Dziś aula Domu Studenta w raciborskiej uczelni wypełniona jest po brzegi. Tym razem słuchaczami cennych prelekcji związanych z kształceniem i zadaniami placówki są sami wykładowcy PWSZ.
Seminarium prowadzone jest przez Ekspertów Bolońskich powołanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tematem przewodnim są: "Zadania uczelni wynikające z aktualnych uregulowań prawnych dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego i systemów zapewniania jakości kształcenia".
Seminarium bolońskie adresowane jest przede wszystkim do:
* przedstawicieli władz uczelni i wydziałów odpowiedzialnych za dydaktykę i jakość kształcenia,
* pracowników uczelni, którzy uczestniczą w budowaniu programów kształcenia, programów studiów oraz programów przedmiotów/modułów w oparciu o efekty kształcenia,
* pracowników uczelni odpowiedzialnych za funkcjonowanie wewnętrznych systemów zapewniania jakości kształcenia,
* wydziałowych i uczelnianych pełnomocników ds. Procesu Bolońskiego oraz koordynatorów ECTS .
Program podzielono na sesję plenarną i warsztatową. W pierwszej części tematami wykładów są:
– Projektowanie programów kształcenia zgodnie z aktualnymi uregulowaniami prawnymi – prof. dr hab. Jerzy Bolałek, Uniwersytet Gdański, ekspert boloński,
– Definiowanie efektów kształcenia dla programów studiów i przedmiotów/modułów*
dr hab. Maria Próchnicka, Uniwersytet Jagielloński, ekspertka bolońska.
W czasie II sesji uczestnicy zostaną podzieleni na dwie oddzielne grupy warsztatowe, pracujące równolegle. Jedna grupa będzie zajmowała się przygotowaniem opisów modułów/przedmiotów i ich weryfikacją z efektami kształcenia zapisanymi dla programu kształcenia, a druga wewnętrznymi systemami zapewniania jakości kształcenia.
/im/