Wiemy już, kto pojedzie na tygodniowe wczasy do Lądka Zdroju

Co można zrobić, aby powiat raciborski miał lepsze rozwiązania komunikacyjne i ścieżki rowerowe? – na to pytanie musieli odpowiedzieć Czytelnicy, którzy wzięli udział w konkursie. Do wygrania był tygodniowy pobyt w Lądku Zdroju.

Portal raciborz.com.pl przygotował dla swoich czytelników konkurs, w którym do wygrania były siedmiodniowe wczasy oraz weekend w Domu Wczasowym "Wanda – Rybniczanka" w Lądku Zdroju dla dwóch osób. Osoby, które wzięły w nim udział musiały odpowiedzieć na pytanie: Co można zrobić, aby powiat raciborski miał lepsze rozwiązania komunikacyjne i ścieżki rowerowe? Nadesłano mnóstwo ciekawych prac.

- reklama -

 

 
DW Wanda, DW Rybniczanka
ul. Paderewskiego 5
57-540 Lądek-Zdrój
[email protected]
tel 74 8146272

 

Natalia Berezowska

– wygrała tygodniowy pobyt dla dwóch osób w DW "Wanda-Rybniczanka"

– nocleg w pokoju z pełnym węzłem sanitarnym
– wyżywienie (trzy posiłki dziennie)
– 7 zabiegów w Zakładzie Przyrodoleczniczym
– konsultacje z lekarzem balneologiem
– możliwość korzystania (za dodatkową opłatą) z wycieczek organizowanych przez miejscowe Biura Turystyczne.

Odpowiedź konkursowa:
Na pytanie o ścieżki rowerowe, od razu nasuwa się widok ścieżek na wałach zaczynających się od parku zamkowego, biegnące po Rafako. Rowerzystów mnóstwo, ale jest to ścieżka typowo rekreacyjna. Gorzej ze ścieżkami, które mają ułatwić rowerzystom przejazd z innych dzielnic do Centrum czy też poruszanie się w ścisłym Centrum. Brakuje tych ścieżek, widocznych oznakowań, czy ścieżka rowerowa to już miejsce dla rowerzystów czy przechodniów. Pierwszym działaniem powinna być akcja uświadamiająca (plakaty, billboardy, ulotki) i pokazująca, iż ścieżki rowerowe są dla rowerzystów, nie przechodniów. Ludzie, najczęściej starsze osoby, nie wiedzą, że wzdłuż ulicy ciągnie się ścieżka rowerowa i twardo jadą ulicą. Straż miejska mogłaby zająć się takimi przypadkami, najpierw upomnienie, później kara. Następnie stworzyć, to co w większych miastach świetnie prosperuje -wypożyczalnie rowerów miejskich, które są dostępne w najbardziej uczęszczanych miejscach (Urzędy, PWSZ itp.) na zasadzie kart chipowych, rejestrujących czas, dane osoby korzystającej, aby każdy raciborzanin a także osoba przyjezdna (studenci itp.) mięli do nich dostęp. Umożliwi to bezpieczne pozostawianie roweru, bez obawy o kradzież. Nawiązując do bezpiecznego "parkowania" to moim zdaniem powinno powstać więcej miejsc przechowywania rowerów – różnego rodzaju zadaszenia, stojaki. Dobrą rzeczą byłoby także zorganizowanie bazy danych o odnalezionych rowerach. Podczas opadów śniegu, trasy rowerowe powinny być odśnieżane. Powiat raciborski ma już mapy z układami dróg rowerowych, ale powinien on być bardziej dostępny. Wracając do bezpieczeństwa powinna powstać ciągła trasa rowerowa, a nie ?kawałki? w tym przejazdy przez jezdnie oraz dwukierunkowe ścieżki rowerowe. Ostatnią rzeczą, która przychodzi mi do głowy jest możliwość przewozu roweru w środkach transportu publicznego. Gdy opady atmosferyczne nie pozwolą na bezpieczną jazdę lub będziemy mięli awarię roweru. Jeżeli chodzi o rozwiązania komunikacyjne, powinno się popracować nad organizacją rozkładu jazdy i wielkości autobusów. Najczęściej, gdy natężenie pasażerów jest największe (ludzie jadą lub wracają, ze szkoły czy pracy) podstawiony jest malutki autobus, gdzie panuje ścisk i jest problem, np. z kupieniem i skasowaniem biletu, nie wspominając o miejscu siedzącym a w godzinach, gdy natężenie jest najmniejsze, kursuje autobus co pół godziny i do tego ten największy. Wprowadzenie busów i autobusów, którymi można było dostać się do atrakcyjnych miejsc w całym powiecie raciborskim, umożliwiłoby osobom, bez własnego środku transportu na zwiedzenie i spędzenie miło czasu, w miejscach oddalonych od miejsca zamieszkania, które kursowałyby w niedzielę.  

