Promocja monografii wsi Bolesław [WIDEO 2]

2

AKTUALIZACJA [pełna relacja WIDEO]  Blisko 150 osób uczestniczyło w spotkaniu z autorką monografii Bolesławia – Urszulą Prochaska-Burek Autorka monografii objęła swym zainteresowaniem wiele płaszczyzn życia wsi.

Zobacz fotorelację>>

- reklama -

 

 

Cyprian Kamil Norwid napisał: "Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło." – takimi słowami autorka Urszula Prochaska – Burek, rozpoczęła autorskie spotkanie poświęcone monografii Bolesławia. Żyjąc tu i teraz, wpatrzeni w przyszłość, nie możemy zapominać o przeszłości, o wielowiekowej spuściźnie naszych przodków. Ta scheda, dla mnie korzeniami głęboko osadzonymi w bolesławskiej ziemi, ma szczególny wymiar i znaczenie (…) Z wielką radością dzielę się ty, co warte jest odkrycia, ale też i ocalenia – czytamy we wstępie książki.  

 

 

 

 

 

Przedstawiona do recenzji praca nie świeci blaskiem cudzych badań, lecz ma charakter wybitnie materiałowy, może w przyszłości stać się niezastąpionym źródłem wiedzy dla badaczy różnych dyscyplin naukowych; historyków, etnografów, folklorystów… Autorka monografii objęła swym zainteresowaniem wiele płaszczyzn życia wsi. Przedstawiła dzieje Bolesławia od prehistorii do czasów współczesnych, podając wiele niepublikowanych do tej pory faktów z okresu II wojny światowej i czasów powojennych (…) Obfitość i szczegółowość faktów musi budzić podziw i uznanie (…) Wielką zasługą autorki jest to, że spisując przez lata informacje z życia wsi, ocaliła od zapomnienia takie fakty, które nie zarejestrowane odeszłyby wraz z najstarszymi mieszkańcami w zapomnienie… – mówiła na spotkaniu recenzentka monografii – Kornelia Lach.

 

 

 

 

 

Promocja monografii wsi Bolesław – cz. 1 Opublikowane przez raciborz_com_pl

Promocja monografii wsi Bolesław – cz. 2 Opublikowane  przez raciborz_com_pl
 

 

 

Współautorką części językowej jest Marcela Szymańska. Autorka dziękowała również osobom, które przyczyniły się do powstania książki: Dorocie Klossek (tłumaczenie dokumentów z j.niemieckiego), ks.Henrykowi Wyciskowi (za udostępnienie dokumentów parafialnych), Krystynie Ługowskiej (korekta i pomoc w opracowaniu), Marianowi Lasak.

Na spotkaniu w dniu 17 sierpnia 2012, zorganizowanym w świetlicy środowiskowej w Bolesławiu obecny był wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, poprzedni wójtowie Leon Fulneczek i Wilhelm Wolnik, autorzy monografii innych miejscowości, proboszcz parafii ks. Henryk Wycisk, licznie zgromadzeni mieszkańcy  a także Grzegorz Wawoczny, który na zlecenie Gminy Krzyżanowice (w ramach projektu dofinansowanego przez EU) książkę wydał.

//i/

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here