Radny zainteresował się psami na Oborze

Stanisław Borowik poprosił prezydenta, by podległe mu służby zajęły się problemem psów wałęsających się bez opieki po dzielnicy. Chce także zwrócenia baczniejszej uwagi, czy zwierzęta są trzymane w odpowiednich do zimy warunkach.

Borowik wystąpił z interpelacją na prośbę mieszkanki Obory. Twierdzi ona, że psy należące do niektórych mieszkańców biegają po dzielnicy bez opieki. Kobieta ma ponadto wątpliwości, czy zwierzęta są szczepione. To wszystko stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Do tego stopnia, że – szczególnie zimą, gdy szybko zapada zmrok – starsze osoby wychodząc z domów muszą gromadzić się w grupy, by poczuć się bezpiecznie.

- reklama -

 

Radny zwrócił się ponadto z prośbą o sprawdzenie, czy psy zamykane w kojcach mają odpowiednie warunki do przetrwania zimy. Z posiadanych przez niego informacji wynika, iż niektóre zwierzęta są przetrzymywane w klatkach nie przystosowanych należycie do warunków atmosferycznych.

 

Prezydent obiecał, że problemem zainteresuje pracowników Przedsiębiorstwa Komunalnego. Wolałby jednak, by ekipa była wzywana do konkretnego zgłoszenia, a nie jechała w ciemno i szukała bezpańskich psów po całej dzielnicy.

 

/ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Panie Prezydencie warto się zainteresować problemem ponieważ od 01.01.2012 po zmienie ustawy o ochronie zwierząt dochodzą gminie nowe obowiązki:
    Art. 11a. 1. Rada gminy wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 11 ust. 1, określa, w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
    2. Koszty realizacji programu Program, o którym mowa w ust. 1, ponosi gmina obejmuje:
    1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;
    2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;
    3) odławianie bezdomnych zwierząt;
    4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt;
    5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
    6) usypianie ślepych miotów;
    7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;
    8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
    3. Program, o którym mowa w ust. 1, może obejmować plan znakowania zwierząt w gminie.
    4. Realizacja zadań, o których mowa w ust. 2 pkt 3-6, może zostać powierzona podmiotowi prowadzącemu schronisko dla zwierząt.
    5. Program, o którym mowa w ust. 1, zawiera wskazanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na jego realizację oraz sposób wydatkowania tych środków. Koszty realizacji programu ponosi gmina.
    6. Projekt programu, o którym mowa w ust. 1, przygotowuje wójt (burmistrz, prezydent miasta).

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj