Nowi właściciele zwiedzili Rafako

0

– Jestem pod wrażeniem Rafako . To bardzo nowoczesne i dobrze zarządzane przedsiębiorstwo – tak Jerzy Wiśniewski, prezes zarządu i współzałożyciel firmy PBG S.A. podsumował swoją wizytę w siedzibie Rafako S.A w Raciborzu .

Wizyta Jerzego Wiśniewskiego w RAFAKO związana była z planami przejęcia przez PBG S.A. większości udziałów raciborskiej spółki. Razem z nim, 11 lipca, do Raciborza przybył także Zygmunt Solorz-Żak, przewodniczący Rady Nadzorczej  firmy Elektrim S.A., do którego obecnie należy kontrolny pakiet akcji  RAFAKO.  Obydwaj mieli okazję zwiedzić zakład, hale produkcyjne i spotkać się z zarządem oraz pracownikami firmy, odpowiedzialnymi za funkcjonowanie poszczególnych działów przedsiębiorstwa.

- reklama -

– Wizyta była symbolicznym przekazaniem własności. Mam nadzieję, że dotychczasowy właściciel się nie rozmyśli – powiedział prezes Jerzy Wiśniewski. – Postrzegam RAFAKO inaczej niż konkurenci, czy wielu analityków. Obecnie PBG jest jedną z największych i najsilniejszych spółek w Polsce. Budujemy m.in. trzy z czterech stadionów narodowych, wiele odcinków autostrad, budynki instytucji publicznych. Brakowało nam specjalizacji, którą posiada RAFAKO. Dzięki niej mamy szansę stworzyć grupę, która będzie w stanie zmierzyć się z każdym wyzwaniem – przyznał prezes PBG S.A.

 

 

W trakcie wizyty Jerzy Wiśniewski mówił też o planach, jakie ma w związku z pracownikami RAFAKO i funkcjonowaniem firmy w lokalnym środowisku. – Wyznaję zasadę, że trzeba myśleć globalnie, ale żyć lokalnie. Z pewnością nie wydarzy się nic, co miałoby negatywny wpływ na zatrudnienie. Wręcz przeciwnie, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będziemy nawet potrzebować więcej osób do pracy. Jeżeli coś się zmieni, to tylko na korzyść firmy, jej pracowników i lokalnego środowiska – zapewniał prezes J. Wiśniewski.

– Mariaż z firmą PBG jest elementem tworzenia bardzo silnej polskiej marki budownictwa energetycznego, która zapewnia zachowanie w kraju, a w szczególności w Raciborzu istotnych elementów technologii związanych  z obiektami energetycznymi. To jedna z najlepszych opcji jaką można sobie wyobrazić.  Po pierwsze gwarantuje kontynuację dotychczasowej linii strategicznego rozwoju RAFAKO, a więc samodzielność w zakresie technologicznym, rozwój i utrzymanie potencjału produkcyjnego. Daje także dodatkowe szanse wynikające z połączenia firm w ubieganiu się o wielomiliardowe kontrakty. Razem mamy większe szanse na ich zdobycie. Dzięki temu portfel zleceń RAFAKO wzrośnie, a tym samym raciborska firma będzie dysponowała wielokrotnie większym potencjałem rynkowym –  powiedział Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A.

 

PBG S.A. świadczy usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw. Działa jako generalny realizator lub podwykonawca w zakresie projektowania, wykonawstwa, remontów, eksploatacji i serwisu w obszarze wydobycia  i przesyłu gazu ziemnego, ropy naftowej oraz magazynowania gazu ziemnego, paliw, LNG, LPG, C5+, CNG. Spółka stoi na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzą firmy działające na rynku budownictwa specjalistycznego, m.in. Hydrobudowa S.A., KWG S.A., Gasoil Engineering S.A., PG Metro i in. Jest większościowym udziałowcem Energomontażu-Południe S.A. RAFAKO wejdzie w skład tej grupy, uzupełniając jej portfolio o swoje doświadczenia w zakresie budownictwa energetycznego. Działalność w obszarze energetyki będzie oparta na RAFAKO jako spółce wiodącej, odpowiedzialnej za konsolidację tego segmentu w Grupie Kapitałowej PBG.

27 czerwca spółka PBG S.A. poinformowała o podpisaniu umowy przedwstępnej z Elektrimem S.A. na zakup 50 proc. i jednej akcji RAFAKO S.A. Transakcja ma dojść do skutku najpóźniej z końcem bieżącego roku. Cena, za jaką PBG S.A. zamierza kupić kontrolny pakiet udziałów w raciborskiej spółce to ponad 600 mln zł. Warunkiem pomyślnego przebiegu transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację podmiotów.

/ad/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here