
– Dlaczego akurat teraz zdecydowano o sprzedaży działki na Ostrogu? – interesował się na dzisiejszej sesji Rady Miasta radny Piotr Dominiak.
Za ziemię, na której zlokalizowane są – pochodzące z II połowy XIX wieku – Stajnie Huzarskie, miasto życzy sobie prawie 1 mln zł. – Dlaczego akurat teraz? Bo już najwyższa pora – odpowiedział radnemu prezydent Lenk. – Obiekty już od kilkudziesięciu lat ulegają degradacji, trzeba w końcu coś z tym zrobić. Właściwie tylko sprzedaż może je uratować, my nie mamy na stajnie pomysłu – przyznał prezydent.
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta przyszły inwestor w ciągu dwóch lat od zawarcia notarialnej umowy sprzedaży, musi rozebrać część budynków. – Nieruchomość ma 4 właścicieli. Część należacą do gminy jest kompletnie zdewastowana, wybuchaly tam pożary, złodzieje kradną co popadnie, łącznie z tabliczkami o zakazie wstępu. Przyszły właściciel musi zobowiązać się do wyburzenia tej części budynku, której nie da się już uratować i zagraża bezpieczeństwu – tłumaczył Mirosław Lenk.

– W pobliżu jest zamek, to historyczna część, może dogadać się z powiatem i wspólnie coś wymyśleć? Może parkingi? Pozbędziemy się ziemi, a potem będzie płacz – właczył się radny Ryszard Frączek. – Parkingi będą w pobliżu, bo planujemy je przy budowanym aquaparku. A starosta o parkingach przy zamku rozmawiał już z browarem – zdradził prezydent. – Na dostanie pieniędzy od konserwatora nie ma co liczyć. Sprzedaż jest jedynym ratunkiem dla obiektu – zakończył prezydent.
/s/







![Raciborska biblioteka uhonorowała najbardziej aktywnych czytelników i rodziców [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/czytelnik-roku.jpg)

![Medale zawodników Łamatora na SOLT European Championship w Warszawie [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/lamator-raciborz.jpg)


![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)

![Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce [ZDJĘCIA] Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/sad-rejonowy-raciborz-marzena-korzonek.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)









1. Prezydent kłamie! Sprzedaż nie jest jedynym ratunkiem – można obiekt na przykład odrestaurować. 2. [color=#4c4c4c][size= 12px]Cytuję: „[/color][/size][color=#4c4c4c; font-size: 12px]odpowiedział radnemu prezydent Lenk. – Obiekty już od kilkudziesięciu lat ulegają degradacji, trzeba w końcu coś z tym zrobić. Właściwie tylko sprzedaż może je uratować” – Jak to uratować, skoro ten sam prezydent kazał te obiekty do 2 lat wyburzyć?! Kolejne kłamstwo?[/color]
a na co ,,Szanowna PRezydencja,, ma … POmysł ?
Oby władze jak najszybciej się zmieniły, bo niedługo się okaże, że cały Racibórz wraz z mieszkańcami został wystawiony na sprzedaż !
WSTYD Panie Prezydencie !!!!!!
radnego dominiaka tak interesują stajnie jak chorzy , ktorych kazal poprostu nie odwozic karetką do domu !!!
dlaczego dominiak jest radnym , nie kumam , poprostu nie kumam
W Ameryce Domy Stuletnie Ratują I Się Cieszą Że Mają Zabytek. A U Nas Lekką Ręką Rozwala Się Coś Co Może Być Jedną Z Atrakcji Raciborza Obok Biedronek. Jak Już Ma Tam Powstać Niedaleko Basen To Można Te Budynki Wykożystać Jako Wypożyczalnia Rowerów ; Sklepiki; Magazyny Osiru; A Jeszcze Lepiej Jakby Uruchomić Szkółkę Jeździecką. Itd Itp. Tylko Trzeba Chcieć. Zamek Jakoś Się Dało Uratować Choć Był W Podobnym Stanie (pracowałem Tam To Wiem). Ale Po Co Jak Można Na Siłę Wcisnąć Basen Na Osir I Ziemię Sprzedać I Przytym Zarobić I Głupa Grać Że Nie Da Się Nic Zrobić. W Mieście Będzie Dobrze Się Działo Wówczas Gdy Zmienimy Władze I Otworzymy Się Na Świat Albo Zaczekamy Aż Umrą Śmiercią Naturalną.