30 września w DK Strzecha odbył się Wieczór Polskiej Poezji w ramach obchodów 85. rocznicy urodzin raciborskiego poety Program muzyczno – recytatorski zwieńczył koncert Kuby Blokesza (wideo i zdjęcia)
Małgorzata Burek, redaktor prowadząca pismo „Brzeski Parafianin” (wydawane przez firmę Raciborskie Media ), zainicjowała szereg działań kulturalnych w celu promowania sylwetki Jana Darowskiego i jego twórczości poetyckiej. Oprócz piątkowego Wieczoru Poezji Polskiej, pomysłodawcy zaplanowali: spotkanie z profesorem Florianem Śmieją – wieloletnim przyjacielem poety, który zaszczycił swoją obecnością, przyjeżdżając do Raciborza z Toronto w czerwcu br.; udział w konferencji naukowej poświęconej J.Darowskiemu w Rzeszowie, a także konkursy.
(Zobacz także artykuł: Obchody 85. rocznicy urodzin poety Jana Darowskiego)
Spotkanie poetyckie w Domu Kultury Strzecha rozpoczęło się nietypowo – bez powitania, bez słów wprowadzenia. Pierwszy głos należał do laureatów konkursu recytatorskiego oraz Klubu Poezji Śpiewanej „Atlantyda”, działającego przy Raciborskim Centrum Kultury, pod kierunkiem Ireny Hlubek.
W spektaklu słowno-muzycznym zagrali i zaśpiewali: Irena Hlubek, Magda Hołyk, Ania Neblik, Kasia Marczyk, Ada Tril oraz Piotrek Mikler. Repertuar „Atlantydy”, przygotowany na Wieczór Polskiej Poezji, dopasowany został do postaci Jana Darowskiego, który tłumaczył utwory polskich noblistów i innych poetów na język angielski. Widzowie otrzymali więc sporą dawkę poezji śpiewanej, bo w wykonaniu „Atlantydy” pojawiły się takie utwory, jak:
– wiersz pt. „Im więcej” oraz „Przypowieść o maku” Czesława Miłosza,
– utwór pt. „17 IX” Zbigniewa Herberta,
– utwór Wisławy Szymborskiej: „Atlantyda”
– a także: „Krzyczałem w nocy” Tadeusza Różewicza.
Druga część wieczoru poetyckiego rozpoczęła się od nagrodzenia laureatów konkursu recytatorskiego poświęconego utworom Jana Darowskiego, rozstrzygniętego 20 września br. przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Najlepsi uczestnicy konkursu (w trzech kategoriach wiekowych) promowali poezję Darowskiego, recytując wiersze na scenie Strzechy. I tak: w kategorii gimnazjum: dwa I miejsca ex aequo przyznano Esterze Bernackiej i Ewie Reszce, II miejsce zdobyła Aleksandra Szmalec, a III przypadło Małgorzacie Pietrzyk. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Bartosz Raczkowski, II miejsce wywalczyła Izabela Adamiec, a III przyznano Marcinowi Jaśkowskiemu. Natomiast w trzeciej kategorii – osoby dorosłe – przyznano I miejsce Magdalenie Purszke.
Nagrody wręczyła dyrektor biblioteki – Małgorzata Szczygielska. A było o co walczyć, gdyż za zajęcie pierwszych miejsc recytatorzy otrzymali: aparat fotograficzny, zestaw głośników Creative 5+1, zestaw głośników Logitech LS21 wraz z torbę na laptopa. Nagrodami za drugie miejsca były bony o wartości 150 zł do wykorzystania w księgarni, a za trzecie miejsca przyznano akcesoria komputerowe. Ponadto, laureaci otrzymali paczki ze słodyczami ufundowane przez firmę Mieszko.
W ramach obchodów 85. rocznicy urodzin Jana Darowskiego został również zorganizowany internetowy konkurs wiedzy o poecie, przeprowadzony na portalu raciborz.com.pl. Wyłonieni zwycięzcy: Michał Kozak, Wiktoria Pietrasz i Sabina Koszorz odebrali na scenie nagrody, w skład których wchodziły akcesoria komputerowe.
W dalszej części spotkania spośród wszystkich zgromadzonych na Wieczorze Polskiej Poezji rozlosowano kolejne nagrody. Na szczęśliwców, do których los się uśmiechnął czekały m.in. czajniki bezprzewodowe, głośniki multimedialne, prostownica do włosów, maszynkę do strzyżenia, komplet sztućców, toster, żelazko, ekspres do kawy zaś nagrodą główną był przenośny odtwarzacz DVD z tunerem TV.
