W odpowiedzi na pojawiające się mediach informacje dotyczące zamiaru łączenia ZSZ z ZSBiRR, publikujemy list otwarty skierowany do radnych powiatu, przedstawiający stanowisko pracowników ZSZ w tej sprawie.
Jednocześnie z przykrością stwierdzamy, że informacje podawane w mediach mijają się z prawdą. W dniu 17.03.2012 na portalu WWW.naszraciborz.pl opublikowano artykuł: „Budowlanka i Zawodówka razem?”, w którego treści widnieje zdanie: „Starostwo na razie poddało ten pomysł pod konsultacje rad pedagogicznych obu placówek”. Faktem jest, że w dniu poprzednim odbyło się spotkanie pracowników ZSZ ze starostą i wicestarostą, którego celem było – wg słów starosty – poinformowanie nas o zamiarze łączenia szkół, a nie konsultacje z nami.
Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy od starostwa żadnej oficjalnej informacji o planowanych konsultacjach w tej sprawie.
Ponadto w dniu 22.03.2012 Raciborska Telewizja Kablowa podała informację o tym, iż „Winne planowanego połączenia obu placówek są malejące z roku na rok nabory obu szkół i tutaj, kiedy Budowlanka poradziła sobie z tendencją spadkową, Zawodówka w obliczu niżu demograficznego i coraz mniejszego zainteresowania młodych ludzi nauką w tej szkole, jest bezradna”
Pragniemy zdementować podaną informację: nieprawdą jest, że Zespół Szkół Zawodowych jest bezradny i nie daje sobie rady z naborem, dane za ostatnie lata pokazują, że liczba oddziałów klas pierwszych w ZSZ, mimo niżu demograficznego, utrzymuje się na stałym poziomie:
Rok 2008/09 – 8 klas
Rok 2009/10 – 8 klas
Rok 2010/11 – 9 klas
Rok 2011/12 – 8 klas
Nieprawdą jest również informacja cyt.„To, że Budowlanka i Zawodówka zostaną połączone jest już faktem” – takie informacje nie są poparte żadną Uchwałą Rady Powiatu.
Szanowni Państwo, chcieliśmy uniknąć dyskusji w mediach nt. ewentualnego łączenia szkół, ale obawiając się, iż przekazywanie społeczeństwu nierzetelnych informacji, może rzeczywiście wpłynąć negatywnie na nabór w naszej szkole, postanowiliśmy zwrócić się do radnych powiatu raciborskiego z listem otwartym, który jest oficjalnym stanowiskiem wszystkich pracowników ZSZ.
Z poważaniem
Pracownicy ZSZ
________________________
List otwarty do Radnych Powiatu Raciborskiego
Stanowisko pracowników Zespołu Szkół Zawodowych w sprawie propozycji reorganizacji szkolnictwa ponadgimnazjalnego zaproponowanej przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
W dniu 16 marca 2012 r. Starosta raciborski Pan Adam Hajduk wraz z wicestarostą Panem Andrzejem Chroboczkiem przedstawili pracownikom ZSZ wizje połączenia dwóch podległych Starostwu Powiatowemu placówek: Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych.
Starosta poinformował uczestników spotkania, iż decyzja o zamiarze łączenia szkół zapadła na spotkaniu Radnych Powiatowych. Fakt ten wzbudził oburzenie pracowników Szkoły, gdyż wcześniej nie konsultowano tych planów ani z Rodzicami ani z Uczniami ani też z Pracownikami Szkoły. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji
o tym, iż takie konsultacje są planowane.
Na spotkaniu Pan Starosta nie przedstawił żadnych danych liczbowych przemawiającym za podjęciem takich działań. Przekonanie Starosty o drastycznym spadku liczby absolwentów gimnazjów nie znajdują potwierdzenia w danych statystycznych. Dane dotyczące ilości uczniów w gimnazjach i klasach VI SP Miasta Raciborza oraz ilości uczniów w gimnazjach i klasach VI SP Powiatu przestawia Tabela nr 1.
Jak wynika z powyższej tabeli w roku szkolnym 2012/2013 do szkół ponadgimnazjalnych trafi zaledwie ok. 219 mniej uczniów niż w obecnym roku szkolnym. W przeliczeniu na ilość szkół daje to liczbę ok. 36 uczniów mniej w każdej z 6 szkół ponadgimnazjalnych w Raciborzu. Tak niewielka różnica może wpłynąć na poprawę warunków kształcenia w szkołach, w których obecnie klasy liczą niejednokrotnie ponad 30 osób. Danych takich nie przedstawił żaden z uczestników spotkania ze strony Starostwa. Liczby te zostały zebrane przez nas bezpośrednio ze szkół gimnazjalnych miasta Racibórz i Powiatu Raciborskiego. Próbując wcześniej uzyskać takie dane ze Starostwa nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi.
