Raciborzanin laureatem konkursu „Chemia a ekologia”

0

Uczeń Technikum Chemicznego w Zespole Szkół Zawodowych został laureatem w VI ogólnopolskim konkursie "Chemia a ekologia", a było z kim walczyć, bo przystąpiło do niego prawie 100 uczniów z całego kraju.

Konkurs jest organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach oraz Stowarzyszenie "Z nauką w przyszłość" i we współpracy z Uniwersytetem Śląskim oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Było z kim walczyć, bo w rywalizacji na najlepszą pracę badawczą wzięła udział blisko setka uczniów z całego kraju.Laureatem został Martin Rydygel z ZSZ z Raciborza.

- reklama -

 

 

 

Do konkursu przygotowywał się wiele miesięcy, szukał pomysłu na swoją pracę, przewertował stosy naukowych publikacji. Aż w końcu znalazł – postanowił zbadać ile jest kwasu salicylowego w naturalnych preparatach ziołowych. Może brzmi tajemniczo, ale przecież wyciąg z lipy czy kory wierzby zna prawie każdy z nas. – To przecież nic innego jak preparaty przeciwbólowe, które stosowano już w średniowieczu! – śmieje się Martin Rydygel. – Postanowiłem porównać zawartość kwasu acetylosalicylowego znajdującego się w naturalnych preparatach i lekach, jakie można znaleźć w aptece, np. w aspirynie. Wyszło mi, że w farmaceutykach tego składnika jest więcej, otrzymuje się go syntetycznie, udoskonalono przy tym jego działanie i zmniejszono negatywny wpływ na zdrowie – tłumaczy Martin.

 

 

 
 

 

 

Młody naukowiec chciał w swojej konkursowej pracy udowodnić pozytywny wpływ chemii na codzienne życie. – Sami możemy zdecydować czy wolimy stosować preparaty ziołowe, czy syntetyczne, ale w mojej pracy wykazałem, że to właśnie farmaceutyki zostały udoskonalone, jakby oczyszczone z np. substancji uczulających – wyjaśnia uczeń.

 

Chemią, jak mówi interesuje się od zawsze, ale dopiero tu w Technikum Chemicznym ZSZ mógł rozwinąć skrzydła. – Na zajęciach skupiamy się na praktyce, teorii jest o wiele mniej. Dzięki temu możemy wszelkie chemiczne prawa dobrze zapamiętać, bo na własne oczy widzimy to, co dzieje się w probówkach i wiedzę możemy od razu wykorzystywać w praktyce. Przedmioty zawodowe realizuje się tu na poziomie daleko wykraczającym szkołę średnią – chwali szkołę.

 

Nieocenionym doświadczeniem, jak mówi Martin, będą też specjalne praktyki, realizowane przez szkołę w ramach projektu "Sukces zawodowy młodzieży, sukcesem Europy", na który nauczycielom udało się wywalczyć pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. – Już nie możemy się doczekać! Dotąd mieliśmy pratyki w laboratoriach jedynie analitycznych wody i węgla, tym razem będziemy mogli pracować w laboratoriach bioanalitycznych raciborskiego szpitala i krwiodawstwa – mówi Martin.

 

– Praca z tak zdolnym uczniem nie jest łatwa – śmieje się Halina Marcol, nauczycielka chemii. – Poprzeczka jest wysoko ustawiona. Pracujemy już na publikacjach akademickich. Zresztą, nasi absolwenci trafiają na kierunki chemiczne studiów w całym kraju. Nierzadko zostają tam i pracują jako pracownicy naukowi – mówi z dumą Marcol. 

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here