WFOŚiGW w Katowicach przeznaczy w tym roku prawie 12 milionów złotych dla 22 gmin z województwa śląskiego realizujących obszarowe programy ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza do atmosfery z budynków mieszkalnych.
Wśród gmin ubiegających się w Funduszu o tego rodzaju wsparcie, jedną z największych dofinansowań uzyskało miasto Bielsko – Biała, gdzie do końca 2012 roku zaplanowano wymianę 150 przestarzałych pieców opalanych węglem w indywidualnych domach. Będzie to kolejny etap wdrażania kompleksowego programu ograniczania niskiej emisji w mieście.
Do tej pory w jego ramach zmodernizowano 650 kotłowni w budynkach jednorodzinnych, co pozwoliło zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza nad Bielskiem o ponad 4 tys. ton rocznie.
Teraz, dzięki udzielonej Gminie przez Zarząd Funduszu preferencyjnej pożyczce w wysokości 750 tys. zł, mieszkańcy mogą otrzymać dotacje w wysokości ok. 5 tys. złotych na likwidację u siebie starych kotłów węglowych lub pieców kaflowych i wymienić je na źródła gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub atestowane ekologiczne kotły retortowe.
Katowicki Fundusz już dziesięć lat temu – jako pierwszy w kraju – wprowadził tego rodzaju dofinansowanie z publicznych środków dla indywidualnych właścicieli domów.
Od tego czasu samorządy z woj. śląskiego, po opracowaniu i zatwierdzeniu przez radę gminy obszarowego programu ograniczenia niskiej emisji, mogą ubiegać się o uzyskanie preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW pozwalającej, dofinansować w formie dotacji dla właścicieli domów jednorodzinnych, wymianę przestarzałych, nieekologicznych pieców.
Z tego rodzaju wsparcia skorzystało już ok. 70 gmin, w 50 przewidziano zastosowanie odnawialnych źródeł energii, głównie instalacji solarnych. Ze środków Funduszu na te działania wydano ok. 150 mln zł.
/źródło: www.wfosigw.katowice.pl//
/oprac. ma/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".