Na jakiej więc podstawie urzędnicy Starostwa przygotowali kilkuletnie czy nawet wieloletnie prognozy dotyczące ilości uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych? Warto również zwrócić uwagę na fakt że do szkół ponadgimnazjalnych w Raciborzu uczęszczają również uczniowie średnio 15%z sąsiednich powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, rybnickiego, głubczyckiego i wodzisławskiego (do samego Zespołu Szkół Zawodowych uczęszcza ok. 10 % uczniów z poza powiatu raciborskiego). Pragniemy zaznaczyć, że nabór do klas pierwszych ZSZ w roku szkolnym 2011/2012 wyniósł 232 uczniów ( 8 oddziałów) [źródło: Nowiny Raciborskie z dnia 19 lipca 2011r.], co dało drugi wynik wśród wszystkich raciborskich szkół ponadgimnazjalnych.
Nabór do poszczególnych szkół przedstawia Tabela nr 2
Zadziwiający jest fakt, że Starostwo promuje szkoły ogólnokształcące, a likwiduje miejsca w szkołach zawodowych, podczas gdy w całym kraju tendencja jest odwrotna. Potwierdzili to również przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i właściciele firm z powiatu raciborskiego. Działania Starostwa Powiatowego w polityce oświatowej widoczne są już dziś w statystykach Urzędu Pracy. Od kilku lat w powiecie raciborskim rośnie liczba niewykwalifikowanych bezrobotnych (bezrobotni z wykształceniem ogólnym) co przedstawia Tabela nr 3
Według informacji otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy cyt: ”Dla osób po Liceum Ogólnokształcącym oferty pracy są zgłaszane sporadycznie, przeważnie dla osób z biegłą znajomością języków obcych, dlatego w ramach dostępnych środków pracodawcy organizują staże dla osób bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych – dotyczy to głównie absolwentów LO oraz Liceów profilowanych.
Analizując zapotrzebowanie rynku pracy w odniesieniu do wykształcenia obserwuje się zwyżkową tendencje ofert pracy dla osób z wykształceniem zawodowym oraz malejącą liczbę ofert dla osób z wykształceniem średnim i wyższym” Jako mieszkańcy powiatu raciborskiego, którym zależy na jego wszechstronnym rozwoju kategorycznie sprzeciwiamy się przedstawionym planom Starostwa Powiatowego w Raciborzu., które zamierza połączyć placówki ZSZ i ZSBiRR w Raciborzu.
Działania te naszym zdaniem prowadzą do niszczenia powiatowego rynku pracy i wzrostu niemałego już bezrobocia, a ponadto umniejszają rangę Naszego powiatu na tle powiatów sąsiednich i województwa śląskiego. Nieprawdziwe są informacje podane w Raciborskiej Telewizji Kablowej w dniu 22.03.2012 r. cyt. „Winne planowanego połączenia obu placówek są malejące z roku na rok nabory obu szkół i tutaj, kiedy Budowlanka poradziła sobie z tendencją spadkową, Zawodówka w obliczu niżu demograficznego i coraz mniejszego zainteresowania młodych ludzi nauką w tej szkole, jest bezradna”
Pragniemy zdementować podane informacje: nieprawdą jest, że Zespół Szkół Zawodowych nie daje sobie rady z naborem, dane za ostatnie lata pokazują, ze liczba oddziałów klas I utrzymuje się na stałym poziomie:
Nieprawdą jest również informacja cyt.„To, że Budowlanka i Zawodówka zostaną połączone jest już faktem” – takie informacje nie są poparte żadną Uchwałą Rady Powiatu.
/Pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu/
Czytaj również artykuł: Starosta likwidator – zebrany materiał na podstawie rozmów z nauczycielami Zespołu Szkół Zawodowych
oraz:
apel nauczycieli skierowany do radnych aby podjęli próbę rzetelnej analizy sytuacji zanim podejmą decyzję o likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej (pod apelem podpisało się 49 pracowników szkoły)
Zobacz również wywiad wideo z nauczycielami Zespołu Szkół Zawodowych oraz radną powiatu Teresą Frencel i przewodniczącą ZNP Teresą Ćwik.
Jak zwykle w akcie desperackim poszukiwania chwytliwych tematów media kreują informacje. Żal.
to se mogom …