
Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym (zdjęcia) został zorganizowany po raz czwarty przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Udział w nim wzięło 46 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.
18 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu w Bibliotece na Rynku w Raciborzu spotkali się uczniowie posiadający wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. Organizując turniej Biblioteka zaprosiła do współpracy Komendę Powiatową Policji w Raciborzu, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu oraz Polski Związek Motorowy w Raciborzu. Dzięki temu zmagania uczestników odbyły się w oparciu o poprawne merytorycznie pytania turniejowe.

Ogółem w Turnieju wzięło udział 46 uczniów w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum zarówno z miasta Racibórz, jak i z powiatu. Jury w składzie: przewodnicząca Małgorzata Szczygielska, Grzegorz Mederski, Mirosław Szymański, Daniel Bartusik oraz Andrzej Kozak, po dogrywce wyłoniło zwycięzców, dla których nagrody ufundowali Urząd Miasta Racibórz oraz Starostwo Powiatowe. Nagrody wręczał osobiście prezydent miasta Racibórz, Mirosław Lenk.
Wyniki Turnieju:
KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA:
Klasyfikacja indywidualna
I miejsce – Mateusz Pawłowski
II miejsce – Julia Mokry
III miejsce – Dominik Depta
Klasyfikacja szkół
I miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa w Budziskach
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13 w Raciborzu
III miejsce – ZSP – SP w Samborowicach
KATEGORIA GIMNAZJUM:
Klasyfikacja indywidualna
I miejsce – Aleksander Ostrowski
II miejsce – Szymon Rusok
III miejsce – Radosław Rąpała
Klasyfikacja szkół
I miejsce – Gimnazjum nr 2 w Raciborzu
II miejsce – ZSOiT – Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej
III miejsce – Gimnazjum w Kornowacu
/p/






![Nocne rozgrywki na zakończenie ferii na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-grami-bez-pradu-gry-planszowe-stacja-mlodych.jpg)






![Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA] Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/slosg-straz-graniczna-krwiodawstwo.jpg)
![Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych [ZDJĘCIA] Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/komiksowe-ferie-biblioteka.jpg)
![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)