Fundusz wesprze nowy ekowęgiel

1

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wesprze realizację budowy zakładu produkcji ekologicznych kompozytowych paliw stałych.

Wniosek o pożyczkę do WFOŚiGW złożył Polski Koks SA. Cała inwestycja, to koszt prawie 20 mln zł. Zakład wybudowany zostanie na terenie kopalni Krupiński w Suszcu. Termin zakończenia prac przewidziano na drugie półrocze 2013 r. Rocznie będzie w nim powstawać 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, powstałych na bazie flotokoncentratu, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych.

- reklama -

 

Do tej pory ten typ węgla – z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji – przeznaczany był niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenków, amoniaku, pyłu zawieszonego i metali ciężkich.

 

Teraz, opracowana w Katowicach, nowa technologia przeróbki węgla koksującego z kopalń Budryk i Krupiński, pozwoli na przygotowanie i udostępnienie do spalania w gospodarstwach domowych proekologicznego paliwa nowej generacji. Będzie to – jak określono podczas podpisywania umowy o budowie nowej fabryki- prawdziwy przełom w przeróbce węgla i stworzenia powszechnego paliwa bezpiecznego ekologicznie.

 

 

Prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz podczas spotkania gdzie podpisano umowę na budowę zakładu mówiła, że przedsięwzięcie to daje szanse na uzyskanie dużego efektu ekologicznego, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii przemysłowej ekologia znów może być kołem zamachowym postępu gospodarczego w regionie.

 

 

Z dotychczasowych analiz naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla wynika, że nowa metoda pozwala na spalanie tego typu węgla zarówno w starych jak i w nowoczesnych kotłach przy ponad 90-procentowej redukcji najbardziej szkodliwych dla człowieka toksyn, głównie rakotwórczego benzopirenu, dioksyn i furanów. Wyjątkowo niska, bo bliska zeru, jest też ilość popiołu powstałego po spaleniu tych brykietów.

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

 ———————————————————————————————————–

 Polecamy także WFOŚiGW Mecenasem Edukacji Ekologicznej

 

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Skąd fundusz ma środki na dość glupie przedsięwzięcia, obawiam się że to pośrednio sfinansowane jest z budżetu.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here