Zapaśnicy z całego świata po raz kolejny zjadą do Raciborza

0

W najbliższy weekend, 23 – 24 czerwca w Arenie Rafako odbędzie się Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy im. W. Pytlasińskiego. Podczas turnieju oglądać będzie można także walki kobiet.

Program Turnieju im. W. Pytlasińskiego:

- reklama -

Sobota, 23 czerwca

godz. 18.30 – uroczyste otwarcie
styl klasyczny: 55, 66, 84, 120
zapasy kobiet: 51, 59, 67
godz. 13.00 – 18.00 – walki eliminacyjne i repasaże
godz. 19.00 – 21.00 – walki finałowe, dekoracja medalistów

Niedziela, 24 czerwca
styl klasyczny: 60, 74, 96
zapasy kobiet: 48, 55, 63, 72

godz. 15.00 – 17.30 – walki eliminacyjne i repasaże
godz. 18.00 – 20.00 – walki finałowe, dekoracja medalistów

 

W najbliższy weekend 23-24 czerwca w Raciborzu odbędzie się LV Międzynarodowy Memoriał Władysława Pytlasińskiego w zapasach w stylu klasycznym i XVI Międzynarodowy Turniej „Poland Open” w zapasach kobiet. Udział w imprezie zapowiedziało wielu znanych, zagranicznych zapaśników oraz cała czołówka polskich zawodników z olimpijczykami i olimpijkami na czele.

– W Raciborzu odbędzie się turniej Pytlasińskiego w stylu klasycznym i Poland Open w zapasach kobiet. Zaprezentują się więc dwie dyscypliny, które reprezentowane będą w Londynie. Stąd też liczę przede wszystkim na dobre występy naszych olimpijczyków. Dla nich będzie to jeden z ostatnich sprawdzianów przed turniejem olimpijskim – mówi Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Krzysztof Kłosek. Nasi reprezentanci będą mieli okazję spotkać się w Raciborzu z takimi tuzami światowych zapasów, jak Rosjanie Islam-Beka Albiev (mistrz olimpijski z Pekinu 2008, mistrz świata i Europy) i Khasan Baroev (mistrz olimpijski z Aten 2004, aktualny wicemistrz Europy z Belgradu, mistrz świata i Europy), Węgier Peter Modos (aktualny wicemistrz Europy z Belgradu). Wśród kobiet do Raciborza zawitają między innymi Kazaszki Zhuldyz Eshimova (aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Świata ze Stambułu), Yelena Shalygina (brązowa medalistka IO w Pekinie 2008), Guzel Manyurova (wicemistrzyni olimpijska z Aten 2004), Rosjanki Lubov Volosova (wielokrotna medalistka MŚ i ME), Natalia Smirnova (aktualna wicemistrzyni Europy z Belgradu), Natalia Golts (5-krotna mistrzyni Europy, wielokrotna medalistka MŚ i ME), czy też Ukrainka Lyudmyla Balushka (aktualna mistrzyni Europy z Belgradu) oraz Węgierka Marianna Sastin (aktualna wicemistrzyni świata ze Stambułu).

W Raciborzu swoją aktualną formę sprawdzi także trójka polskich olimpijczyków, czyli wicemistrz świata z Istanbułu w 2011 roku Damian Janikowski, złota medalistka ME 2012 Iwona Matkowska i brązowa medalistka z ME 2012 Monika Michalik, a także mieszanka młodych i rutynowanych zapaśników i zapaśniczek. Na starcie zabraknie czwartego olimpijczyka, wracającego po kontuzji Łukasza Banaka (120kg). – Łukasz dwa tygodnie temu miał zabieg prawego łokcia i raczej nie wystąpi w tych zawodach. Będzie na miejscu i zamierza obserwować rywalizację zapaśników. Na macie zobaczymy go dopiero prawdopodobnie w Dortmundzie – mówi Kłosek. Dla naszych olimpijczyków zawody w Raciborzu będą jednym z etapów przygotowań do IO. – W Raciborzu zamierzam przede wszystkim spokojnie powalczyć. Może stoczę jedną, może kilka walk. Nie ma presji, nie wiem na co mnie teraz stać. Nie chcę się "wystrzelać" lub złapać  formę za wcześnie. Ona powoli się buduję, a do najważniejszej imprezy w tym czteroleciu zostało jeszcze trochę czasu – powiedział dla TylkoIgrzyska.pl Damian Janikowski.

Dla pozostałych naszych reprezentantów weekendowe zawody to początek drogi do Rio. To właśnie tutaj będą mieli szansę pokazać się trenerom kadry i zgłosić aspiracje do reprezentacji na następne Igrzyska.

– Liczę na naszych młodych zapaśników oraz na tych bardziej doświadczonych, którym nie udało się zakwalifikować na IO. Kobiety po IO mają Mistrzostwa Świata Seniorek. Są też Akademickie Mistrzostwa Świata. Dla nas będzie to też ostatni test organizacyjny przed Mistrzostwami Europy Kadetów, które w lipcu odbędą się w Katowicach. Dlatego uważam, że warto w tych zawodach zaprezentować się z jak najlepszej strony – ma nadzieję Kłosek. W kadrze po przewie związanej z dyskwalifikacją powróciła brązowa medalistka mistrzostw świata kobiet w kat. 55kg Anna Zwirydowska. To właśnie w 2008 roku podczas tej imprezy nasza zapaśniczka została przyłapana na dopingu po zdobyciu brązowego medalu w Tokio.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na turniej do Raciborza. Wstęp na zawody jest bezpłatny. To ostatnia okazja na zobaczenie na żywo naszych olimpijczyków i wsparcie ich przed najważniejszą imprezą w ich karierze.