Adam Berka

– wygrał nocleg z wyżywieniem dla dwóch osób w DW "Wanda-Rybniczanka"

Odpowiedź konkursowa:
Na pewno, jeżeli chodzi o drogi rowerowe, wyznaczyć je, w razie braku miejsca, na drodze, tak jak na trasie w kierunku Auchan-Brzezie. Te drogi się przydają, bo nie ma potrzeby robienia slalomu pomiędzy ludźmi. Drogi powinny sięgać każdego miejsca kulturowego i administracyjnego. Wszystkie duże miasta mają przy większości chodników drogi rowerowe, a to pomaga, nie tylko rowerzystą ale całemu miastu. Gdy ktoś zobaczy, że ma wytyczoną drogę z okolic domu do okolic pracy, drogą rowerową to na pewno przesiądzie się na rower. Bo lepiej z rana wstać i pojechać na rowerze niż potem dusić się w korkach. Jeżeli o korki chodzi to na pewno potrzebne będzie poszerzenie dróg. Racibórz nie ma teraz żadnej perspektywy na rozrost, ale gdyby zaistniała to każdy wie, że jednopasmówka nie wystarczy na chociażby 100-tysięczne miasto. Lepiej wcześniej zrobić jak najwięcej porządnych dwupasmówek, niż męczyć się przy tym w przyszłości. Rozładuje to ruch i chociaż na to ludzie nie będą narzekać, to w końcu podniesie morale miasta, że ruch jest sprawny. Autobusy są świetne, najlepiej byłoby pozbycie się jeszcze tych starych "kwadratowych" i "żółtych" autobusów. Lepiej sprzedać pięć takich i kupić kolejny duży "Zielony". Te "żółte" to chyba była największa pomyłka. Każdy tylko trzyma kciuki, żeby nie być wiezionym przez niego. Trzeba znaleźć jakiegoś sponsora, albo inwestora, który zainwestował w stary "Kolzam", bo trasa choćby jednego, raciborskiego tramwaju na trasie Ocice-Auchan (żeby przejeżdżał przez całe miasto) wydaje się najpiękniejszą wizją, ale zdaję sobie sprawę że nieosiągalną z powodu braku chęci i pieniędzy na dorobienie pasa, torów itp. W każdym razie, jak najgęstsze drogi rowerowe na terenie miasta, w celu ułatwienia przejazdu, skutkujące większym popytem na rower i odciążenie dróg, bo nie fajnie być drugą Warszawą pod względem przepustowości dróg. Jak najwięcej dwupasmówek, zachęcenie do korzystania z transportu miejskiego poprzez kompetentne pozbycie się starych, zanieczyszczających wszystko na swojej drodze autobusów i tych małych, bo są zupełnie nieekonomiczne i aż odpychają. No i pomyśleć nad czymś nowym, nie metro ani jakieś kolejki górskie, a ten jeden tramwaj.


Promocja dla każdego, kto wziął udział w konkursie:
Pobyt dla dwóch osób. Osoba, która wzięła udział w konkursie nie płaci, odpłatność drugiej osoby w zależności od wybranego standardu. Cena promocyjna obowiązuje w terminie od 01.11 do 20.12.2012r.

 

 

 

 /p/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj