Bogusław Grzesik gościem honorowym Dni Nauki i Techniki

0

Już po raz piąty na Zamku Piastowskim ruszyły Dni Nauki i Techniki (zdjęcia). Uroczyście otworzyła je prezes stowarzyszenia Skala, Ludwika Wojtak.  Jak co roku na uczestników czekają ciekawe wykłady i prezentacje.

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpoczęły się Dni Nauki i Techniki. Impreza zorganizowana została już po raz piąty. Z okazji skromnego jubileuszu Jan Kalabiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego krótko przedstawił historię powstania tej ciekawej inicjatywy. – Wszystko zaczęło się od współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach i profesorem Bogusławem Grzesikiem. Pracowałem wówczas w Zespole Szkół Mechanicznych i zabierałem moich uczniów na seminaria do Gliwic. Kiedy przeszedłem na emeryturę chciałem zrobić coś ciekawego i wpadłem na pomysł organizacji właśnie Dni Nauki i Techniki. Udałem się wówczas na rozmowę do profesora. Uzyskałem jego wsparcie i pomoc, która trwa do dziś – mówił Jan Kalabiński. Profesor Bogusław Grzesik był obecny podczas uroczystego otwarcia imprezy. Od prezydenta miasta, Mirosława Lenka oprócz podziękowań otrzymał również drobny upominek. – Z wszystkich stron słyszymy, że młodzież nie chce się kształcić na kierunkach technicznych. Nie jest to prawdą. Na Politechnice Śląskiej mamy mnóstwo absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Są to świetni studenci – mówił profesor Grzesik.

- reklama -

 

 

Przez dwa dni Racibórz gościł będzie przedstawicieli świata nauki z Geo-Planet PAN oraz kierownictwo Eduscience IGF PAN w Warszawie. Uczestnicy imprezy mogą wysłuchać ciekawych wykładów przygotowanych i zaprezentowanych przez przedstawicieli pięciu instytutów wchodzących w skład Konsorcjum Geo- Planetu, którzy na co dzień tworzą naukę w swych dyscyplinach – sejsmologii, hydrologii, wulkanologii, astrofizyce, fizyce morza oraz badaniach geodezyjno – geodynamicznych. Pierwszego dnia przed publicznością wystąpili Jan Kalabiński, który opowiedział zebranym o historii i działalności Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu oraz Tadeusz Arant, który wytłumaczył zebranym jak działa aparatura służąca do monitoringu sejsmicznego. Ponadto jak co roku można zwiedzić wystawę technicznych osiągnięć raciborskich szkół. Ekspozycje zostały przygotowane w murach Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.

 

Druga część Dni Nauki i Techniki odbędzie się w piątek, 26 października również na Zamku Piastowskim. Program:
 
9:30 – Prezentacja Geo-Planetu – mgr inż. Agata Szczegielniak IGF PAN  Warszawa
10:00 – 10:30 – Badania geodezyjno-geodynamiczne w LG w Książu, prof. Marek Kaczorowski, Centrum Badań Kosmicznych PAN
10:40 – 11:20 – Wybrane metody pomiarowe natężenia przepływu i pola prędkości chwilowej wody w rzekach – dr Robert Bialik, IGF PAN
12:00 – 12:30 – Fotoluminescencja wód morskich – dr Violetta Drozdowska, Instytut Oceanologii PAN Sopot
12:35 – 13:35 – Powstanie i oznaczanie wieku skał wulkanicznych – mgr Michał Banaś, Instytut Nauk Geologicznych PAN

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here