Podróże z Pyzą po polskich dróżkach

0
Drugi miesiąc Europejskiego Lata z Biblioteką rozpoczęto Dniem Polskim (zdjęcia). Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć odbyli podróż z Pyzą po polskich dróżkach – bohaterką książki Hanny Januszewskiej.

Pyza wędrowała po znanych i mniej znanych zakątkach Polski. Zwiedziła m.in. Chęciny, a tam zamek oraz Jaskinię Raj, Studio Filmowe w Bielsku Białej, Zamek Książ, Poznań, ZooSafari w Swierkocinie /k Gorzowa Wielkopolskiego, Kruszwicę, gdzie Popiela myszy zjadły a także urocze zakątki Mazur. W trakcie zwiedzania czytano dzieciom legendy związane z omawianym miejscem np. będąc w Poznaniu przytoczono legendę o Poznańskich Koziołkach. Po prezentacji nastąpiła chwila nauki. Dzieci uczyły się tańczyć Poloneza – reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego. Instruktorem była Gabriela Materzok – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku, która poza obowiązkami prowadzi zespoły taneczne:  „Tworkowskie Dęby” oraz „Sanssouci”.

- reklama -

 

 

W trakcie zajęć dzieci mały okazję poznać gry i zabawy podwórkowe, których znajomość obowiązywała w latach 60-tych i 70-tych XX wieku w PRL-u na każdym podwórku. W obejściu Biblioteki dziewczynki grały w Klasy, skakały w gumę oraz na skakance. Chłopcy natomiast grali w Kapsle. Wspólnie grano w Łapanie- Klaskanie oraz w Pomidora. Na zakończenie przypomniano uczestnikom zajęć, którzy doskonale znają Smerfy, Pokemony oraz Boba Budowniczego bohaterów polskich dobranocek: Bolka i Lolka, Reksia, Koziołka Matołka, Kota Filemona i Bonifacego oraz Misia Uszatka. A wszystko to pod przewodnictwem Pyzy. Tradycyjna kluska – pyza zagościła również na talerzach dzieci.

/biblioteka/

 

————————————————————-


Polecamy również:

 

Nauka i zabawa podczas Dnia Niemieckiego w bibliotece

W raciborskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach Europejskiego Lata z Biblioteką. Tym razem odbył się tam Dzień Niemiecki (zdjęcia), podczas którego dzieci i młodzież poznały kulturę i język niemiecki. 

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here