Raz w roku się spotykaliśmy. On był dla mnie wzorem polityka – tak wspomina Wilibald Fabian zmarłego w tym roku Ottona von Habsburga. 28 września w siedzibie TMZR będzie można wysłuchać o nim wspomnień.
Habsburgowie od pokoleń kształtowali historię Europy, a Otto von Habsburg, syn ostatniego cesarza, kontynuował to dzieło w jednoczącej się Europie. W kręgu Unii Paneuropejskiej SILESIA już od 20 lat odbywają się wykłady służące samokształceniu. Wrześniowy wykład pokazujący osobowość i sposób pracy niedoszłego cesarza Austrii i Węgier będzie otwarty dla wszystkich chcących wysłuchać wspomnień.
W Wiedniu, 16 lipca br., odbyła się uroczysta msza żałobna w katedrze św. Szczepana za duszę Ottona von Habsburga. Na uroczystościach pogrzebowych przedstawicielami z Polski byli dwaj członkowie Unii Paneuropejskiej SILESIA z Raciborza. W uroczystości uczestniczył m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także członkowie rodzin królewskich z Luksemburga, Liechtensteinu, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W tej dostojnej uroczystości wśród 1000 gości zgromadzonych w katedrze nieprzypadkowo znalazł się Wilibald Fabian.
Wilibald Fabian znany jest z działań na rzecz mniejszości niemieckiej oraz pełnionego mandatu posła RP na Sejm pierwszej kadencji. Natomiast nie jest powszechnie znana jego działalność w organizacjach ponadnarodowych służących pokojowemu współdziałaniu wszystkich obywateli Europy. Międzynarodową organizacją społeczną jednoczącą Europejczyków jest Paneuropa Internacjonale. Jej idee są realizowane przez organizacje narodowe we wszystkich krajach Europy. Paneuropa to najstarszy europejski ruch zjednoczeniowy oparty na wartościach chrześcijańskich. Działając w tym duchu raciborzanin Wilibald Fabian miał wielokrotnie możliwość spotykania się z Ottonem von Habsburgiem, prezydentem międzynarodówki paneuropejskiej.
Wspomnienie o Ottonie von Habsburgu przedstawi Wilibald Fabian, natomiast zarys historii dynastii Habsburgów zakreśli historyk Alfred Nowak. Twórcą hegemonii dynastii Habsburgów był syn Fryderyka, cesarz Maksymilian I (1459-1519). Wcielił on w życie sławną dewizę: "Niech inni prowadzą wojny, ty, szczęśliwa Austrio, zaślubiaj". Tym sposobem Europa stopniowo i bezkrwawo przechodziła pod wpływy Habsburgów. Tak było kiedyś.
Jak Habsburgowie działają obecnie ? Jaki wpływ miał Otto von Habsburg na jednoczącą się po wojnie Europę?
Unia Paneuropejska SILESIA zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład pt. "Otto von Habsburg – wspomnienia. Europa Habsburgów.", który odbędzie się w siedzibie TMZR w Raciborzu przy ul. Długiej 9, w środę 28 września o godzinie 18.
/w/
Patronat medialny
[b]Czyżby monarchiści się uaktywnili ?[/b]
Na wstępie muszę przypomieć Niemcom, że faszyści, tytułem silniejszego, powiększyli Rzeszę o Austrię i tak powiększali podbojem na całą Europę. W czasie Zaborów w strefie Cesarstwa Austro-Węgier Polacy mieli największe swobody, stąd z Krakowa przybywali głosiciele polskiej literatury patriotycznej, by pobudzać ruch narodowo wyzwoleńczy w zaborze Pruskim i Ruskim. Nigdy nie będzie jedności Niemiec i Austrii – to pod rozwagę niemieckim rewizjonistom! Jako dziecko, słuchałem różnych przepowiedni, dotyczących losów Polski. „… dojdzie do trzeciej wojny światowej, wielkie Niemcy i Rosja znikną z mapy świata – pozostaną tylko państewka; Moskiewskie i Bawarskie, a Polska będzie nie naruszona i powstanie Cesarstwo Europy, Cesarzem będzie ostatni z zyjących Habsburgów !!! a będzie ukoronowany koroną św. Szczepana, która jest przechowywana w Watykanie na tę uroczystość”.
Niech Niemcy nie mieszają się do tej przepowiedni.