Władysław Szyngiera o fenomenie piłki nożnej

0

W bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zainaugurowano Tydzień Bibliotek. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze", dlatego odbył się tam wykład dotyczący piłki nożnej (zdjęcia>>).

Wykład "Piłka nożna – społeczny fenomen XX i XXI wieku" wygłosił Władysław Szyngiera, były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet. Studentów i zaproszonych gości, którzy przybyli na wykład powitał rektor PWSZ, Michał Szepelawy. – Piłka nożna jest bardzo popularna na całym świecie. Dzisiejszy wykład pokaże nam zasięg zainteresowania tym sportem i jego oddziaływanie na społeczeństwo – mówił rektor.

- reklama -

– Cały świat gra w piłkę nożną. Myślę, że jest ona tak bardzo popularna gdyż nie trzeba wiele by móc w nią grać – rozpoczął wykład Władysław Szyngiera. Były trener reprezentacji Polski kobiet na początek opowiedział o historii piłki nożnej, technikach oraz stałych fragmentach gry. Przytoczył też kilka statystyk, które świadczą o masowości tego sportu. – 207 federacji krajowych, 265 mln piłkarzy, 5 mln sędziów, 3,5 mld widzów podczas ostatnich mistrzostw świata – wymieniał. Ponadto przytoczył dane, które świadczą o dużej popularności piłki nożnej w Polsce. Według statystyk sport ten cieszy się popularnością wśród 67% społeczeństwa.

 

 

– Dodatkowym bodźcem, który sprawia, że piłka nożna jest tak popularna, jest możliwość rywalizacji, toczenia wojen bez rozlewu krwi – mówił Władysław Szyngiera. Publiczność, która przybyła na wykład miała okazję także obejrzeć filmik przygotowany przez UEFA, w którym zaprezentowani zostali najważniejsi piłkarze. W dalszej części wykładu były trener polskich piłkarek opowiedział o dwóch koncepcjach futbolu, geometrii na boisku oraz o agresji i patologiach, jakie wyzwala piłka nożna.

Sporą część wykładu poświęcił także piłce nożnej kobiet, gdyż jak powiedział Racibórz to polska stolica kobiecej piłki nożnej. Polska znajduje się na 19 miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę piłkarek. Władysław Szyngiera wykorzystał to, że na widowni siedział trener RTP Unii Racibórz, który trzy lata z rzędu zdobył Mistrzostwo Polski i poprosił go o wypowiedź na ten temat. – Klub RTP Unia Racibórz przeszedł wszystkie stopnie awansu. Dla mnie jest to pasja, która zupełnie niespodziewanie przełożyła się na tak wysoki wynik. Naszym celem i wyzwaniem jest zaistnieć w rozgrywkach europejskich – mówił trener, Remigiusz Trawiński.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here