Jezioro Żywieckie zmieni oblicze

W Żywcu będą się ubiegać o środki unijne na regulację brzegów rzek i Jeziora Żywieckiego oraz wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych i infrastruktury turystycznej.

Podpisany w żywieckim ratuszu list intencyjny to deklaracja w sprawie wspólnych starań o pozyskiwanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w celu przystąpienia do przygotowania projektu „Rewitalizacja rzek, potoków i Jeziora Żywieckiego jako działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej i wzmocnienia efektu ekologicznego projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie”.  Porozumienie podpisali Antoni Szlagor – burmistrz Żywca, Stanisław Gawłowski – wiceminister środowiska, Adam Zdziebło – wiceminister rozwoju regionalnego oraz wójtowie żywieckich gmin i przedstawiciele Związku Międzygminnego ds. Ekologii oraz reprezentanci Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- reklama -

 

 

W konferencji na temat zagospodarowania Jeziora Źywieckiego uczestniczyła Gabriela Lenartowicz- prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bernard Błaszczyk- dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Małgorzata Skucha – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 

 

Zadeklarowano, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, władze Żywca, wójtowie Żywiecczyzny wspólnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie starać się będą o pozyskanie środków unijnych na regulację brzegów, rzek potoków oraz Jeziora Żywieckiego, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych rzek, potoków i samego jeziora, a także oczyszczenie dna i zagospodarowanie rekreacyjne całego zbiornika wodnego. 

 

Planowane inwestycje – jak stwierdzili sygnatariusze listu intencyjnego – mają na celu kompleksowe oczyszczenie, zabezpieczenie potoków, rzek, które są dopływami do Jeziora Żywieckiego i stworzenie warunków do rozwoju profesjonalnej infrastruktury turystycznej nad tym zbiornikiem tak, by mogło stać się, na wzór jezior szwajcarskich, prawdziwą perłą Beskidów.  Przedsięwzięcie kosztować będzie około 500 mln złotych i – jeśli wszystko się powiedzie – zakończy się w 2020 roku.

 

Na terenie 11 gmin powiatu Żywieckiego już od kilku lat realizowany jest program „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie”. Jest to jedna z największych prowadzonych obecnie w kraju inwestycji, dotyczących uregulowania gospodarki wodno-ściekowej, na które pozyskano unijne wsparcie.

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj