Archiwalne numery Nowin Raciborskich wkrótce w internecie

4

Rada miasta zwiększy dotację dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu z przeznaczeniem na pokrycie kosztów digitalizacji archiwalnych numerów "Nowin Raciborskich".

Propozycję stosownej zmiany w budżecie zaproponowały władze miasta radnym, do których należy ostateczny głos w tej sprawie. Dotacja dla MiPBP zostanie zwiększona o 20 tys. zł, dzięki czemu archiwalne numery będą zdigitalizowane i udostępnione dla czytelników w internecie. Sprawa dotyczy numerów z lat 1889 – 1920, a więc samych początków istnienia gazety.

- reklama -

 

/ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

 1. Warto na wstępie dodac, że obecne Nowiny Raciborskie nie mają nic wspolnego z gazetą, która ukazywała się sto lat temu. Wspólczesny wydawca wydaje gazetę od 20 lat zaś posłużył się nazwą historycznej gazety, któa ukazywał się dawno temu. Warto pamiętac o tym drobnym szczególe.

 2. RACIBÓRZ a literatura polska
  Autor /werciakol Dodano /20.03.2012
  http://www.edukateria.pl/praca/raciborz-a-literatura-polska/
  „RACIBÓRZ, miasto w woj. katowickim, nad Odrą. Osada słow. zał. przez Racibora; gród ziemi Gołęszyców (znanych od IX w.), od ok. 1177 stolica Księstwa (obejmującego początkowo całość G. Śląska), od ok. 1281 dzielnicy raciborskiej. Prawa miejskie otrzymał R. w poł. XIII w. W ciągu wieków pod zwierzchnictwem Polski (już za panowania Mieszka I), Czech i Austrii, 1741 przyłączony do Prus. Ludność pol. stale tu przeważała.” (…)
  Co z tej polskości w tym mieście zostało dziś? Wygląda to jak w czasie okupacji – choć nikt nie strzela, ale mocno ranią ! ! !
  Od czasów UE w Raciborzu usiłuje się narzucić czytelnikom myślenie w kategoriach „niemieckich ślązaków”, takimi są miejscowe „autorytety historyczne ” – Boże uchowaj ! ! ! Na wskazanie zasługuje „GW”, który dokładnie znał historię NR, a użył polskiego tytułu do do kreciej roboty.
  Życzę obecnym Nowinom Raciborskim, powrót do korzeni i ducha polskiego.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here