Pyza wędrowała po znanych i mniej znanych zakątkach Polski. Zwiedziła m.in. Chęciny, a tam zamek oraz Jaskinię Raj, Studio Filmowe w Bielsku Białej, Zamek Książ, Poznań, ZooSafari w Swierkocinie /k Gorzowa Wielkopolskiego, Kruszwicę, gdzie Popiela myszy zjadły a także urocze zakątki Mazur. W trakcie zwiedzania czytano dzieciom legendy związane z omawianym miejscem np. będąc w Poznaniu przytoczono legendę o Poznańskich Koziołkach. Po prezentacji nastąpiła chwila nauki. Dzieci uczyły się tańczyć Poloneza – reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego. Instruktorem była Gabriela Materzok – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku, która poza obowiązkami prowadzi zespoły taneczne: „Tworkowskie Dęby” oraz „Sanssouci”.
W trakcie zajęć dzieci mały okazję poznać gry i zabawy podwórkowe, których znajomość obowiązywała w latach 60-tych i 70-tych XX wieku w PRL-u na każdym podwórku. W obejściu Biblioteki dziewczynki grały w Klasy, skakały w gumę oraz na skakance. Chłopcy natomiast grali w Kapsle. Wspólnie grano w Łapanie- Klaskanie oraz w Pomidora. Na zakończenie przypomniano uczestnikom zajęć, którzy doskonale znają Smerfy, Pokemony oraz Boba Budowniczego bohaterów polskich dobranocek: Bolka i Lolka, Reksia, Koziołka Matołka, Kota Filemona i Bonifacego oraz Misia Uszatka. A wszystko to pod przewodnictwem Pyzy. Tradycyjna kluska – pyza zagościła również na talerzach dzieci.
/biblioteka/
————————————————————-
Polecamy również:
Nauka i zabawa podczas Dnia Niemieckiego w bibliotece
W raciborskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach Europejskiego Lata z Biblioteką. Tym razem odbył się tam Dzień Niemiecki (zdjęcia), podczas którego dzieci i młodzież poznały kulturę i język niemiecki.