Krótkie dni, mało słońca, zimne powietrze zza okna, gorące i suche z kaloryferów nie wpływają na rośliny doniczkowe zbyt dobrze. Co zrobić by pomóc przetrwać im zimę?
Zima jest czasem przestoju w pracach ogrodowych. Dzięki temu mamy więcej czasu na zadbanie o nasze rośliny doniczkowe.
Oto kilka rad, które pomogą naszym roślinom przetrwać do wiosny:
Rośliny pokojowe, podobnie jak te rosnące w naszych ogrodach wymagają okresu spoczynku. Jesienią należy zacząć stopniowo ograniczać podlewanie. Nie podlewajmy, jeśli ziemia w doniczce nie jest sucha.
Powietrze w pokoju z centralnym ogrzewaniem jest suche niczym na pustymi, a rośliny nie tyle potrzebują zimą ciepła, co wilgotnego powietrza. Istnieje kilka metod, aby stworzyć wilgotny mikroklimat naszym roślinkom. Pierwsza z nich to zraszanie liści – do spryskiwania najlepiej jest używać letniej wody. W celu podwyższenia wilgotności można zastosować także metodę tzw. podwójnej doniczki. W wodoszczelny pojemnik wkładamy doniczkę z naszym kwiatem. Przestrzeń wypełniamy wilgotnym torfem i pilnujemy, aby to podłoże nie wysychało. Podwójna doniczka nie tylko podnosi wilgotność powietrza, ale także zapewnia systematyczny dostęp wody do korzeni i ochrania podłoże przed nagłymi zmianami temperatury. Grupowanie roślin jest także dobrą metodą. Rośliny w grupie nie tylko dobrze wyglądają, ale także powietrze znajdujące się pomiędzy nimi ma większą wilgotność niż wokół odizolowanej rośliny.
Optymalna temperatura do wzrostu roślin pokojowych wynosi 12-24°C. Większość gatunków roślin bujnie rośnie w pomieszczeniach, które dla nas mogłyby zdać się za chłodne. W okresie zimowym należy obniżyć nieco temperaturę. Należy jednak uważać na przeciągi oraz wahania temperatury i zdejmować rośliny z parapetów, gdy otwieramy okno.
Jeśli mamy szczelne okna przestawmy nasze rośliny jak najbliżej źródła światła. Zimą rośliny mogą cierpieć na brak dostatecznego oświetlenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość naszych okien, umyta szyba przepuszcza nawet o 10% więcej światła. Pamiętajmy, że rośliny o ozdobnych liściach z jasnymi plamkami lub paskami potrzebują więcej światła niż rośliny o jednolitym zielonym zabarwieniu.
Porą regularnego nawożenia roślin jest okres ich wzrostu i kwitnienia, czyli z reguły od wiosny do jesieni. W okresie spoczynku ograniczamy nawożenie lub całkowicie zaprzestajemy. Wyjątkiem są rośliny kwitnące zimą, takie jak azalie, cyklameny, hipeastrum czy grudnik.
M.M.