"Na deser” wieczoru wystąpił gość specjalny – Kuba Blokesz – zdobywca wielu nagród w konkursach poezji śpiewanej, m.in. laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2009, zdobywca II miejsca i nagrody Dziennika Polskiego podczas 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2009 r. W ubiegłym roku ten pochodzący z Pszowa wychowanek Klubu Poezji Śpiewanej „Atlantyda” wyśpiewał I miejsce na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego.
Publiczność zgromadzona w murach Strzechy słuchała występu Kuby z zapartym tchem. Jak zwykle zachwycił czystym, ciepłym głosem i piękną grą na gitarze.
Wieczór Polskiej Poezji wraz z firmą Raciborskie Media organizowali Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, grupa „Atlantyda” oraz Raciborskie Centrum Kultury .
Patronat nad obchodami 85.rocznicy urodzin Jana Darowskiego – poety ziemi raciborskiej objął Prezydent Miasta Mirosław Lenk.
/im/
Sponsorzy "Obchodów 85. rocznicy urodzin poety Jana Darowskiego, poety ziemi raciborskiej”:
ale ciacho ;*
Nigdby bym nie wiedziała nic o Janie Darwskim gdyby nie ten portal. Czy to mozliwe ze przez kilkadziesiat lat w Londynie pracuje i tworzy poeta z Raciborza a w szkołach nic sie o nim nie mówi? Dwa lata temu ukonczyłam raciborskie liceum. Moze nie byłam wielką prymuską ale słyszałam tylko ze miasto świetuje rocznice eichendorfa.
tak, dokladnie. a przeciez tyle pieknch wierszy jest w jego kolekcji…
A nasi noblisci: Milosz,Szymborska.., nawet nie wspomnieli ze ich tworczosc na jezyk angielski przelozyl nie kto inny jak wlasnie Jan Darowski. Zyl i pracowal za granica w Londynie a w czasach PRL-u kazdy kto mieszkal za 'zelazna kurtyna’ byl wrogiem socjalizmu, zdrajca…Stad pewnie ta niepamiec o panu Janie!
Czytałem wybór wierszy Darowskigo i powiem szczerze, że były dla mnie dość niezrozumiałą poezją. Gdy wczoraj usłaszem je na scenie, w ustach recytatorów nagle okazały się wymowne, dużo prostsze. Bardzo cenne odkrycie dla mnie. I mamy poetę z Raciborza, o którym wie cały świat, a jak powiedziała wczesniej Absolwentka – w Raciborzu prawie nikt o nim nic nie wie. To paradoks, zaiste.
Kuba dał świetny wystep. To na pewno obiecujący estradowiec, kiedys jeszcze o nim bedzie głośno. Troche powinien popracować nad słownymi zapowiedziami, gdyż spiewa pieknie ale mówi nieco za szybko i nie wszystko jest zrozumiałe. A zapowiedzi ma ciekawe i fajnie uzupelniają recital.
To jakaś dziwna choroba polonistek(ów), literatura Polska, pełna jest patriotycznych tekstów nasyconych gorzkimi doświadczeniami z czasów niewoli w Zaborach a młodzież taka obojętna na losy Narodu, jakby nigdy nie słyszeli nic o swoim Narodzie – Polski. Niektórzy kończą polską szkołę z Maturą, a tyle w Nich zajadłości do Polski i polaków!!! Owszem, Eichendorffa koniecznie trzeba znać, choć trudno go znaleźć w antologiach poza niemieckimi i to nie wszystkich!!! Choć nie neguję twórczości Eichendorffa, szczególnie gdy opiewa swoimi wierszami Naszą Śląską Ziemię i nie patrzę na Niemca czy Żyda itp. ale co dobrego dla dobra i chwały Śląska uczynił. W kategoriach dobra, wszyscy jesteśmi sobie bliźnimi!!!
Czy zna ktoś chłopaka ze zdjęcia numer 22 ?
Dlaczego nie można zobaczyć niektórych zdjęć ?
użyj innej przeglądarki, mam Firefoxa i wszystkie zdjęcia są dostępne!
wspaniały pomysł z promowaniem sylwetki lokalnego poety, nasze dzieci powinny czytać wiersze tego poety w szkołach, gratuluję pomysłu
widze na zdjeciach, ze u was same piekne panie reporterki :-]
no ładna prowadząca… jakaś nowa chyba???