Ślady – wystawę malarstwa i rysunku Soni i Ireneusza Botorów można już oglądać w zamkowym Domu Książęcym Tematem prac artystów jest ginąca architektura miejska i pałacowa historycznego obszaru Górnego Śląska.
Ta wystawa łączy w sobie sztukę i autorski dokument, który powstaje od początku lat 90. do dziś. Autorów – uznanych twórców, którzy wystawiali swoje prace w licznych galeriach i muzeach w Polsce oraz za granicą, połączyła w zamyśle chęć zwrócenia uwagi na dziedzictwo kulturowe wyższego rzędu niż twory plebejskie, robotnicze czy ludowe. Chęć pokazania kultury wysokiej, która w PRL-u nie miała szczęścia do decydentów. Niszczała zapomniana. Wzbudzała zachwyt nielicznych. Nie była promowana. Tymczasem to prawdziwe, wspaniałe dziedzictwo górnośląskiej sztuki, historii, cywilizacji.
– Byliśmy tym zachwyceni – mówią wprost Sonia i Ireneusz Botorowie. Fotografowali cenne obiekty, sięgali po ich przedwojenne widoki, a potem – ujmując w artystyczną formę – utrwalali je na płótnie. – Stworzyliśmy jakość opartą na dokumentacji fotograficznej. Byliśmy pierwsi. Nikt dotąd nie zrealizował takiego projektu – dodają.
10 lipca artyści gościli na raciborskim Zamku, przygotowując ekspozycję dla zwiedzających. Każdy mieszkaniec historycznego Górnego Śląska znajdzie tu znane sobie wątki. Wśród akwareli jest bowiem Zamek w Raciborzu, pocysterskie opactwo w Rudach oraz pałac w Krowiarkach. Są także Głogówek, Cieszyn, Opole, Mikołów, Nysa i wiele innych zakątków. Cały zbiór liczy dwieście prac pozwalających odbyć fascynującą podróż po górnośląskim krajobrazie, zwiedzając przy okazji wnętrza dawnej piastowskiej siedziby, w której historia Górnego Śląska, można rzec, się zaczęła.
Wystawa miała swoją premierę w Muzeum Śląskim w Katowicach (1999), które też wydało okolicznościowy katalog. Potem odwiedziła m.in. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Miejskie w Nysie, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu. Teraz przyszła kolej na Zamek w Raciborzu, który jeszcze cztery lata temu, kiedy wystawa małżeństwa Botorów wzbudzała już zachwyt, tkwił jeszcze w ruinie. – Cieszymy się, że raciborski Zamek ożył. Że jest tu nowe życie. Jest to obiekt o niezwykle szlachetnych proporcjach – przekonują.
Wystawę "Ślady" można oglądać codziennie w godzinach otwarcia zamku – od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.