O problemach dzieci i młodzieży rozmawiali w Raciborzu

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych. Podczas spotkania poruszono temat pedagogiki wobec współczesnych problemów dzieci i młodzieży.

W konferencji udział wzięli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci z czeskiego Presovska Univerzita. Konferencję zorganizowało koło pedagogów działające przy PWSZ pod opieką dr Gabrieli Kryk. – Z tego co widzę, jak pracuje koło pedagogów, jestem pewien, że to nie ostatnia konferencja zorganizowana przez podopiecznych dr Kryk – mówił rektor PWSZ w Raciborzu, Michał Szepelawy, który dokonał uroczystego otwarcia konferencji. – Cieszę się, że wchodzicie na drogę naukową. Jeśli połkniecie tego bakcyla badań naukowych, to może w przyszłości zastąpicie nas na stanowiskach rektorów, prorektorów – zwrócił się do studentów Rektor.

- reklama -

 

 

Sesję plenarną otworzyła dr hab. Gabriela Kapica, która opowiedziała studentom o kompetencjach językowych, rewolucji informacyjnej oraz o tym, jaki ma ona wpływ na ludzi. – Takich zmian jak wy chyba nie przeżyło żadne pokolenie. Jeśli ktoś za nimi na nadąża to staje się analfabetą funkcjonalnym – mówiła dr Gabriela Kapica. Podczas swojego wystąpienia podkreślała, że zapobiec takiemu wykluczeniu mogą kompetencje językowe. – Kompetencje językowe warunkują karierę zawodową. Język was określa i decyduje o całym dorobku cywilizacyjnym – mówiła. Później opowiedziała zebranym o tym, że warto uczyć dzieci czytać jak najwcześniej, gdyż jak powiedziała, nauczyć dzieci czytać to znaczy otworzyć przed nimi drogę rozwoju umysłowego. – Dużo zależy od edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli wtedy nie zachęcimy  dzieci do czytania to nie będą one czytały, a jak wynika z ostatnich badań 56% polaków w ubiegłym roku nie przeczytało żadnej książki – tłumaczyła.

Kolejnym prelegentem podczas konferencji był dr hab. Marian Kapica, który przygotował wystąpienie "Szkoła wyższa na pograniczach". – Tematem tym interesuje się od czasu, kiedy w Raciborzu zaczęto myśleć o założeniu uczelni wyższej – przyznał. Dr Marian Kapica opowiedział o uczelniach wyższych i przyznał, że pokonanie wszystkich stopni studniów (licencjat, magisterskie, doktoranckie) uda się tylko najbardziej wytrwałym i pracowitym studentom.  Podczas konferencji ze swoimi referatami wystąpiły także dr Gabriela Kryk, dr Joanna Gabzdyl oraz dr Renata Stefańska – Klar. Później studenci podzielili się na sekcje i udali się do innych sal. Grupy rozmawiały między innymi o kształtowaniu postaw czytelniczych i funkcjonowaniu emocjonalno-społecznym dzieci i młodzieży. Konferencja była świetną okazją, jak podkreślali organizatorzy, do zdobycia nowej wiedzy, integracji i wymiany doświadczeń.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj