Przedszkolaki pochwaliły się wiedzą o Raciborzu [WIDEO]

0

W tegorocznej, siódmej edycji przeglądu wiedzy "Racibórz- moje miasto" (zdjęcia) udział wzięły dzieci z jedenastu przedszkoli. Były pytania, występy artystyczne, wspólne kolorowanie i słodkie upominki. 

Dzieci z jedenastu raciborskich przedszkoli przyszły dzisiaj do Przedszkola nr 24, by wziąć udział w 7. edycji przeglądu wiedzy pt. "Racibórz – moje miasto". Trzyosobowe reprezentacje zasiadły w ławkach, by wykazać się wiedzą na temat swojego miasta, a ich zmagania oceniały wiceprezydent Ludmiła Nowacka, etnograf Julita Ćwikła oraz dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Janina Wystub. – Macie okazję pochwalić się swoją wiedzą o rodzinnym mieście. Wiem , że znacie Racibórz, bo mieszkacie tutaj. Każdy z was, jeśli tutaj mieszka, powinien znać to miasto, wiedzieć jakie są tutaj ulice, pomniki, zakłady pracy. Jest to już siódma edycja tego konkursu, więc to znaczy że wszystkim się ten konkurs podoba i że jest on potrzebny – mówiła wiceprezydent Ludmiła Nowacka.

- reklama -

 

 W siódmej edycji przeglądu "Racibórz moje miasto" udział wzięły – Przedszkole nr 11,
Przedszkole nr 17, Przedszkole nr 24, Przedszkole nr 16, Przedszkole nr 26,
Przedszkole nr 23, Przedszkole nr 14, Przedszkole nr 15, Przedszkole nr 13,
Przedszkole nr 3 oraz Przedszkole nr 12. Zobacz więcej zdjęć.

 

Na początek każda grupa wylosowała pytania, na które musiała odpowiedzieć. Dzieci były pytane o kolumnę maryjną, raciborskie kina, zakłady pracy czy bibliotekę. Świetnie poradziły sobie także z trudniejszymi pytaniami typu "Co przedstawia herb Raciborza i jaka jest jego historia?", "Jak nazywa się maskotka Raciborza?" czy "Jak się nazywa legendarny założyciel Raciborza". Każde przedszkole biorące udział w przeglądzie przygotowało krótki występ artystyczny. Dzieci recytowały wiersze i prezentowały prace plastyczne, które zrobiły na zajęciach w przedszkolu. Nie tylko dzieci musiały wykazać się swoją wiedzą. Organizatorzy przygotowali także specjalną konkurencję, w której udział wzięły nauczycielki każdej reprezentacji. Pani otrzymały stare widokówki Raciborza i musiały opowiedzieć, która część miasta się na nich znajduje.

 

 

Spotkanie w Przedszkolu nr 24 było nie tylko okazją do wykazania się swoją wiedzą, ale również do zdobycia nowej. Podczas przeglądu etnograf z raciborskiego muzeum, Julita Ćwikła opowiedziała dzieciom o tradycyjnym stroju.- Kobieta jeśli miała męża to nosiła na głowie chustkę, a jeśli była wolna to nosiła wianek. Kiedyś dziewczyny uważane były za ładniejsze wtedy, kiedy były grubsze i dlatego nosiły takie sukienki z drutami na dole. W nich wyglądały na grubsze – mówiła Julita Ćwikła. Na zakończenie tegorocznego przeglądu każdy jego uczestnik otrzymał mały upominek.

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here