Słów kilka o Władysławie Pytlasińskim: urodzony 26 lipca 1863 w Warszawie − polski zapaśnik, mistrz świata w zapasach, trener, z zawodu rzeźnik. Sławę zapaśniczą zdobył w Szwajcarii, gdzie przebywał od 1880 pracując jako mechanik. W 1890 wrócił do kraju i występował w cyrku Cinizellego. W latach 1892-1901 odnosił sukcesy w wielu miastach (był mistrzem Wrocławia, Moskwy, Sankt Petersburga), a w 1900 zdobył w Paryżu tytuł Mistrza Świata.

Po wycofaniu się z czynnego życia zawodowego w 1904, został działaczem sportowym. Założył w Odessie szkołę atletyczną, którą w 1913 przeniósł do Łodzi. Nie przyjął propozycji wyjazdu do Ameryki, a w 1919 otrzymał złoty Krzyż Zasługi za złożenie do Skarbu Państwa wszystkich złotych nagród. Zmarł 10 listopada 1933 roku.
W weekend na łamach naszego portalu pojawi się relacja foto-wideo z dwóch dni imprezy. Nasz portal został Patronem Medialnym tego turnieju.

Poniżej podajemy kraje oraz składy reprezentacji Polski, które będą uczestniczyły w obu turniejach. Program Zawodów na plakacie imprezy na dole strony.

Memoriał PYTLASIŃSKIEGO – 18 krajów
BIAŁORUŚ, CHILE, CZECHY, DANIA,EGIPT, Białoruś GRODNO, JAPONIA, KYRGIZJA, MAROKO, NIEMCY, POLSKA, ROSJA, TUNEZJA, TURCJA, UKRAINA, WENEZUELA, WĘGRY, WŁOCHY

Skład Reprezentacji Polski:
1. 55 kg – Łoś Mariusz, Agros Zamość
2. 60 kg – Barsegjan Edward, Cartusia Kartuzy
3. 60 kg – Serkowski Jakub, Cartusia Kartuzy
4. 60 kg – Bernatek Mateusz, AKS Piotrków Tryb.
5. 60 kg – Tejchman Dawid, Unia Racibórz
6. 60 kg – Tracz Michał, Śląsk Wrocław
7. 60 kg – Sikora Dominik, Sobieski Poznań
8. 66 kg – Melkumov Edgar, AKS Piotrków Tryb.
9. 66 kg – Kareciński Dawid, Śląsk Wrocław
10. 66 kg – Świerk Tomasz, Śląsk Wrocław
11. 66 kg – Wanke Mateusz, Unia Racibórz
12. 66 kg – Wanke Grzegor,z ZKS Miastko
13. 66 kg – Furgał Mariusz, Wisłoka Dębica
14. 66 kg – Walczak Amadeusz, Unia Racibórz
15. Charzewski Sylwester, Zagłębie Wałbrzych
16. 74 kg – Babayan Edgar, Sobieski Poznań
17. 74 kg – Tim Jakub, Sobieski Poznań
18. 74 kg – Kwit Julian, Śląsk Wrocław
19. 74 kg – Wolny Mateusz, Unia Racibórz
20. 74 kg – Stępień Daniel, Legia Warszawa
21. Bańczyk Krzysztof, Unia Racibórz
22. 84 kg – Janikowski Damian, Śląsk Wrocław
23. 84 kg – Michalik Tadeusz, Sobieski Poznań
24. 84 kg – Kępski Piotr, AKS Piotrków Tryb.
25. 84 kg – Formela Krystian, Cartusia Kartuzy
26. 96 kg – Grzybicki Radosław, AKS Piotrków Tryb.
27. 96 kg – Olejniczak Marcin, Sobieski Poznań
28. 96 kg – Fedorowicz Damian, Agros Żary
29. 96 kg – Kroczak Aleksander, Budowlani Olsztyn
30. 120 kg – Błoński Kamil, Unia Racibórz

Turniej POLAND OPEN – 17 krajów
BIAŁORUŚ, CZECHY, EGIPT, FRANCJA, IZRAEL, KANADA, KAZACHSTAN, KOLUMBIA, ŁOTWA, POLSKA, ROSJA,SŁOWACJA, TUNEZJA, UKRAINA, WENEZUELA, WĘGRY, WIELKA BRYTANIA

Skład reprezentacji Polski:
1. 48 kg – Matkowska Iwona, MLKS Agros Żary
2. 48 kg – Łukasiak Anna, AZS AWF Warszawa
3. 48 kg – Michałek Aleksandra, CSiR Dąbrowa Górnicza
4. 48 kg – Głąb Angelika, MKS Cement Gryf Chełm
5. 48 kg – Kędrak Monika, MKS Cement Gryf
6. 55 kg – Krawczyk Katarzyna, MKS Cement Gryf Chełm
7. 55 kg – Zasina Roksana, ZTA Zgierz
8. 55 kg – Omilusik Ilona, ULZKS Heros Czarny Bór
9. 55 kg – Zwirydowska Anna, ZTA Zgierz
10. 55 kg – Michalik Marzena, WKS Grunwald Poznań
11. 59 kg – Horoszko Marzena, MOSM Tychy
12. 59 kg – Król Agnieszka, LKS Dąb Brzeźnica
13. 63 kg – Michalik Monika, MGLKS Orlęta Trzciel
14. 63 kg – Grabowska Paulina, ZTA Zgierz
15. 67 kg – Gałązka Andżelika, WKS Grunwald Poznań
16. 72 kg – Wieszczek – Kordus Agnieszka, WKS Grunwald Poznań

 

Bartłomiej Czaja

źródło: www.tylkoigrzyska.pl

 

oprac /p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here