Rektorzy obradowali w Gnieźnie

Po raz szesnasty obradowało Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Tym razem przyjechali do Gniezna, starej stolicy naszego państwa, aby spędzić cztery dni (15-18 września) na dyskusji o ważnych dla środowiska publicznych wyższych szkół zawodowych.

Oczywiście jak zwykle był też czas na oglądanie zabytków i lokalnych atrakcji. Pierwsza sesja obrad plenarnych, mająca charakter bardzo uroczysty, odbyła się w czwartek 15 września w Sali Starego Ratusza. Przybyłych rektorów i gości Zgromadzenia powitał JM Rektor PWSZ w Gnieźnie prof. Józef Garbarczyk, natomiast oficjalnego otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący KRePSZ prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa. Następnie głos zabierali przedstawiciele samorządu terytorialnego: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Dariusz Pilak, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Wiceprezydent Gniezna Rafał Spychacz. Istotnym składnikiem pierwszej sesji były, dotyczące głównie wdrażanej reformy, pytania zadawane przez rektorów Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniewowi Marciniakowi. Pierwszy dzień obrad zakończył się uroczystą kolacją w Hotelu Pietrak. Piątkowe (16 września) przedpołudnie rozpoczęło się od zwiedzania wspaniałej gnieźnieńskiej katedry (w trakcie którego rektorzy mieli możliwość wysłuchania koncertu organowego) oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Następnie członkowie KRePSZ zostali przyjęci na uroczystej audiencji przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski. Druga sesja obrad, która odbyła się w Kampusie PWSZ, dotyczyła sytuacji PWSZ-ów po nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Problematykę tę zreferował prof. Józef Lubacz, Przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Zgłoszono wiele wątpliwości i obaw, związanych z przyszłością publicznych wyższych szkół zawodowych. Chodzi m.in. o wyraźne ograniczenie czynnego i biernego prawa wyborczego części pracowników, o zmianę zasad zatrudniania osób pełniących funkcje organów jednoosobowych (rektorzy), a także o ograniczenie kadencyjności organów kolegialnych. Podnoszono także problem braku w znowelizowanej ustawie zapisu dotyczącego finansowania badań naukowych w wyższych szkołach zawodowych, przy jednoczesnym wymogu rozwijania własnej kadry naukowej. Popołudnie rektorzy spędzili na zwiedzaniu Muzeum Archeologicznego
w Biskupinie, natomiast wieczorem uczestniczyli w trzeciej sesji obrad, która odbyła się w Pałacu w Grochowiskach Szlacheckich i była poświęcona wdrażaniu pakietu rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dyskutowano m.in. o Krajowych Ramach Kwalifikacji.

- reklama -

Sobota 17 września (dzień smutnej rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku) rozpoczęła się od atrakcyjnego akcentu, jakim było zwiedzanie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, w której znajdują się samoloty typu Herkules. Z Powidza uczestnicy Zgromadzenia udali się do Konina, gdzie oglądali kopalnię odkrywkową.
Po obiedzie w Kampusie PWSZ odbyła się czwarta sesja obrad, poświęcona wewnętrznym sprawom KRePSZ. Mówiono m.in. o tym, że nie udało się wprowadzić KRePSZ do organów ustawowych, jednak prof. Andrzej Hamrol, Z-ca Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, przedstawił inicjatywę tego gremium, polegającą na zaproszeniu przedstawicieli KRePSZ do prezydium KRASP oraz do poszczególnych komisji. Podczas obrad ustalono, że przedstawicielem KRePSZ w prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich będzie prof. Andrzej Kolasa. Wybrano także kandydatów do komisji KRASP oraz do Polskiej Komisji
Akredytacyjnej. Do grona członków KRePSZ wprowadzono nowe osoby – rektorów PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim (prof. Elżbietę Skorupską-Raczyńską), Koninie (prof. Mirosława Pawlaka) i Włocławku (prof. Tadeusza Dubickiego). Ustępujące władze KRePSZ przedstawiły sprawozdanie z działalności w zakończonej kadencji i otrzymały absolutorium Zgromadzenia Plenarnego. Dokonano wyboru nowego Zarządu. Przewodniczącym pozostał prof. Andrzej Kolasa, do Prezydium weszli: prof. Józef Zając (PWSZ w Chełmie), prof. Zbigniew Ślipek (PWSZ w Nowym Sączu), prof. Stanisław Komornicki (PWSZ w Tarnowie), prof. Zbigniew Walczyk (PWSZ w Elblągu). Wybrano także Komisję Rewizyjną.

Niedziela 18 września, a ściślej niedzielne przedpołudnie, była ostatnim dniem XVI Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ. Podczas piątej sesji obrad podsumowano konferencję oraz przyjęto uchwały i stanowiska. Spotkanie rektorów publicznych wyższych szkół zawodowych w gościnnym i pięknym Gnieźnie było bardzo owocne i ważne dla dalszego funkcjonowania PWSZ-ów. Zaproponowano m.in. wzorcowy statut, który będzie podstawą zmiany tego fundamentalnego dokumentu również w naszej uczelni.

prof. Michał Szepelawy, Rektor PWSZ w Raciborzu

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 8 (48) / listopad 2011

 

 

  Czytaj również:

 

 

    – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

    – inne artykuły związane z PWSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj