Resocjalizacja w Zakładzie Karnym

Studenckie Koło Naukowe Resocjalizacja PWSZ w Raciborzu regularnie bywa w raciborskim Zakładzie Karnym. Realizuje bowiem program „Odnaleźć swoje miejsce w rodzinie".

Program dotyczy integracji rodzin skazanych, zwłaszcza tych, w których jeden z członków odbywa długoterminową karę pozbawienia wolności. Program rozpoczął swoje funkcjonowanie w ZK w Raciborzu, niemniej skierowany jest do wszystkich jednostek penitencjarnych. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest koordynator penitencjarny i jednocześnie oficer prasowy Zakładu Karnego w Raciborzu kpt. Marek Kwiecień. Od strony raciborskiej PWSZ program wspomaga mgr Monika Urbanek z ISE. Program wspierają:

- reklama -

Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom

Fundacja Ekologiczna Silesia

PWSZ w Raciborzu

Uniwersytet Opolski w Opolu

Gimnazjum nr 3 w Raciborzu

 

Cele programu w skrócie:
wzmocnienie pozytywnego obrazu rodziny, przeciwdziałanie i redukowanie przemocy w rodzinie, wzmacnianie więzi uczuciowych w relacji rodzic – dziecko, wyrabianie nawyku troski i poszanowania członków rodziny, propagowanie czytelnictwa oraz wiedzy z zakresu ekologii.

 

Formy i metody działania:
– wydzielenie miejsca na sali widzeń dla dzieci odwiedzających swoich bliskich w ZK, zapewnienie stolika i krzesełek dziecięcych (to zapewniają funkcjonariusze ZK),
– wykonanie biblioteczki i zaopatrzenie jej w bloki rysunkowe, kredki, zabawki (zabawki są drewniane – samodzielnie wykonane przez osadzonych).

 

Nasz wkład:
– zaangażowanie wolontariuszy do opieki nad dziećmi i czytania bajek (cel: pokazanie rodzicom jak nawiązywać konstruktywne relacje z dzieckiem, w co się bawić, zajęcie się nudzącym się brzdącem, gdy rodzice mają do omówienia poważniejsze kwestie bez obecności dziecka), zbiórka książeczek dla dzieci, kolorowanek, bloków, kredek.

 

Wolontariat zapoczątkowaliśmy zorganizowanym w marcu 2011 roku w PWSZ w Raciborzu spotkaniem, w trakcie którego kpt. Marek Kwiecień wprowadził nas w problematykę programu, poprzez prezentację krótkiego filmu – reportażu traktującego  potrzebie i korzyściach tworzenia kącików dziecięcych w więziennych salach widzeń. Funkcjonariusz Służby Więziennej omówił także zasady naszych działań wolontaryjnych i kwestie bezpieczeństwa studentów zamierzających przekroczyć mury zakładu karnego. I tak się zaczęło.

 

Już drugi miesiąc studenci naszej uczelni bezinteresownie poświęcają własny czas, aby pracować z dziećmi odwiedzającymi swoich skazanych ojców. Czytają z nimi książeczki, śpiewają, rysują, wycinają. Pokazują dzieciom i ich rodzinom pewne, wydawałoby się oczywiste, ale nie zawsze im dostępne formy codziennej aktywności. A sami, jako przyszli pedagodzy, „ładują baterie” – kolekcjonują wiedzę, doświadczenie i wzmacniają swoje poczucie sprawstwa.
Lokalne media od samego początku wykazywały żywe zainteresowanie działalnością studentów, publikując na swoich łamach wywiady z uczelnianymi wolontariuszami. Jednak prawdziwym ukoronowaniem inauguracji programu była zorganizowana 28 kwietnia 2011 roku konferencja Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej na temat: „Mądre wychowanie jako zapobieganie patologiom życia dorosłego”, z udziałem Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. PWSZ w Raciborzu reprezentowali dr Adam Szecówka i mgr Monika Urbanek oraz studenci drugiego roku pedagogiki resocjalizacyjnej, pierwszego roku terapii psychopedagogicznej i edukacji elementarnej. W tym dniu JM Rektor PWSZ w Raciborzu prof. dr hab. Michał Szepelawy oraz Dyrektor Zakładu
Karnego w Raciborzu mjr mgr Marek Kulewicz podpisali oficjalne porozumienie o współpracy naszej uczelni z raciborską placówką penitencjarną.

 

 

mgr Monika Urbanek

 

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 5 (45) / maj 2011

 

 

   Czytaj także:

 

         – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

         – inne artykuły związane z PWSZ w Raciborzu

 

 

 

 

 

 

———————-

Reklama:

 

Raciborski Katalog Firm – największa internetowa baza firm Raciborza i okolic.
Sprawdź, czy Twoja firma już się tu znajduje.
Dodaj bezpłatny wpis do Raciborskiego Katalogu Firm !

www.firmy.raciborz.com.pl – Poleć znajomym!

Katalog Firm oferuje również płatne formy prezentacji Twojej firmy, m.in. graficzna prezentacja firmy , wyróżnienia w branżach. Jesteś zainteresowany?  Skontaktuj się z nami! – tel. 32 414 90 30
lub mail: [email protected]   [email protected]

Prezentacja w Internetowym Katalogu firm – to najtańsza a zarazem skuteczna reklama internetowa.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj