Dzień Sybiraka – 17 września

12

Obchodzimy w Polsce od 1999 roku dla upamiętnienia agresji sowieckiej na wschodnie kresy Polski, gdzie 17 września  rozpoczęła się jednocześnie pierwsza wywózka okupowanej ludności cywilnej na Syberię.

Na podstawie paktu niemiecko – sowieckiego Ribbentrop-Mołotow w czasie, gdy Polska napadnięta została i okupowana od 1 września przez hitlerowców, armia czerwona zaatakowała i zajęła kresy wschodnie. Na tych terenach stosowano straszliwe represje wobec ludności cywilnej . Około 350 tys. osób deportowano w bydlęcych wagonach na tereny wschodnie Rosji, głównie na daleką Syberię.

- reklama -

Ci, którzy nie zmarli w drodze z głodu i wyziębienia, zamieszkali w ziemiankach, ciężko pracowali w tajgach, nawet dzieci przy 30-stopniowym mrozie. Dziesiątkowały ich różne choroby z głodu i  wycieńczenia. Tylko nielicznym udało się przeżyć tą nieludzką golgotę wschodu i wrócić do Polski.

 

W wolnej Polsce utworzyli Związek Sybiraków. Sporo  w podeszłym już wieku choruje. Wielu odeszło do wieczności. Raciborskie Koło Sybiraków pod przewodnictwem prezesa Mieczysława Susa w ramach Dnia Sybiraka organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem "Dobro Ojczyzny", Urzędem Miasta i RCK  dwudniowe obchody tej rocznicy.

 

W piątek, 16 września o godz. 12.00 w sali Domu Kultury "Strzecha" odbędzie się okolicznościowa akademia. W programie prezes "Dobra Ojczyzny" dr Józef Sadowski przedstawi rys historyczny tamtych czasów. Na scenie wystąpi Kapela Lwowska z Bytomia, a poezję sybiracką autorstwa Jonkajtisa recytować będzie młodzież gimnazjalna. Na ekranie pojawiać się będą obrazy ze skansenu sybirackiego w Szymbarku (na Kaszubach).

 

Natomiast w sobotę, 17 września w kaplicy na cmentarzu "Jeruzalem"  o godz. 12:00 odprawiona zostanie droga krzyżowa ze specjalnymi tekstami, pod przewodnictwem o. kapelana z klasztoru Annuntiata oraz wygłoszone zostaną wspomnienia z  okresu napaści sowietów na Polskę i trudnych czasach golgoty wschodu. W uroczystości wezmą udział delegacje szkolne z pocztami sztandarowymi. Na zakończenie będzie okazja do składania wieńców, kwiatów i zniczy pod pomnikiem Sybiraka.

/K. N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

12 KOMENTARZE

 1. Autor

  Wielu Sybiraków zamieszkałych w Raciborzu już zmarło. Ale pozostały ich dzieci, wnuki, krewni i znajomi. Myślę , że znajdą 17 września trochę czasu i udadzą się na „Jeruzalem” aby się za nich w tę bolesną rocznicę
  pomodlić i wspólnie oddać im cześć.

 2. Jest to wielkie święto narodowe, bo upamiętnia tragiczne wydarzenia w historii Polski,napaść sowiecką na nasz kraj w zmowie z Niemcami, w wyniku których zginęły tysiące naszych rodaków a dziesiątki tysięcy
  niewinnej ludności wywieziono na Sybir. Wybaczamy w imię Boga ale nie możemy zapomnieć. Ta rana jeszcze krwawi, póki żyją nieliczne ofiary wywózki i ich rodziny.Teraz znowu sowieci kumają się gospodarczo z Niemcami , za naszymi plecami. Historia lubi się powtarzać. Aby Polska nie zginęła…

 3. Święta racja. Ale czy w naszych szkołach dostatecznie nagłaśnia się tą rocznicę, szczególnie w gminach wiejskich gdzie jest nastawienie proniemieckie a ludzie nie znają dokładnie historii Polski?

 4. Jest jeszcze nieliczna grupa ludności autochtonicznej która myli Sybiraków i Kresowiaków z Rusami – jak oni to nazywają. Ich dzieci wynoszą też z domu taką opinię, mimo iż już tyle lat minęło od zakończenia wojny.Kto to zmieni?

 5. Byłam

  Dziękuję Panu dr Sadowskiemu za tak dokładny, może za długi na dzisiejszą uroczystość wykład historyczny. To prawdziwe kompedium wiedzy o przedwojennych i powojennych dziejach Polski.

 6. Wspaniale, że mimo dnia wolnego, przybyły delegacje szkół podstawowych i gimnazjów z pocztami sztandarowymi.Jednak zdenerwowało mnie to , iż liczna grupa stała przed kaplicą i rozmawiali. Co oni z tego słyszeli?
  Dlaczego przechwalona Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu na czele ze swoim dobrze płatnym rektorem nie przychodzi na takie uroczystości?. to mnie wkurza, chociaż jestem jeszcze bardzo młody.

 7. Wspaniale, że mimo dnia wolnego, przybyły delegacje szkół podstawowych i gimnazjów z pocztami sztandarowymi.Jednak zdenerwowało mnie to , iż liczna grupa stała przed kaplicą i rozmawiali. Co oni z tego słyszeli?
  Dlaczego przechwalona Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu na czele ze swoim dobrze płatnym rektorem nie przychodzi na takie uroczystości?. to mnie wkurza, chociaż jestem jeszcze bardzo młody.

 8. O tej dacie Polacy nie mogą nigdy zapomnieć.A Pan premier Tusk niech będzie ostrożny w tym umizgiwaniu się zarówno do władz sowieckich jak i niemieckich,
  bo Go i tak lekceważą.

 9. A poco żeście do nas przyjechali na ten piękny niemiecki śląsk ??? Na syberi wam było lepiej !!!

 10. Najpierw zapoznaj się z historią , pochodzeniem i losami tych ludzi. To Polacy bo Kresy Wschodnie to przed wojną była Polska. Ci którzy ocaleli zostali przesiedleni nie z własnej winy na te tereny. To sprawa układu Ribbentrop – Mołotow. Przeczytaj gdzieś chociaż kim byli ci panowie.
  Nie siej nienawiści. Wstyd – katoliku.

 11. A ja dalej nie rozumię co ,, ci polacy ” tutaj robią !!! A o histori proszę nie pisać bo ,,wasza historia jest tutaj od 66 lat a nsza 600 lat !!! Jestem katolikiem i jestem dumny z moich korzeni a te ,,kresy ” to mam gdzieś .

 12. [b]”autochton[/b] (Wczoraj 18:03)

  napisał(a):

  A ja dalej nie rozumię co ,, ci polacy ” tutaj robią !!! A o
  histori proszę nie pisać bo ,,wasza historia jest tutaj od 66 lat a nsza
  600 lat !!! Jestem katolikiem i jestem dumny z moich korzeni a te
  ,,kresy ” to mam gdzieś .”

  Nie wiem co mnie bardziej wkurza twoja głupota czy bezczelność.
  Urodziłam sie tutaj i mieszkam całe życie ale właśnie przez takich „autochtonów” to nie jest moje miejsce.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here