Wywiad z Julią Imiełowską – laureatką olimpiady humanistycznej w roku 2012.Red.: Wygrałaś Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego z Elementami Historii dla uczniów szkół podstawowych, chcielibyśmy się dowiedzieć, jak to zrobiłaś?
Julia Imiełowska: Sama nie wiem… Jakoś się udało. Myślę, że było w tym też trochę szczęścia. Konkurs był tak trudny, że nawet nie myślałam, iż mi się uda zdobyć znakomitą ilość punktów. Długo nie wierzyłam, że zostałam laureatką.
Red.: Ile czasu poświęciłaś na przygotowywanie się do konkursu?
J.I.: Dość dużo. Najwięcej czasu zajęło mi powtarzanie materiału z historii.
Red.: Czy przeglądałaś jakieś inne książki poza podręcznikami?
J.I. : Nie, skupiłam się na wiedzy zgromadzonej w podręczniku. Ponadto musiałam przeczytać powieść „Tajemniczy ogród”, która była w wykazie lektur obowiązkowych do konkursu.
Red.: Które z zadań sprawiło Ci największą trudność?
J.I.: Chyba zadanie, które polegało na dopasowywaniu miast do odpowiednich grup. Była to miejsca, gdzie stoczono największe bitwy oraz miejsca straceń i cierpień wielu Polaków. Zadanie to dotyczyło czasu II wojny światowej. Inne zadanie, które też dotyczyło II wojny światowej, polegało na uzupełnieniu luk w zdaniach. W kolejnym należało podpisać fotografie postaci historycznych.
Red.: Jakie jest Twoje hobby? Czy pomogło Ci w przejściu przez trudy konkursu?
J.I.: Uwielbiam rysować i haftować obrazki. Moją pasją jest również śpiewanie – należę do szkolnego chóru.
Moim ulubionym przedmiotem jest język polski. Historię też lubię, ale zdecydowanie wolę język polski. Lubię czytać, a pisanie wypracowań nie sprawia mi kłopotów. Piszę pamiętnik.
Red.: Życzę Ci, by ten pamiętnik stał się początkiem Twojej przygody z pisarstwem. Dziękuję za rozmowę.
Od red. Julia nie tylko została jedyną z Raciborza laureatką w wyżej opisanym konkursie, ale osiągnęła również wysokie lokaty w konkursach szkolnych, a na koniec pierwszego semestru roku szkolnego 2011/12 otrzymała nagrodę prezydenta miasta (stypendium) za osiągnięcia w nauce. Była najlepsza w „Piętnastce”, a stypendium dostało łącznie pięciu uczniów tej szkoły i osiemnastu z Raciborza i jego okolic.
Julka dzięki temu, że została laureatką olimpiady, została zwolniona z pisania testu kompetencji.
Wywiad przeprowadziła Agnieszka Ekiert z kl. 5B
Julia laureatką olimpiady
- reklama -