Rada miasta zwiększy dotację dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu z przeznaczeniem na pokrycie kosztów digitalizacji archiwalnych numerów "Nowin Raciborskich".
Propozycję stosownej zmiany w budżecie zaproponowały władze miasta radnym, do których należy ostateczny głos w tej sprawie. Dotacja dla MiPBP zostanie zwiększona o 20 tys. zł, dzięki czemu archiwalne numery będą zdigitalizowane i udostępnione dla czytelników w internecie. Sprawa dotyczy numerów z lat 1889 – 1920, a więc samych początków istnienia gazety.
/ps/
Super!!! Dziękuje bardzo!!!
Warto na wstępie dodac, że obecne Nowiny Raciborskie nie mają nic wspolnego z gazetą, która ukazywała się sto lat temu. Wspólczesny wydawca wydaje gazetę od 20 lat zaś posłużył się nazwą historycznej gazety, któa ukazywał się dawno temu. Warto pamiętac o tym drobnym szczególe.
Kiedy bedzie mozna z tego korzystac ?
RACIBÓRZ a literatura polska
Autor /werciakol Dodano /20.03.2012
http://www.edukateria.pl/praca/raciborz-a-literatura-polska/
„RACIBÓRZ, miasto w woj. katowickim, nad Odrą. Osada słow. zał. przez Racibora; gród ziemi Gołęszyców (znanych od IX w.), od ok. 1177 stolica Księstwa (obejmującego początkowo całość G. Śląska), od ok. 1281 dzielnicy raciborskiej. Prawa miejskie otrzymał R. w poł. XIII w. W ciągu wieków pod zwierzchnictwem Polski (już za panowania Mieszka I), Czech i Austrii, 1741 przyłączony do Prus. Ludność pol. stale tu przeważała.” (…)
Co z tej polskości w tym mieście zostało dziś? Wygląda to jak w czasie okupacji – choć nikt nie strzela, ale mocno ranią ! ! !
Od czasów UE w Raciborzu usiłuje się narzucić czytelnikom myślenie w kategoriach „niemieckich ślązaków”, takimi są miejscowe „autorytety historyczne ” – Boże uchowaj ! ! ! Na wskazanie zasługuje „GW”, który dokładnie znał historię NR, a użył polskiego tytułu do do kreciej roboty.
Życzę obecnym Nowinom Raciborskim, powrót do korzeni i ducha polskiego.