Swoją postawą zachęcają uczniów do dalszego rozwoju

Wczoraj, 21 lipca, w hali sportowej w Rudniku odbył się finał olimpiady wakacyjnej dla dzieci w ramach wolontariatu studenckiego. Celem działań podejmowanych przez studentów jest zachęcenie dzieci do dalszego rozwoju.

"PROJEKTOR – wolontariat studencki" była podsumowaniem prowadzonego przez studentów z Elbląga projektu wakacyjnego. Kilkadziesiąt dzieci z Rudnika bawiło się na hali sportowej biorąc udział w wymyślonych przez siebie konkurencjach. Równolegle do tego projektu, studentki z Olsztyna prowadzą w tym tygodniu projekt plastyczny w GCI w Rudniku. Studentki i studenci w sposób profesjonalny a zarazem radością i zaangażowaniem prowadza wszystkie zajęcia. Warto dodać, że udział w programie jest bezpłatny dla dzieci.

- reklama -

"Naszym celem jest dotarcie do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów, którzy przekazują pozytywne wzorce osobowe i swoją postawą zachęcają uczniów do dalszego rozwoju." – Powiedział o programie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, Radosław Jasiński – dyrektor programowy Fundacji. Dyrektor odwiedził Rudnik, aby zapoznać się z warunkami pracy studentów, poznać środowisko, a także by porozmawiać z wójtem i koordynatorem projektu o przyszłości programu w gminie.

 

 

„PROJEKTOR – wolontariat studencki” to przestrzeń dla twórczego działania, miejsce, w którym swoją energię i zainteresowania można zamienić na kreatywne projekty edukacyjne. Program skutecznie łączy środowisko szkolne i akademickie dając możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji. Program wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły, daje wgląd w najnowocześniejsze poglądy na edukację widziane oczami aktywnych, pełnych energii studentów. "PROJEKTOR – wolontariat studencki" jest programem realizowanym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu.

 

 

W przyszłym tygodniu (25-29 lipiec) rozpoczną się zajęcia  edukacyjne z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Zajęcia te, składają się z dwóch części. Pierwsza z nich jest w formie prezentacji multimedialnej na zasadzie wykładu, na którym omawiamy wybrany temat, np. układ krążenia. Prezentacja bogata w liczne zdjęcia  i rysunki. Podczas wykładu duży nacisk kładziemy na aspekty kliniczne, omawiamy również wybrane jednostki chorobowe. Część druga jest wybitnie praktyczna. Przykładowo: podczas omawiania układu krążenia pokazujemy elementy badania lekarskiego, uczestnicy sami osłuchują zastawki serca, płuca, opukują granie płuc, interpretują wyniki badań, itp. Następnie przechodzimy do preparowania serc. Uczestnicy otrzymują narządy (serca), skalpele, rękawiczki, fartuchy ochronne, itp. i pod naszym nadzorem preparują organy (jamy serca, zastawki, mięśnie brodawkowate, itp.). Ze względu, że na wyświetlanych slajdach są zdjęcia ludzkich narządów, preparatów anatomicznych, preferujemy starszą grupę osób do tych zajęć. Posiadamy wszystkie uprawnienia i zgody do prowadzenia takich zajęć: Komisja Bioetyczna, Sanepid, zgoda Władz Rektorskich i Colegium Dziekańskiego. Drugim programem wolontariackim będzie Certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej (dorośli, dzieci, użycie defibrylatora, terapia tlenowa). Kurs kładzie nacisk przede wszystkim na praktykę. Składa on się z części teoretycznej, na której oprócz prezentacji odtwarzamy filmy instruktażowe oraz oczywiście części praktycznej jak również są odgrywane scenki sytuacyjne, w których to kursanci wcielają się w rolę ratownika przedmedycznego.

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj