22 października blisko 30-osobowa grupa kuźnian udała się do czeskiego miasteczka Odry, by zacieśnić partnerskie współdziałanie obu miejscowości. Zobacz video; zobacz fotorelację.
Wyjazd odbył się w ramach projektu pn. "Czesko-polski most współpracy", na który miasto Odry uzyskało dotację z Funduszu mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Jego celem jest nawiązanie współpracy pomiędzy zespołami zainteresowanymi podobną tematyką. Na projekt składa się m. in. spotkanie przedstawicieli organizacji z obu krajów (Odry i Kuźnia Raciborska, to miasta partnerskie), i utworzenie podstawy pod właściwą współpracę na poziomie poszczególnych stowarzyszeń i grup zainteresowań z obu stron granicy.
Koordynatorem wszelkich działań związanych z realizacją tego projektu po stronie polskiej jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej w osobach dyrektora Michała Fity oraz Anety Szczepanik-Paradowskiej. W wyjeździe do Czech polską delegację reprezentowali przedstawiciele następujących organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Babiniec", Ochotnicza Straż Pożarna w Siedliskach, Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Koło w Kuźni Raciborskiej, Chór Parafialny im. św. Cecylii przy parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej, Kuźniański Klub Artystów (malarze, rzeźbiarze, działacze sportowi), Chrześcijańskie Stowarzyszenie "Jerozolima", Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach i Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej – Koło w Kuźni Raciborskiej.
Po stronie czeskiej znalazły się m. in. Stowarzyszenie Historyczno-Naukowe, Podstawowa Szkoła Artystyczna, Junak – związek skautów i skautek Republiki Czeskiej oraz Czeski Związek Ochrony Przyrody w Odrach.
Pierwszym punktem wizyty było spotkanie wymienionych wyżej delegacji w Urzędzie Miasta, gdzie na przybyłych czekał już tamtejszy starosta (odpowiednik naszego burmistrza) Pavel Matůšů. Po krótkim wprowadzeniu delegacje Odr i Kuźni Raciborskiej udały się na zwiedzanie miasteczka. Na trasie znalazło się miejskie muzeum prezentujące dzieje oderskiego dekanatu, kościół św. Bartłomieja, park zamkowy biegnący wzdłuż fragmentów murów miejskich czy Centrum Informacji Turystycznej z niewielką galerią obrazów.
Po powrocie spotkanie kontynuowano w oderskim domu kultury, mieszczącym także hotel, restaurację, kino oraz salę widowiskową. Tam też odbył się blisko godzinny program artystyczny w wykonaniu pracowników oraz podopiecznych tejże placówki. Przed publicznością wystąpił zespół skrzypaczek, grający m. in. "Odę do radości", trio flecistek, które wykonało suitę z baletu Piotra Czajkowskiego "Jezioro Łabędzie" czy 11-osobowa grupa bębniarzy, która wzbudziła największy aplauz wśród przysłuchujących się występom gości.
Kolejnym punktem wizyty w Odrach była wymiana doświadczeń podejmowanych na płaszczyźnie kulturowej pomiędzy organizacjami biorącymi udział w spotkaniu. W chwilę potem uczestnicy projektu – podzieleni na kilkuosobowe grupy – ponownie udali się na miasto, gdzie mogli bliżej zapoznać się zadaniami realizowanymi w danej dziedzinie przez podmioty działające w Odrach oraz w jego okolicy.
Podczas, gdy przedstawicielki SKA "Babiniec" udały się z Czeszkami do domu, gdzie panie opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi, grupa historyków powędrowała m. in. do niewielkiej baszty, w której zgromadzone były stare butelki po napojach czy zdobione kafle z pieców. Ogromne zainteresowanie wzbudziła wizyta w tzw. depozytarzu, gdzie zebrano przedmioty pochodzące z wykopalisk. Wśród odrestaurowanych i odpowiednio zakonserwowanych eksponatów znalazły się m. in. XIV- i XVI-wieczne podkowy końskie, ostrogi, groty do strzał, a także klucze, monety i medaliony.
Jednodniową wizytę zakończono w domu kultury, gdzie przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych odebrali zestaw materiałów promocyjnych związanych z regionem miasteczka Odry.
Spotkanie Czechów w Kuźni Raciborskiej planowane jest na przełom stycznia i lutego 2012 r.
/BaK/