„Chcemy równości, jesteśmy ludźmi jak inni!”

Stomicy chcą walczyć o godność. Dziś, zdarza się, że w niektórych w szpitalach, czy sanatoriach traktowani są w sposób uwłaczający. Ten problem zauważają także stomicy z Raciborza.

Przyczyny utworzenia sztucznego ujścia jelita mogą być różne. Często są to zabiegi operacyjne wykonywane u chorych na nowotwory. To wysoka cena, jaką pacjent musi zapłacić za wyleczenie. Już nigdy jego życie nie będzie takie samo i nie chodzi wyłącznie o dyskomfort zdrowotny w codziennym funkcjonowaniu, ale i brak akceptacji i równego traktowania przez społeczeństwo. Polskie Towarzystwo Stomijne będzie walczyć w Ministerstwie Zdrowia o interwencje w tej sprawie.

- reklama -

Z problemami i aktami nieakceptacji stomicy spotykają się na co dzień. – Chyba wynika to z braku wiedzy i świadomości, kim jesteśmy i czym tak naprawdę jest nasza choroba – mówi raciborzanin Stefan Polak.

Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia w 100 proc. refunduje chorym zakup potrzebnego sprzętu medycznego. Niestety Ministerstwo Zdrowia planuje to zmienić.

Na szczęście stomicy w Raciborzu mogą liczyć na wsparcie. W raciborskim szpitalu od 7 lat działa klub stomika, w którym chorzy mogą się spotykać, dzielić doświadczeniami i problemami i wzajemnie wspierać. – Zajmujemy się również edukacją chorych. To bardzo ważne, szczególnie dla osób, które operację przeszły niedawno i są przerażone koniecznością diametralnej zmiany stylu życia – mówi Beata Wysoczańska, pielęgniarka raciborskiego szpitala. – Stomicy na nasze wsparcie mogą liczyć praktycznie od razu po operacji, jeszcze na oddziale chirurgicznym. Już tam dowiadują się, że działamy i, że nie zostawimy ich samych – dodaje Wysoczańska. Osoby zainteresowane działalnością klubu stomika, wszystkie szczegółowe informacje oraz kontakt uzyskają w Poradni Dziennego Oddziału Chemioterapii oraz Poradni Chirurgii Ogólnej Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

 

 

 

Co to jest stomia?

Różne powody, np. choroba nowotworowa, powikłania pooperacyjne, wady wrodzone, kamica nerkowa, a także urazy powypadkowe mogą prowadzić do konieczności usunięcia jelita lub części układu moczowego. W konsekwencji dotychczasowe ujścia treści jelitowej (lub moczu) nie mogą być już używane. Obrazowo można to wyjaśnić w ten sposób: została przerwana droga od spożycia do wydalenia.

Podczas zabiegu operacyjnego chirurg wytwarza nowe ujście w nowym miejscu. Takie nowe ujście nazywane jest stomią lub przetoką. Słowo "stomia" pochodzi z języka greckiego i oznacza "usta" lub "otwór". Tak więc w znaczeniu chirurgicznym chodzi o operacyjne wytworzenie ujścia jelita lub dróg moczowych na powłokach brzusznych.

 

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj