Spada zagrożenie dla zdrowia. Miasto nadal milczy

2

Od dłuższego czasu poziom zanieczyszczenia powietrza nad Raciborzem przekraczał stany alarmowe , co było realnym zagrożeniem dla zdrowia, o czym mieszkańcy nie byli poinformowani.  Obecnie sytuacja poprawia się.

Powoli spada poziomu stężenia pyłu zawieszonego  w powietrzu w rejonie rybnicko-wodzisławskim, wskaźniki wracają do normy – mówi Andrzej Szczygieł, kierownik Zakładu Monitoringu Instytutu Meteorologii w Krakowie z s. w Katowicach.  Prognozy przewidują na jutro i pojutrze opady, więc sytuacja nie powinna się zmienić. Jednak jeszcze wczoraj portal wp.pl alarmował o tym, że obszarem szczególnie zagrożonym dużymi stężeniami zanieczyszczeń są okolice Rybnika i Wodzisławia Śląskiego. Obecnie fala zanieczyszczeń przemieszcza się w kierunku Krakowa i Żywca, gdzie w dzisiaj ich poziom dochodzi do stanu alarmowego. Przy niekorzystnej pogodzie, a szczególnie wiatrach raciborszczyźnie może ponownie zagrozić podwyższona fala zanieczyszczeń powietrza.

- reklama -

 

 

 

 

Kilka dni wcześniej pisaliśmy o zagrożeniu dla zdrowia w wyniku mocno przekroczonych stanach alarmowych poziomach stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w rejonie raciborskim i wodzisławsko-rybnickim o ponad 400 procent ponad normę. Zwracaliśmy wówczas uwagę na to, że odpowiedzialne władze, które powinny zareagować na takie zagrożenie nic nie zrobiły, aby powiadomić o tym mieszkańców, ani tym bardziej nie zaapelowały jak podczas takiego zagrożenia powinni zachować się mieszkańcy. Ani starosta, ani prezydent nie zrobili tego, co zrobiono np. w Krakowie, gdzie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu było na tym samym poziomie co w Raciborzu – "krakowski urząd miasta zalecił dyrektorom należących do samorządu przedszkoli, aby ograniczyli spacery dzieci. Według prognoz zamieszczonych na portalu małopolskiego samorządu malopolska.pl, dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu, wynoszące 50 mikrogramów/m3, w czwartek i w piątek może zostać przekroczone w Krakowie nawet czterokrotnie. Takie stężenie pyłu może powodować trudności z oddychaniem oraz infekcje układu oddechowego.".

 

Także do chwili obecnej redakcja raciborz.com.pl i Gazeta-Informator nie doczekała się stanowiska powiatu i miasta, chociaż w artykule z 23 listopada pt. Starosta i prezydent zlekceważyli swoje obowiązki ,  padły konkretne zarzuty pod ich adresem w zakresie zaniedbania obowiązku informowania mieszkańców o występujących zagrożeniach. (Starostwo Powiatowe, obecnie przesyła już do redakcji komunikaty Instytutu Meteorologii o utrzymującym się przekroczeniu pyłów zawieszonych w powietrzu, chociaż już znacznie mniejszym niż w okresie od 10 do 18 listopada.)

 

W rozmowie z redakcją raciborscy lekarze pediatrzy mówią, że o zagrożeniach dla zdrowia dowiadywali się z mediów – ani z miasta, ani z powiatu nie otrzymali żadnych na ten temat informacji.  Sami z własnej inicjatywy w rozmowach z rodzicami ostrzegali i zalecali, aby ze swoimi pociechami nie wychodzili na spacery, jeżeli nie muszą. Lekarze twierdzili też, że pomimo iż w okresie jesienno-zimowym zawsze notuje się zwiększoną ilość zachorowań, szczególnie infekcje dróg oddechowych, jednak w tym roku liczba była zdecydowanie większa niż przeciętnie na co niewątpliwie może mieć wpływ zwiększonego zanieczyszczenia powietrza. Zwróciliśmy się do niektórych szkół i przedszkoli z pytaniem "jak w chwili obecnej wygląda frekwencja w ich placówkach?". Okazuje się, że w niektórych placówkach absencja chorobowa dzieci wynosi nawet powyżej 50 procent. 

 

Dziwić może fakt, że służby Miasta Racibórz przez ostatnie dwa tygodnie nie zareagowały na komunikaty WIOŚ i Instytutu Meteorologii, zaś Miasto do dziś nie zajęło stanowiska pomimo tego, artykuł  pt. Starosta i prezydent zlekceważyli swoje obowiązki opublikowany został 23 listopada w Gazecie-Informatorze nr 23 (102) i na portalu raciborz.com.pl .

 

Wanda Gozdek

 

Czytaj także: Starosta i prezydent zlekceważyli swoje obowiązki

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. kibic

    Wiatr zaczal troche dmuchac i na szczescie przegnało te pyły znad Raciborza. Ale to fakt, że niepowazne jest to, że nie było komunikatów kiedy zagrożenie dla zdrowia było najwieksze .

  2. kibic

    o, miasto juz sie obudziało, jest komunikat. Z wczoraj 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here