Racibórz świętował jubileusz 20-lecia współpracy

20-lecie współpracy z miastem Roth oraz 10-lecie z miastem Leverkusen oraz Kaliningradem świętował Racibórz w RCK (zdjęcia). W uroczystościach jubileuszu wzięli udział także przedstawiciele innych miast partnerskich.

Do podpisania umowy partnerskiej z Roth doszło 19 września 1992 roku z inicjatywy m.in. p. Herberta Notzonia, Krystyny Wyszkon i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.
– Dobrze pamiętam pierwszy Zjazd Raciborzan w sierpniu 1998 roku, na który do naszego miasta przyjechało wielu znakomitych gości z rożnych stron Polski i z zagranicy. To właśnie wtedy zakiełkowała inicjatywa nawiązania kolejnego partnerstwa z Leverkusen – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Do podpisania umowy o współpracy doszło między miastami 18 marca 2002 roku. W tym samym czasie na kanwie spotkania przedstawicieli biznesu i samorządu deklaracje o współpracy podpisały Racibórz i rosyjski Kaliningrad.

- reklama -

W ramach współpracy z miastami partnerskimi zorganizowano szereg imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i ekologicznym. Partnerstwo – pioniersko zapoczątkowane przez samorządy – rozwinęło się na jego dalsze szczeble: placówki oświatowe, kulturalne i sportowe. – Poprzez dobrą współpracę na szczeblu samorządowym stabilizujemy relacje między naszymi narodami, również  w poszerzonej Unii Europejskiej. Najlepszym tego przykładem są zorganizowane w Polsce Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, gdzie po braku awansu polskiej reprezentacji do ćwierćfinałów, kibicujemy nadal wszystkim Polakom, grającym nawet w innych reprezentacjach – mówił Mirosław Lenk.

Podczas uroczystości oficjalnie podpisano deklaracje kontynuowania zawartej przed laty współpracy. – Kiedy przystępowaliśmy do współpracy, nie należeliśmy jeszcze ani do Unii Europejskiej, ani do NATO, wiele się od tamtej pory zmieniło, więc mam też nadzieję, że i ta współpraca nabierze nowego wymiaru – stwierdził prezydent Raciborza.

Na to samo liczą partnerzy. – Dzisiejsza uroczystość przypieczętowuje nasze wspólne plany na przyszłość. Mamy cudowną współpracę, nie tylko w obszarze kulturalnym i wymian polsko-niemieckich pomiędzy szkołami, ale również na płaszczyźnie politycznej – zapewniał Reinhard Buchhorn, nadburmistrz Leverkusen.

W raciborskim Gimnazjum nr 3 na wymianie przebywają akurat uczniowie ze szkoły w Roth. – Stanowisko burmistrza objąłem dopiero w ubiegłym roku, ale jest mi bardzo miło, że mogę kontynuować tę współpracę. Bardzo się cieszę z jej wszystkich płaszczyzn, ale szczególnie z tej szkolnej, bo stawiam na młodzież – mówił Ralph Edelhäußer, burmistrz Roth.

Podczas uroczystości prezydent Mirosław Lenk wyróżnił także osoby, ktore przyczyniły się do rozwoju kontaktów pomiędzy partnerskimi miastami. Odebrali je przedstawiciele instytucji: Koła Terenowego DFK nr 1 Racibórz – Centrum, Radia Mittendrin, Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, Raciborskiego Centrum Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Archiwum Państwowego oddział w Raciborzu, Gimnazjum Nr 1 w Raciborzu, Gimnazjum Nr 2 w Raciborzu, Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej – Centrum Młodzieżowe Przystań w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Racibórz – Markowice.

Jubileusz zakończył program artystyczny – w sali widowiskowej RCK wystąpiły m.in. zespoły miast partnerskich – Concertino z Leverkusen oraz Stadtjugendkapelle z Roth.

/s/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj