Spółka Obrotu Energią do likwidacji

0

Powołana przez pięć okolicznych samorządów w celu zarządzania kupnem energii cieplnej SOE okazała się niewypałem. Wspólnicy postanowili ją rozwiązać, uchwałę o likwidacji spółki przyjmą radni na najbliższej sesji.

Spółkę pod koniec 2010 roku powołały: Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Rybnik,  Wodzisław i Żory. Wspólnie postanowiono, że siedziba będzie mieścić się w Rybniku, a samorządy po równo pokryją koszty jej działania – po 50 tys. zł rocznie na każdego z udziałowców. W zamyśle spółka miała wyeliminować monopol PEC-u na przesył energii. Miało to się odbywać w ten sposób, że SOE kupowałaby media (w pierwszym rzędzie ciepło,w dalszej kolejności również energię elektryczną) dla jednostek samorządu terytorialnego, dzięki czemu rachunki dla urzędów, szkół, przedszkoli, etc. miały być niższe.

- reklama -

Tymczasem na początku 2012 roku pojawiły się sygnały o kłopotach spółki. Miała ona problem z zakupem energii, a nawet z otrzymaniem licencji na obrót ciepłem. Już wtedy powątpiewano, czy SOE się utrzyma.  Dlatego w programie czerwcowej sesji rady miasta znalazła się uchwała o jej likwidacji. Udziałowcy wspólnie doszli do wniosku, że SOE, która została utworzona  w celu  organizacji  i koordynacji  działań  w zakresie  zaopatrzenia  podmiotów komunalnych w energię oraz reprezentowania zbiorowych interesów odbiorców, nie zrealizowała wyznaczonego celu i zostaje rozwiązana.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here