Raciborzu była m. in. synagoga rozebrana w latach 50. XX w. oraz nieistniejący już kirkut (żydowski cmentarz) z pięknymi macewami (nagrobkami) wykonanymi z czarnego marmuru. – Dziś po Żydach nie pozostał już żaden ślad, dlatego ważne jest to, by ich historię ponownie przypomnieć – powiedział w trakcie spotkania dr P. Sput.
Ostatnim punktem były pytania od uczestników spotkania oraz propozycje, które warto wziąć pod uwagę w przypadku dalszych badań nad historią Żydów na Raciborszczyźnie. Zdaniem jednego z uczestników, wydawnictwo to ma być przyczynkiem (jaskółką) do kolejnych, ważnych opracowań.
Publikacja, która została wydana w dwóch językach i zawiera szereg unikatowych niejednokrotnie ilustracji, zostanie wkrótce rozkolportowana do wszystkich bibliotek i instytucji na terenie całego powiatu raciborskiego.
/BaK/