O zmianach w zasadach dofinansowania przedsięwzięć ze środków WFOŚiGW w Katowicach mówiono podczas konferencji prasowej jaka się odbyła na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Pszczynie. ZOBACZ WIDEO
Poinformowała o nich prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz oraz uczestniczący w konferencji kierownicy zespołów merytorycznych Funduszu. – W ubiegłym roku na inwestycje proekologiczne ze środków WFOŚiGW wydano blisko 500 mln zł. To rekordowa kwota w historii katowickiego funduszu i największa spośród wszystkich wojewódzkich funduszy w kraju – mówiła podczas konferencji prezes Gabriela Lenartowicz.
– Ze względu na otwarcie Funduszu z ofertą i przedsięwzięciami, które odpowiadają potrzebom naszych beneficjentów, może od tego roku po raz pierwszy w historii Funduszu, ogłaszać konkursy i nabory. Wszystko to po to, by z całego ogromu składanych projektów wybierać do dofinansowania te najlepsze. W ubiegłych latach nigdy nie było sytuacji, że suma wniosków o dofinansowanie była wyższa niż pula finansów. Teraz pierwszy raz chętnych było więcej niż pieniędzy do podziału. Właściwie w lipcu ubiegłego roku mieliśmy rozpisane kontrakty na cały plan finansowy. Na ten rok zakontraktowanych umów WFOŚiGW ma już na blisko 200 mln zł – mówiła Gabriela Lenartowicz.
Prezes WFOŚiGW uważa, że to dobre zjawisko. – To oznacza, że rośnie zainteresowanie działaniami proekologicznymi, a co za tym idzie rośnie również świadomość ekologiczna i społeczna. Projekty są również lepsze ekonomicznie, tzn. za mniej osiągane są lepsze efekty ekologiczne. Dzięki wprowadzonemu systemowi naborów terminowych i trybie konkursowym rozpatrywania i oceny wniosków, teraz będzie można wybierać te najlepiej przygotowane, najbardziej efektywne i przynoszące najwięcej efektów ekologicznych. Możemy wybierać również te najpilniejsze pod względem stanu środowiska – tłumaczyła prezes.
Zgodnie z nowymi zasadami w 2012 roku wnioski o udzielenie dofinansowania przyjmowane będą w wyznaczonych terminach. Lista zadań objętych naborami lub trybem konkursowym jest dostępna na stronie internetowej Funduszu. Oprocentowanie pożyczek i oprocentowanie kredytów w ramach bankowych linii kredytowych wynosić będzie 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym.
Zmieniono także okres spłaty pożyczki, który nie może być krótszy niż 3 lata i dłuższy niż 12 lat od wynikającej z umowy daty zakończenia zadania, w tym okres karencji. Zmieniły się także wysokości częściowego umorzenia pożyczek. Obecnie, po spełnieniu warunków umożliwiających ubieganie się o umorzenie, pożyczkobiorca wybrać może umorzenie do 40 proc. wykorzystanej pożyczki pod warunkiem przeznaczenia tej kwoty na nowe zadanie ekologiczne, lub do 20 proc. bez warunku przeznaczenia umorzonej kwoty na nowe zadanie ekologiczne. – Chcielibyśmy, by udzielana pomoc beneficjentom utrzymana została na podobnym poziomie. Dlatego w Funduszu potrzebne były istotne zmiany związane z przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków – mówiła podczas konferencji prezes Lenartowicz.
– Wcześniej zdarzało się, że podpisywaliśmy umowę z harmonogramem wypłat, a pieniądze leżały u nas, bo beneficjent nie był dostatecznie przygotowany do realizacji inwestycji. W tym czasie z pieniędzy jednak nie mógł nikt inny skorzystać. Teraz ani jedna złotówka ma nie czekać na beneficjenta – zapewniała prezes Lenartowicz.
O tym jak uzyskać dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach na nowych zasadach mówi specjalnie wydany poradnik, dostępny również w wersji elektronicznej.
/s/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
—————————————————————————-
Polecamy: Kanalizowanie gmin na zadowalającym poziomie
Kanalizowanie gmin na zadowalającym poziomie opublikowane przez raciborz_com_pl