Wydarzenia jakie miały miejsce podczas powodzi w 1997 i 2010 roku potwierdziły, że równie ważne co budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz systemów wczesnego ostrzegania, jest również wyszkolenie i wyposażenie w odpowiedni sprzęt służb ratowniczych.
Dlatego też miasta Racibórz oraz Krawarz wystąpiły do Funduszu Mikroprojektów o dofinansowanie własnych projektów, które mają zapewnić pełną skuteczność prowadzonych działań, a tym samym właściwe bezpieczeństwo mieszkańców.
– W projekcie uczestniczą cztery jednostki OSP z terenu Raciborza: z Sudoła, Markowic, Miedoni i Brzezia. Strażacy zostali wyposażeni w torby ratownicze PSP R1, deski ratunkowe wraz z zestawem szyn oraz defibrylatory AED. Bardzo się cieszymy, bo nowego sprzętu nigdy za wiele – mówił asp.sztab. Stefan Kaptur, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu.
Cele projektu Miasta Racibórz „Bezpieczeństwo bez granic” są jasne: skuteczność działań w przypadku zdarzeń, w których niezbędna będzie szybka pomoc, ma być jeszcze wyższa. – Celem projektu jest podniesienie poziomu wyszkolenia i wyposażenia w sprzęt jednostek ochotniczych straży pożarnych w mieście Racibórz w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poprawa skuteczności działań w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń – tłumaczy Stanisław Mrugała, kierownik Miejskiego Centrum Reagowania i Ochrony Ludności w Raciborzu.
W ramach projektu 19 września na raciborskim rynku Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Miasta Krawarz podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami pomiędzy miastami partnerami projektu. – To wspólne działanie w zakresie przeciwdziałania klęskom powodziowym jest dla nas szczególnie ważne – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. – I to zarówno w zakresie wczesnego ostrzegania, jak i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Niezwykle ważnym elementem jest też gotowość do działania i pomocy naszych służb. Dlatego myślę, że tego typu projektu temu najlepiej służą. Pierwszy wspólny projekt dotyczy zakupu wozów strażackich pomocnych podczas powodzi, a ten obecny skupia się na lżejszym sprzęcie i szkoleniach – mówił prezydent Raciborza.
Andreas Hahn, starosta Krawarza deklarował, że oba miasta już myślą o kolejnych projektach. – Cieszę się, że podobnie myślimy, mamy podobne pomysły, a najważniejsze, że obu stronom zależy. Myślę, że to dobre porozumienie możemy rozszerzyć na kolejne płaszczyzny, już myślimy o realizacji kolejnych projektów. Ponieważ rzeka Opawa przysparza nam sporo problemów, a Krawarz leży na terenie zalewowym, rozważamy walkę o dofinansowanie choćby specjalistycznych łodzi motorowych – mówił Andreas Hahn, starosta Krawarza.
W ramach projektu na raciborskim rynku odbyły się również pokazy pierwszej pomocy z użyciem sprzętu medycznego w wykonaniu strażaków i ratowników z Raciborza i Krawarza. – Będę oceniał ich umiejętności. Są scenariusze określające gotowe algorytmy działania – mówił Piotr Krużołek, prezes powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W ramach projektu zaplanowano i przeprowadzono kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dla 16. strażaków ochotników z Raciborza oraz szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED. Całkowita kwota mikroprojektu wynosi ponad 35 tys. euro, dofinansowanie z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia sięgnęło 85 proc.