Raciborscy twórcy i mecenasi kultury nagrodzeni

W Raciborskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość z okazji Święta Animatora Kultury (zdjęcia) . W tym roku prezydent za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wyróżnił pięć osób.

 

- reklama -

W kategorii "Twórca Kultury: nagrodę otrzymał:

Wiesław Grąziowski – plastyk, który zajmuje się głównie rysunkiem oraz malarstwem. Jego ulubioną techniką jest łączenie piórka i akwareli, a główną tematyką obrazów jest architektura. Ostatnie wystawy z udziałem artysty to: "Kartki z podróży", zrealizowana w 2010 roku w Głubczycach oraz w 2011 roku "Bon voyage" zaprezentowana w Raciborskim Centrum Kultury. Wiesław Grąziowski prowadzi własną pracownię plastyczną wydając albumy, teczki grafik oraz reprodukcje przedstawiające zabytki miast całej Polski, Budapesztu i Pragi. Tworząc i wystawiając swoją twórczość promuje nasze Racibórz w kraju jak i poza jego granicami.

W kategorii "Animator Kultury" nagrody otrzymali:

Stanisław Biel – prezes Zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej. W 2000 roku RIG zainicjowała imprezę charytatywną – przedsięwzięcie o charakterze kulturalno-artystycznym pn. "Gwiazdka Serc", która od tej pory realizowane jest każdego roku. Wydarzenie wpisane jest do Rocznego Kalendarza Imprez Kulturalnych Raciborza. Przedsięwzięcie wzbogaca ofertę kulturalną miasta, promuje Racibórz, popularyzuje kulturę ziemi śląskiej, kulturę polską. Cieszy się popularnością i znacznym zainteresowaniem ze strony miejscowych odbiorców jak również gości przybyłych do Raciborza na tę okoliczność. Stanisław Biel podejmuje liczne działania, dzięki którym "Gwiazdka Serc" realizowana jest corocznie.

Marek Mansz – jest instruktorem w Raciborskim Centrum Kultury, prowadzi warsztaty średniowieczne, spotkania rzemieślnicze oraz klub miłośników gier bitewnych i fantastyki "Wataha". Jest inicjatorem i koordynatorem Gry Miejskiej, która z udziałem mieszkańców odbyła się pod nazwami "Poszukiwanie Racibora"  i "Superbohaterowie". Współuczestniczył w realizacji ciekawych imprez artystycznych, których organizacja możliwa była dzięki pozyskanym środkom unijnym. Jest także koordynatorem działań raciborskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od kilku lat mieści się w RCK.

Andrzej Rosół – dyrygent i kierownik artystyczny Raciborskiej Orkiestry Kameralnej propagujący w środowisku raciborskim wysoką kulturę muzyczną poprzez inicjowanie wielu wydarzeń z zakresu muzyki klasycznej. Jego szczególnym osiągnięciem jest szerokie propagowanie twórczości raciborskiego kompozytora Arnolda Ludwiga Mendelssohna. Jako pierwszy w Polsce dokonał nagrania jego muzyki na płycie CD. Założyciel "Kwartetu Bramy Morawskiej", zespołu promującego Racibórz i nasz region. Aktywnie działa w środowisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, czego owocem są koncerty z udziałem studentów.

Jolanta Sienkiewicz – kierownik Filii nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla. Działa wśród mieszkańców dzielnicy Ostróg, aktywnie współpracuje ze szkołami i przedszkolami. Jednak na wyjątkowe uznanie zasługuje jej współpraca z Zespołem Szkół Specjalnych w Raciborzu oraz Przedszkolem Nr 24 z Oddziałami Integracyjnym i Specjalnym. Z dużym zaangażowaniem stara się każdorazowo włączyć niepełnosprawnych uczniów i przedszkolaków do wszystkich podejmowanych przez siebie inicjatyw. Wszystkie te działania służą integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Oprócz imprez organizowanych w bibliotece stara się również docierać z książką do grup odbiorców, które mają problem z dotarciem do filii. Ciekawą inicjatywą laureatki był również kurs języka migowego, który zorganizowała wspólnie z niesłyszącym pracownikiem Biblioteki dla młodych czytelników.

 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj